• EINATYZC

• Czytanie w Gminie Sieradz:
          innowacyjne pomysły na propagowanie czytelnictwa Einatyzc

Celem programu jest:
          • rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie ich aktywności czytelniczej;
          • międzyprzedmiotowe integrowanie wiedzy i umiejętności uczniów;
          • kształtowanie kompetencji kluczowych;
          • wzmacnianie poczucia więzi ze środowiskiem lokalnym i pokazanie możliwości czerpania z jego zasobów.

Program jest realizowany we współpracy WODN w Sieradzu i BP w Sieradzu, pod patronatem Wójta Gminy Sieradz oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty. Uczestniczą w nim szkoły Gminy Sieradz: Szkoła Podstawowa Gminy Sieradz, Szkoła Podstawowa w Charłupi Małej, Szkoła Podstawowa w Chojnem, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej, Szkoła Podstawowa w Kłocku, Szkoła Podstawowa w Rzechcie.

W ramach programu funkcjonuje sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli - spotykaliśmy się w realu – w WODN w Sieradzu, w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu, Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu i wirtualnie - na platformie e-learningowej Ośrodka. Zajęcia w ramach sieci dotyczyły metodycznego aspektu związanego z rozwojem czytelnictwa i uczenia się uczniów, umożliwiały poznawanie zasobów różnych bibliotek (w tym cyfrowych - m.in. Cyfrowej Ziemi Sieradzkiej) i sprzyjały wymianie doświadczeń między uczestnikami. Wypracowane materiały, pomysły, propozycje metod i technik były umieszczane na bieżąco na platformie e-learningowej i są dostępne dla uczestników sieci do końca sierpnia 2018 r..

Harmonogram działań w ramach programu EINATYZC

Styczeń – maj 2018 r. realizacja własnych programów przez poszczególne szkoły.

Sieć współpracy i samokształcenia

1. Spotkanie w WODN w Sieradzu 9.01.2018 r., godz. 13.30 – 16.30

1. Dyskusja o programach szkolnych – diagnoza stanu realizacji lub przygotowań do realizacji programu.

2. Dyskusja o programie sieci – omówienie kolejnych spotkań. Każde spotkanie będzie miało aspekt – związany z:

• monitorowaniem realizacji programu szkolnego,

• monitorowaniem i analizą propozycji pojawiających się na platformie,

• poznawaniem zasobów różnych bibliotek,

• metodycznym aspektem związanym z rozwojem czytelnictwa i uczenia się uczniów.

3. Prezentacja platformy e-learningowej WODN w Sieradzu, logowania i aktywności uczestników.

4. Metodycznie trochę o czytaniu i uczeniu się – „Rozumownia” czyli pracownia wzbogacania głowy, rąk, nóg i pozostałych części ciała.

• Przypadki chodzą po świecie – czy już o tym wiecie? Stworzenie bazy opisów przypadków dla różnych edukacji i tematyki w ramach tych edukacji,

• Przeczytaj, odczytaj, zaczytaj … - powiedzieli inni – warto o tym wiedzieć” Teksty do wykorzystania na różnych lekcjach – przedmiotowo i tematycznie, Tekst przyporządkowany do przedmiotu lub innej kategorii i propozycja jego wykorzystania dydaktycznego (krótki komentarz lub karta pracy lub lista pytań do dyskusji, asocjogram, rysunek do uzupełnienia lub inna forma propozycji wykorzystania,

• Rozbudź zainteresowanie lekturą – metoda słowa – klucze,

• Edukacyjki – szuflady nie od parady – wierszowanki, powiedzonka, skojarzeniówki schemaciki, sytuacyjki, rysunki ułatwiające zapamiętanie – np. uje się nie kreskuje,

• Einatyczki” – gramy słowem, tekstem, sytuacją, celem – gra planszowa lub inna w różnych wariantach (ważne, aby były elementy – czytania, kształtowania kompetencji kluczowych, wykorzystania środowiska lokalnego, integracji międzyprzedmiotowej).

1. Warsztaty na platformie e-learningowej luty - marzec 2018 r. - Biblioteki cyfrowe: cyfrowa Ziemia Sieradzka, Biblioteka Cyfrowa ORE, Projekt Lektury.gov.pl, Wolne Lektury, Polona.

2. Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu 20.02.2018 r., godz. 15.00 – 18.00

Wokół źródeł, inspiracji i konkretów – oferta Biblioteki Pedagogicznej dla nauczycieli i uczniów. Warsztaty szybkiego czytania.

1. Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu 7.03.2018 r., godz. 12.00 – 15.00

Biblioteki dobrym miejscem dla człowieka – kształtowanie kompetencji czytelniczych i kompetencji kluczowych. Gra miejska – Zapisane w zakamarkach miasta.

1. Spotkanie w WODN w Sieradzu 11.04.2018 r., godz. 14.00 – 16.00

1. Podsumowanie sieci – przegląd wypracowanych „produktów”.

2. Notowanie w formie mapy myśli.

3. Zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

28 maja 2018 r., godz. 13.30 – posumowanie i prezentacja działań zrealizowanych w ramach programu przez uczestniczące w nim szkoły w WODN w Sieradzu.

Czerwiec 2018 r. – udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”.

Czerwiec – sierpień 2018 r. – Wystawa prac dokumentujących działania w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu.