• Szkoła będzie realizowała w roku szkolnym 2019/2020

Program Edukacji Ekologicznej

„Młodzież i dzieci kontra śmieci realizowany w Szkole Podstawowej imienia Teodora Goździkiewicza”.

Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej otrzymała dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi w kwocie 15687,00 złotych na program Edukacja Ekologiczna w Szkołach i Przedszkolach w roku szkolnym 2019/2020.

Osoba odpowiedzialna za organizację, realizację i rozliczenie projektu – Anna Gołębiowska. Osoba koordynująca, odpowiedzialna za planowanie i realizację zadania – Urszula Ograbek. Osoby współodpowiedzialne przy realizacji projektu – Kamila Szewc,  Paulina Żarnecka, Ewa Masierowska.

W ramach programu realizowane będą:

1. Wycieczki:
          • Łódź- warsztaty terenowe w Lesie Łagiewnickim.
          • Ceków – Stacja Przeładunkowa Odpadów Komunalnych.

1. Warsztaty:
          • Cuda z recyklingu” dla klas  0 - III- Świat Przygód
          • Zabawy i gry o segregacji i recyklingu dla klas IV, V, VI- Świat Przygód
          • Warsztaty twórcze – biżuteria” dla klas VII, VIII-Świat Przygód.

1. Konkursy:
          • Szkolny Konkurs Plastyczny: „Mogę malować, jak śmieci segregować?” oraz „Mamy rady na odpady”
          • Szkolny Konkurs Plastyczno-Techniczny: „Cuda z odpadów”.
          • Szkolny konkurs wiedzowy „Gospodarowanie odpadami”.

1. Inne działania zaplanowane w projekcie;
          • Przeprowadzenie akcji- Akcja „Sprzątanie Świata”.
          • Dzień Ligi Ochrony Przyrody- spotkanie z leśnikami.
          • Światowy Dzień Ziemi -dział uczniów w happeningu ekologicznym, zbiórce odpadów i quizie ekologicznym.
          • „Dzień dla Ziemi”- podsumowanie projektu.
          • Zajęcia lekcyjne dla każdej grupy wiekowej z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych.

• 29 i 30 października 2019 roku klasy II - VIII udały się na wycieczkę edukacyjną do Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie. Nowoczesny zakład, który został zbudowany od podstaw według najbardziej zaawansowanych i proekologicznych technologii. Pojechaliśmy tam żeby poznać zasoby zakładu, specyfikę pracy oraz jak zostają przetwarzane odpady trafiające z naszych domów. Po przeprowadzeniu zajęć przez pracownika tamtejszego zakładu jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń dla nasze przyrody, jaką stwarza człowiek.  Nasza ścieżka edukacyjna rozpoczęła się od hasła przewodniego „ Odpady nie znikają….trwa to jednak bardzo długo. Zobacz sam!” Była pogadanka, wiele pytań zostało wyjaśnione oraz refleksja, którą zakończyliśmy „Chcesz żyć w czystym środowisku i nie „tonąć” w odpadach pamiętaj o hierarchii postępowania z odpadami…” Uczniowie klas młodszych poznali zasady funkcjonowania zakładu oraz zwiedzili miejsca takie jak: sortownia odpadów komunalnych, składowisko odpadów wielkogabarytowych, kompostowanie odpadów organicznych selektywnie zebranych i zmieszanych, magazyn odpadów niebezpiecznych typu komunalnego i składowisko odpadów balastowych. Dzięki tej wyjazdowej lekcji uczniowie uświadomili sobie konieczność prawidłowego gospodarowania odpadami oraz to, jakie skutki dla człowieka i środowiska niesie brak segregacji odpadów. Pan przewodnik zapoznał także z działaniami prowadzonymi na terenie Zakładu "Orli Staw", jakimi są kształcenie i wychowywanie społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska naturalnego.

• 10.01.2020 r. dla klas VIII i VII odbyły się warsztaty twórcze. W warsztatach wzięło udział 25 uczniów. Ze starych tekstyliów wykonywali biżuterię  dla chłopca i dla dziewczynki. Z materiałów recyklingowych i starych ścinków wykonywali breloki. Wszyscy ozdabiali torby wielokrotnego użytku. Zajęcia  przeprowadzone zostały przez „Świat Przygód” w ramach Projektu Ekologicznego „ Młodzież i dzieci kontra śmieci” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem i wykazali się dużą pomysłowością. Dziękujemy bardzo za przeprowadzenie warsztatów

• Warsztaty "Cuda z Recyklingu"

03.03.2020 roku odbyły się kolejne warsztaty tym razem dla uczniów klas 0 – III oraz IV – VI. Dla klas 0-III-  Cuda z recyklingu. Dzieci  zobaczyły jak można ponownie wykorzystać odpady i jak z nich zrobić przedmioty codziennego użytku. Przekonały się jak dać odpadom nowe życie. Dla klas IV - VI przeprowadzono zabawy i gry o segregacji i recyklingu.  Mega puzzle, rebusy i zagadki. Eko gra XXL planszowa. Gra XXL pamięć. Ponad to ze starych tekstyliów wykonano biżuterię  dla chłopca i dla dziewczynki. Z materiałów recyklingowych i starych ścinków wykonamy breloki,  broszkę.  Na torbach wielokrotnego użytku uczniowie zrobili kolorowankę z grafiką i hasłami o prawidłową   segregację odpadów. Zajęcia  przeprowadzone zostały przez „Świat Przygód” w ramach Projektu Ekologicznego „ Młodzież i dzieci kontra śmieci” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Podczas warsztatów toczyła się ciekawa dyskusja, wszyscy chętnie pracowali a co najciekawsze mieli fajną zabawę. Grupy współpracowały ze soba z wielkim zaangażowaniem.

• Konkursy w ramach Programu Edukacji Ekologicznej
        „Młodzież i dzieci kontra śmieci”

W naszej szkole odbyły się konkursy w ramach Programu Edukacji Ekologicznej „Młodzież i dzieci kontra śmieci”, które są dofinansowane z WFOŚiGW w Łodzi. Konkursy przeprowadzone zostały w różnych kategoriach wiekowych i dotyczyły róznych tematów ekologicznych. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne,  byli też tacy, którzy wykazali się dużą wiedzą ekologiczną w konkursie wiedzowym. Oto  wyniki pokonkursowe. Wszystkim bardzo gratulujemy kreatywności i wytrwałości.

Szkolny konkurs plastyczny „Mogę namalować, jak śmieci segregować?”
        Kategoria klas 0 - III

Masierowska Hanna    klasa 0,   miejsce I
        Słodowa Martyna          klasa 2,   miejsce II

Hołuj Krzysztof              klasa 3,   miejsce III