• Projekt edukacyjny rozwijający kompetencje i zainteresowania czytelnicze uczniów z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. T. Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej

REALIZACJA NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Projekt jest przeznaczony dla uczniów Szkoły Podstawowej im. T. Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej. Jego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podstawowym założeniem projektu jest rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość dzieciństwa. Podjęte działania mają na celu budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci, które powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców. Tylko wspólna praca nauczycieli i rodziny przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika.

CELE EDUKACYJNE PROJEKTU:

1. Wprowadzenie dzieci w świat literatury.

2. Zachęcanie rodziców do systematycznego i głośnego czytania dzieciom.

3. Zachęcanie dzieci do samodzielnego korzystania z książek ze zwróceniem uwagi na właściwe obchodzenie się z nimi.

4. Kształtowania nawyku słuchania i opowiadania.

5. Wzbogacanie słownictwa dzieci.

6. Stwarzanie okazji do prezentacji umiejętności samodzielnego

czytania ( dzieci starsze).

Założenia projektu:

PODJĘCIE WSPÓŁPRACY Z BIBLIOTEKĄ PEDAGOGICZNĄ:

- udział uczniów klas I, II i III w lekcji bibliotecznej w szkole, prowadzonej przez bibliotekarza z Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu

- wyjazd uczniów klas I do Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu

WYDARZENIA SZKOLNE PROMUJĄCE CZYTELNICTWO Z UDZIAŁEM UCZNIÓW

- konkursy czytelnicze dla uczniów klas I – VII – na podstawie przeczytanych książek

- wykonanie albumu lub plakatu na podstawie książek zakupionych z NPRCZ do biblioteki szkolnej - kl. I - VII

- przygotowanie z uczniami starszymi przedstawienia na pasowanie na czytelnika dla kl. I

Zadania konkursowe dla klas I – VII

1. Prace plastyczne należy wykonać na kartkach technicznych w formacie A4 lub plakacie.

2. Wykonane prace można przekazywać do wychowawcy lub do biblioteki ( ilość prac dowolna).

CZAS TRWANIA KONKURSÓW – 20 XI – 20 XII 2017r.

Wyniki konkursów zostaną ogłoszone po 20 XII na tablicy przy bibliotece szkolnej.

Uczniowie, którzy wygrają konkursy otrzymają nagrody oraz okolicznościowe dyplomy.

• Kształtowanie zainteresowań czytelniczych.
        • Poznawanie utworów literatury dziecięcej ( opowiadań, wierszy,

• bajek, baśni , legend) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka.

• Ukazanie właściwego kontaktu z książką poprzez wzór osób dorosłych.

• Podjęcie współpracy z biblioteką pedagogiczną w Sieradzu.

• Zorganizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów.

• Zorganizowanie spotkania z rodzicami na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży.