• Program innowacyjny z przyrody dla kl.IV

„JESTEM BADACZEM PRZYRODY – CZYLI EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA PRZYRODNICZE

Świat z pewnością jest ciekawy i pełen niespodzianek.  Uczniowie uwielbiają odkrywać jego tajemnice, eksperymentując i doświadczając tego według własnych doznań. Dzięki temu mogą sami przekonać się, ileż to sekretów ma przed nimi nasz wspaniały świat. Jedną z najważniejszych zasad w nauczaniu przyrody jest stosowanie metod obserwacyjnych i doświadczeń, gdyż dziecko najlepiej przyswaja i rozumie nowe treści poznając je w sposób twórczy, aktywny, gdy angażuje w ten proces różne zmysły. Taką możliwość stwarzają zajęcia oparte na różnego typu obserwacjach (np. terenowych, mikroskopowych, doświadczalnych), zajęcia podczas, których uczeń samodzielnie wykonuje proste doświadczenia, określa ich wyniki i formułuje wnioski. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, w szkole odbywają się innowacyjne zajęcia dodatkowe z przyrody, podczas których to uczniowie bardzo chętnie biorą udział w różnorodnych doświadczeniach i eksperymentach. Takie lekcje wyzwalają w nich nie tylko dużo większą aktywność i entuzjazm, ale powodują u nich większą chęć do działania, prowokują do stawiania pytań typu: "dlaczego?", "co się stanie gdy?", prowadzą do szybszego formułowania wniosków, uczą spostrzegawczości oraz prezentowania postawy badawczej w poznawaniu świata przyrody.  A co najważniejsze, oprócz uśmiechu na twarzy wynoszą ze sobą większy bagaż doświadczeń, pomysłów i obserwacji badawczych. Odwołując się do emocji doświadczenia skracają dystans, jaki istnieje pomiędzy uczniami a problematyką zajęć, dają większą szansę zainteresowania uczniów przebiegiem zajęć oraz zachęcają do aktywnego oczekiwania na wynik przeprowadzanego doświadczenia.

CELE PROGRAMU

Cele główne:

• rozwijanie zainteresowań uczniów różnymi dziedzinami nauk przyrodniczych,
          • zachęcanie i motywowanie uczniów do poznawania przyrody w sposób aktywny, twórczy, dociekliwy i wytrwały.

Cele szczegółowe:

• zachęcanie i wdrażanie do prowadzenia prostych prac badawczych,
          • uświadomienie uczniom, że zjawiska przyrodnicze można przedstawić modelowo za pomocą doświadczeń,

• kształcenie i doskonalenie umiejętności:

- prowadzenia obserwacji i jej dokumentowania,

- planowania i organizowania własnej nauki,

- współdziałania w zespole, skutecznej komunikacji,

- posługiwania się sprzętem laboratoryjnym i korzystania z przyrządów pomiarowych w

sposób prawidłowy  i bezpieczny

- interpretowania wyników doświadczeń, formułowania spostrzeżeń, wniosków,

• uczenie przełamywania pewnych zahamowań (tremy, wstydu, lęku) np. poprzez prezentacje wyników własnej pracy bądź pracy grupy,

• rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez możliwość osiągnięcia sukcesu.

SPOSÓB REALIZACJI PROGRAMU

Program będzie realizowany podczas dodatkowej godziny w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Jest on adresowany do uczniów klas IV a w szczególności klasy IV b, (uczniowie tej klasy są rocznikiem, który zaczynał klasę I, jako sześciolatki). Zajęcia będą odbywały się od 01.09.2017 r. do 22.06.2018r r.

METODY I FORMY PRACY

Zajęcia prowadzone dla mniejszej grupy osób II etapu, często na zasadach partnerskich, bazujące na wspólnie wykonywanej pracy, pozwalają nam lepiej poznać naszych uczniów, ich możliwości i zdolności (intelektualne i manualne), a zatem również lepiej je ukierunkować i wykorzystać.

Tematykę zajęć, przedstawię problemowo w nieco szerszy sposób, nastawiając się na działania praktyczne. Na zajęciach, podczas pracy indywidualnej lub grupowej stosowane więc będą następujące metody

• badawcze- eksperyment i doświadczenie, modelowanie, pomiar z obliczeniem,

• ćwiczeniowe- wykonywanie, analizowanie i interpretowanie rysunków, schematów, wykresów, tabel,

• obserwacyjne- obserwacja okazów naturalnych przyrody ożywionej i nieożywionej, zjawisk fizycznych oraz środków dydaktycznych typu preparaty trwałe, foliogramy

• słowne- pogadanka, gry dydaktyczne.

Urszula Ograbek nauczyciel przyrody i chemii

• 15.03.2018 r. i 27.03.2018 r. klasa IV a i IV b wraz z nauczycielem zaprosili na lekcję otwartą młodszych kolegów i koleżanki (klasę III i klasę II). Ciekawość świata, odkrywanie jego tajemnic, eksperymentowanie i doświadczanie według własnych doznań skłoniły nas do ujawnienia pewnych sekretów. Odwołując się do emocji doświadczenia istnieje pomiędzy uczniami a problematyką zajęć większa szansa zainteresowania uczniów przebiegiem zajęć oraz uczniowie uczą się przeprowadzania obserwacji, analizowania, planowania  i wnioskowania.

Takie zajęcia z pewnością są świetnym sposobem na utrwalenie wiedzy i mocno "trenują umysł".

Podczas lekcji uczniowie pokazali kolorowy deszcz, burza w szklance wody, lampa lawa, tańczący olej, wulkan, gasnąca świeca, barwny wir na mleku, spalanie magnezu i siarki oraz zabawa z odczynnikami chemicznymi. Doświadczenia przeprowadzali uczniowie z pomocą nauczyciela. Zabawy było, co niemiara a przy tym uczniowie zapoznali się z właściwościami substancji, dowiedzieli się, co to jest dyfuzja i napięcie powierzchniowe. Odróżniali reakcje chemiczne od zjawisk fizycznych. Myślę, że zajęcia o charakterze badawczym, laboratoryjnym, dają namiastkę pracy przyrodnika-badacza. W ten sposób

przybliżamy dzieciom proste metody badawcze, zapoznajemy je „od kuchni” z podstawami biologii, fizyki, chemii, a także wyposażamy w umiejętności, które pozwolą im bez większych obaw wziąć aktywny udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych w klasach programowo wyższych.

Uczniom i zainteresowanym nauczycielom dziękujemy za udział w zajęciach.