• Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo

Jak nie czytam, jak czytam”

Według badań 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej       książki.  Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież – wbrew stereotypowi – czyta znacznie więcej, więc zachęcamy ją do pokazania dorosłym, jak powinno się czytać.

Chcemy dać każdemu uczniowi okazję, by miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Niech książki przestaną się wreszcie kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta najlepszy uczeń w klasie i ten najbardziej niegrzeczny; wychowawca klasy, dyrektor i obsługa szkoły.

Niech czytanie kojarzy się pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.

Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza już po raz kolejny zgłosiła swój udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. 7 czerwca razem z uczniami kilku tysięcy szkół z całej Polski pobijaliśmy rekord czytania w jednym momencie. W ubiegłorocznej edycji „Jak nie czytam, jak czytam” wzięło udział prawie 407 tys. osób.

Na miejsce akcji wybraliśmy teren zielony za szkołą, ale ze względu na pogodę akcję przenieśliśmy na salę gimnastyczną, gdzie o godz. 10 rozpoczęliśmy wspólne czytanie. Było miło, wesoło i przyjemnie, czytaliśmy w najbardziej komfortowych, wybranych przez siebie pozycjach. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i Dyrekcja szkoły. W sumie 97 osób (pozostała część uczniów przebywała na wycieczce). Nawet najmłodsi, grupy przedszkolne, aktywnie uczestniczyli w akcji (Dziękujemy Paniom z przedszkola za pomoc w czytaniu).

Coroczna akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, zainicjowana w 2016 r. przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, promocja czytania dla przyjemności, pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej

W dniu 19 czerwca zebraliśmy się wszyscy na placu zabaw za szkołą: 5 minut – czynności przygotowawcze, 30 minut – czytanie, 10 minut – zabawy z książką w ręku.

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej

DyplJakNieCzytam.docx