Klasa I wykonała drugie zadanie projektowe "Bajkowe Czary Mary" w ramach ogólnopolskiego projektu „Angielski jest fun-tastyczny”. Uczniowie obejrzeli w języku angielskim bajkę „Peppa Pig”, omówili z nauczycielem treść, a następnie wykonali ilustrację do treści obejrzanej bajki. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do wykonania tego zadania!Oglądanie bajek w języku angielskim jest ważną częścią uzupełniającą naukę języka. Dziecko osłuchuje się z językiem, poznaje nowe słowa, zwroty osadzone w kontekście, nacechowane emocjami. Dzięki tej metodzie dziecko nabywa sprawność w rozumieniu i poszerza zakres słownictwa. Dlatego warto oglądać bajki anglojęzyczne!Celem zadań projektowych jest uświadomienie uczniom, że nauka języka może być także dobrą zabawą – niekoniecznie tylko pracą z podręcznikiem!
Aktualności
Bajkowe Czary Mary
- 5
Dzień Chłopaka
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,Witamy serdecznie chłopaka każdego!!!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu szkoły. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Ten szczególny dzień przebiegał w naszej szkole bardzo wesoło. Każda klasa świętowała i wręczała chłopcom upominki. Na szkolnym korytarzu również nie zabrakło atrakcji 🙂
30.09 to wspaniała okazja, by na chwilę korytarze szkolne zatętniły męskim życiem... Akcja - załóż coś niebieskiego albo przebierz się za znanego chłopaka/mężczyznę okazała się strzałem w dziesiątkę. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy poradzili sobie znakomicie. By jeszcze bardziej umilić sobie czas, uczniowie tego dnia słuchali ulubionych piosenek na przerwach.Dzień Chłopaka w naszej szkole to okazja by świętować trochę dłużej niż tylko 30.09. W czwartek 3.10 uczniowie klas IV-VIII bawili się świetnie podczas dyskoteki szkolnej. Chłopcy stanęli przed wyzwazaniem znalezienia ukrytego "skarbu", co poszło im znakomicie - najszybszy okazał się uczeń klasy VI Tomek Bąk. Wszyscy uczestnicy dyskoteki świetnie bawili się, biorąc udział w rozmaitych konkursach - głuchy telefon, gorące krzesła, taniec na gazetach czy zabawach z balonem. Tańcom, swawolom nie było końca. Nie możemy doczekać się kolejnej dyskoteki...A na relację z tych wydarzeń zapraszamy do poniższej galerii.94
Konkurs fotograficzny - Dzika rzeka Warta w obiektywie
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, w którym ukazujemy najpiękniejsze walory przyrodnicze Gminy Sieradz. Każdy mały czy duży może wziąć udział w naszym konkursie – szczególnie zachęcamy naszych najmłodszych mieszkańców.
Celem niniejszego konkursu jest szerzenie wśród mieszkańców Sieradza i regionu świadomości na temat potrzeby ochrony bioróżnorodności, a także zainteresowanie szerokiej rzeszy odbiorców poznaniem najcenniejszych przyrodniczo zakątków regionu.
Terminy nadsyłania prac do 21 października 2024 r.
Ocena jury 22 października 2024 r.
Wernisaż prac konkursowych 25 października 2024 r.
Szczegóły konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu Fotograficznego „Dzika rzeka Warta w obiektywie”
Regulamin_konkursu_Dzika_rzeka_Warta_w_obiektywie.pdf
zalacznik_nr_1_do_Regulamin_konkursu_fotograficznego.pdf
zalacznik_nr_2_do_Regulamin_konkursu_fotograficznego.pdf
zalacznik_nr_3_do_Regulamin_konkursu_fotograficznego.pdf
Akcja Flaga Maga
Uczniowie zerówki poznali historię flagi Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w ramach pierwszego zadania z projektu „Angielski jest fun-tastyczny” - pt. Flaga Maga. Są one jednym z najważniejszych symboli narodowych tych państw, ale także jednocześnie ich marką uznawaną na całym świecie. Każdy uczestnik projektu miał również za zadanie pokolorować flagę wybranego kraju anglojęzycznego, aby lepiej zapamiętać jej wygląd. Dzieci stworzyli piękne okazy Union Jack. Nauczyciel opowiedział również uczniom o tradycjach Wielkiej Brytanii, o tym, co Brytyjczycy jedzą, gdzie warto się udać i zobaczyć będąc w Anglii.
7
Wycieczka do Muzeum Miasta Zduńskiej Woli i Muzeum Maksymiliana Marii Kolbego
W dniu 01.10.2024r., uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Miasta Zduńska Wola oraz Muzeum Maksymiliana Marii Kolbego. W swoich zbiorach Muzeum Zduńska Wola gromadzi eksponaty, związane z historią i rozwojem Zduńskiej Woli jako ośrodka miejskiego oraz przemysłowego. Wystawa stała ukazuje historię osiedlania się na obszarze leżącym w dolinie rzeki Warty od czasów prehistorycznych. Z historią miasta ściśle związane jest tkactwo. Włókiennicy, których Stefan Złotnicki (założyciel miasta) ściągnął z Saksonii, Czech i Prus - jawili się jako prekursorzy miejscowego przemysłu. Osadnicy ci rozwinęli włókienniczy fach na tyle, że stał się on znakiem rozpoznawczym Zduńskiej Woli. Uczniowie zwiedzili salę: tkacką, dawną aptekę, salonik mieszczański, tradycje przemysłowe i The missing mezzuzot of Zduńska Wola. Oprowadzała nas po Muzeum p. Gabriela Górska. 8 stycznia 1894 roku urodził się tutaj Maksymilian Maria Kolbe (właściwie Rajmund Kolbe). Jego rodzice również zajmowali się tkactwem. Dzięki udziałowi w wycieczce u uczniów kształtuje się pojęcie przynależności społecznej do wspólnoty, jaką tworzy tzw. „Mała Ojczyzna”. Celem zajęć było ukazanie, że wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne jest ściśle związane ze zdobywaniem wiedzy o swoich korzeniach i otaczającym nas świecie.
Opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Agata Michnik i p. Krzysztof Owczarek.
26
Wycieczka uczniów klasy V z okazji Dnia Chłopaka
W poniedziałek 30 września w związku z przypadającym w kalendarzu uroczystości szkolnych świętem Dnia Chłopaka, uczniowie klasy V pod opieką swojej wychowawczyni p. Doroty Błaszczyk pojechali do Sieradza, gdzie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych robienia pizzy. Uczniowie pod kierunkiem pizzermana przygotowywali autorską pizzę według własnych pomysłów smakowych i upodobań kulinarnych, która była bardzo pyszna!.Następnie uczniowie wybrali się na niezwykle interesującą wizytę do Naszego Radia, która była doskonałą okazją do złożenia na żywo na antenie życzeń dla wszystkich chłopców z naszej szkoły z okazji ich święta.Sympatyczni pracownicy Naszego Radia dzięki swojej uprzejmości oprowadzili uczniów po całym studiu radiowym, opowiadając przy tym o ciekawej stronie pracy w radiu, a także odpowiadając na nurtujące uczniów pytania. Wizyta była bardzo interesująca, a uczniowie mogli od kuchni zobaczyć, jak wygląda realizacja programów radiowych.To była wspaniała przygoda!
22
„ Angielski jest fun – tastyczny”
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „ Angielski jest fun – tastyczny” - to projekt mający na celu pokazanie uczniom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego oraz uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się języka. W trakcie realizacji projektu, uczniowie zerówki, klasy I i klasy V na lekcjach języka angielskiego będą wykonywać wybrane przez nauczyciela zadania z pakietu, a efekty wspólnej pracy zostaną zaprezentowane na stronie szkoły i stronie internetowej projektu. Wyślemy kartkę do rodziny królewskiej, obejrzymy bajki anglojęzyczne, stworzymy flagi Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, nauczymy się rymowanek, łamaczy językowych oraz piosenek, zorganizujemy grupowe konkursy karaoke i taneczne, poznamy obchody świąt krajów anglojęzycznych oraz wykonamy wiele innych zadań projektowych. Czas trwania projektu – do czerwca 2025r.
Międzynarodowy Dzień Kropki
- 25
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów.
Na lekcjach matematyki uczniowie klas IV-VI rozwiązywali przykłady, rachując w pamięci oraz stosując kolejność działań, by następnie połączyć lub zamalować wykropkowane wyniki. Młodsi koledzy i koleżanka z klasy II zamienili się na pewien czas w artystów. Ich palce były pędzlami, dzięki którymi kropkowali rysunek. Zabawy nie było końca…
Po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!
Kasztanobranie dla Krzysia - podsumowanie akcji
Po raz czwarty wzięliśmy udział w akcji charytatywnej "Kasztanobranie dla Krzysia". Akcja polegała na zbieraniu kasztanów dla chorego chłopca Krzysia Smarzycha z Górek Grabińskich i trwała do 26 września. W tak krótkim czasie udało nam się zebrać 1072 kg kasztanów!!! Ogromnie wszystkim dziękujemy w imieniu Klubu Wolontariusza "Pomocna dłoń" oraz w imieniu Rodziców Krzysia. Zbiórka kasztanów połączona była z konkursem miedzyklasowy na największą ilość zebranych kilogramów kasztanów. Wyniki prezentują się następująco:
Grupa 3-4 latków - 77,50 kg
Grupa 4-5 latków - 112,50 kg
Grupa 6 latków - 137,70 kg
Klasa I - 183 kg- zwycięzcy!
Klasa II - 164,70 kg Klasa III - 100,70 kg
Klasa IV - 145 kg
Klasa V - 85,30 kg
Klasa VI- 5,10 kg
Klasa VII - 35,20 kg
Klasa VIII - 25 kg
Nagroda dla zwycięzców zostanie wręczona 30 września, w poniedziałek. Organizatorem oraz koordynatorem akcji były Panie: Justyna Raj, Anna Bielecka i Paulina Żarnecka.2
Dzień Chłopaka
Drodzy uczniowie z okazji Dnia Chłopaka 30 września (poniedziałek) ubieramy się na niebiesko. Można założyć chłopięcy gadżet np. strój piłkarski, garnitur, krawat itp. Ubierzcie się w stroje, które kojarzą Wam się z ubiorem chłopców. Zachęcamy do kreatywnych i nietuzinkowych pomysłów. Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów szkoły - zarówno chłopaków, jak i dziewczyn 😊
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
23 września 2024 r. był w naszej szkole dniem szczególnym, ponieważ miała miejsce debata wyborcza w związku z wyborami do Samorządu Uczniowskiego. Brali w niej udział uczniowie klas I-VIII oraz wszyscy kandydaci na urząd przewodniczącego szkoły, zastępcy przewodniczącego oraz sekretarza – Krzysztof Hołuj, Julia Klata, Oliwia Piaseczna, Wiktoria Wiertelak oraz Kaja Woźniak.
Była to doskonała okazja do podyskutowania, wymiany poglądów i przedstawienia swojego zdania. Biorący udział mieli możliwość zapytania o nurtujące ich kwestie związane z Samorządem Uczniowskim. Kandydaci dzielili się sowimi spostrzeżeniami, podawali pomysły, jak uatrakcyjnić życie w szkole.
Następnego dnia odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowano w sposób tajny, poprzez postawienie x przy nazwisku wybranego kandydata.
W wyniku głosowania wyłoniono następujący skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025:
PRZEWODNICZĄCY – Krzysztof Hołuj
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO – Wiktoria Wiertelak
SEKRETARZ – Julia Klata
Wszystkim kandydatom GRATULUJEMY!
Opiekunowie SU – Monika Tądel-Ziarniak i Paulina Żarnecka
Rajd "Szlakiem Walk nad Wartą 1939 roku"
W sobotę, 21 września 2024 roku, 20 uczniów Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej wzięło udział w Rajdzie „Szlakiem Walk nad Wartą 1939 roku”, organizowanym przez PTTK Oddział Sieradz. Była to rekordowa liczba uczestników z naszej szkoły, a łącznie w rajdzie uczestniczyło około 200 osób.
Trasa rajdu obejmowała ważne historyczne miejsca związane z walkami Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku, takie jak Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Warcie oraz mogiła płk. pilota Stanisława Skarżyńskiego. Uczestnicy zakończyli wędrówkę na terenie OSP Glinno, podążając śladami żołnierzy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich oraz 4 Batalionu Strzelców.
Nasi uczniowie odnieśli również sukcesy w konkursach towarzyszących rajdowi.
Bartosz Mularczyk zajął 3. miejsce w konkursie wiedzy historycznej, a drużyna zdobyła 2. miejsce w konkursie piosenki patriotycznej za wykonanie utworu „Serce w plecaku”.
Rajd, organizowany co roku, to dla naszych uczniów nie tylko świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale także do poszerzenia wiedzy historycznej i integracji z rówieśnikami.
21
"SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW"
Nasza szkoła w akcji LIDL "Szkoły pełne talentów" – dołącz i wspieraj nas!
Z radością informujemy, że nasza szkoła ponownie bierze udział w akcji LIDL „Szkoły pełne talentów”. Dzięki Pańśtwa wsparciu w poprzednich edycjach udało nam się zdobyć cenne nagrody, takie jak gry edukacyjne dla dzieci. Teraz znowu mamy szansę wzbogacić nasze wyposażenie szkolne!
Jak możesz nas wesprzeć?
1. Odbieraj Talenciaki w Lidlu – za każde wydane 50 zł (w tym jedno warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka.
2. Przekaż Talenciaki naszej szkole – możesz to zrobić w formie fizycznej, wrzucając je do specjalnego pudełka przed sekretariatem lub biblioteką, lub w formie elektronicznej, skanując kod QR smartfonem.
3. Nagrody dla szkoły – każde przekazane Talenciaki możemy wymienić na wyposażenie szkolne, takie jak gry edukacyjne, przybory sportowe, a także wziąć udział w losowaniu nagród specjalnych, takich jak interaktywne monitory dotykowe, zestawy botów edukacyjnych czy wyposażenie pracowni informatycznej.
To wspaniała okazja, aby razem zadbać o rozwój naszych uczniów. Każdy Talenciak ma znaczenie, dlatego serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji i przekazywania Talenciaków na naszą szkołę!
Bezpośredni link do przekazywania Talenciaków naszej szkole:
Ogólnopolska akcja ,,Sprzątanie świata"
W tym roku ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata” odbyła się pod hasłem „ Na straży czystej Ziemi”.
Z naszej szkoły brały w niej udział uczniowie klas: IV, VI, VIII, którzy pod opieką nauczycieli przyrody i biologii sprzątali okolice budynku naszej szkoły.
Dzień Przedszkolaka
,,Moi drodzy, rzecz jest taka, mamy dziś dzień PRZEDSZKOLAKA! Najlepszego PRZEDSZKOLAKI! I dziewczyny i chłopaki. Zdrowia, szczęścia Wam życzymy, Sto lat, sto lat - zanucimy".
20 września oddziały przedszkolne świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.37
Dzień Kropki
"Międzynarodowy Dzień Kropki" obchodzony jest na całym świecie 15 września. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. W tym dniu brali udział w wielu zabawach z kropkami. Każda grupa przygotowała swoje kropkowe prace plastyczne. Dzieci świetnie się bawiły.
14
Kasztanobranie dla Krzysia – kolejna edycja
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji charytatywnej „Kasztanobranie dla Krzysia”. W ubiegłym roku społeczność szkolna pobiła rekord zbierając 1546 kg kasztanów!!!!
Podobnie jak w zeszłym roku, zbieramy kasztany np. podczas jesiennego spaceru i przynosimy je do szkoły, do wychowawców klas w dniach 19.09-26.09.2024r.
Wymagania dotyczące kasztanów:
• nieuszkodzone i wolne od pleśni, usuwamy zanieczyszczenia np. błoto, liście, skórkę, należy je jedynie pozbawić łupiny,
• składowanie w przewiewnych opakowaniach w suchym i chłodnym miejscu (odpowiednie będą worki siatkowe).
Przypominajka - Krzyś Smarzych z Górek Grabińskich w gminie Widawa to chłopiec chorujący na dziecięce porażenie mózgowe – czterokończynowe, powodujące konieczność zapewnienia chłopcu dodatkowej pomocy w zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb życiowych. Pieniądze ze sprzedaży kasztanów firmie farmaceutycznej zasilą konto fundacji Możesz Więcej, która przekaże je na leczenie i rehabilitację potrzebującego Krzysia.
UWAGA KONKURS!
Jak co roku ogłaszamy konkurs międzyklasowy na najwyższy wynik w kilogramach zbiórki kasztanów!
Uczestnikami konkursu są wszystkie klasy I-VIII i oddziały przedszkolne.
Dla klasy, która uzbiera największą ilość kilogramów kasztanów przewidziana jest nagroda rzeczowa.
Zostało mało czasu tak więc – do dzieła!
Zapraszamy do udziału w inicjatywie Szkolnego Klubu Wolontariusza Pomocna Dłoń.
Zebrania z Rodzicami
Zbiórka dla powodzian
Akcja wolontaryjna ,,Podaj mydło"
Przyłącz się z nami do akcji wolontaryjnej ,,Podaj mydło‘’
,,Podaj mydło’’ to akcja organizowana przez Fundację Redemtoris Missio. Polega ona na zbiórce mydła dla podopiecznych polskich misjonarzy w Afryce. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu higieny i podniesienia poziomu świadomości zdrowotnej mieszkańców Afryki. Wystarczy zakupić i przynieść zwykłą kostkę mydła. Zainteresowanych pomocą prosimy o oddanie mydeł do pudełka znajdującego się przy wejściu do szkoły. Akcja trwa do 4 pażdziernika.Z góry bardzo dziękujemy za wsparcie. Szkolny Klub Wolontariatu "Pomocna Dłoń".
Archiwum Aktualności