W dniach 8.05.24 - 9.05.24r. 26 uczniów z klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza wzięło udział w wycieczce krajoznawczej do Warszawy. Opiekę nad uczniami sprawowali: Barbara Modrzejewska, Ewa Masierowska i Krzysztof Owczarek. Celem wyjazdu było wyrobienie w uczniach poczucia przynależności do swojego kraju i zdobywanie przez nich wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. Uczniowie ponadto uczyli się, jak odpowiednio zachować się podczas zwiedzania. Po wyjeździe potrafią już wytłumaczyć, co to jest dziedzictwo kulturowe, przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym poruszać się po drogach publicznych oraz odpowiednio zachować się w miejscu noclegowym.
Pierwszym punktem w programie wycieczki był Stadion Narodowy. Zwiedzaliśmy go z przewodnikiem, który opowiedział wiele interesujących ciekawostek na temat naszej drużyny i gry. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się szatnie zawodników, a płyta boiska oglądana z ostatniego rzędu trybun wyglądała przepięknie. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, przed wejściem do których czekała na nas przewodniczka – pani Marzena, która oprowadzała nas po Warszawie przez dwa dni pobytu. Widzieliśmy Pomnik Chopina, Belweder, Wielką Oranżerię (Starą Pomarańczarnię), Biały Domek, Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Podchorążówkę, Pałac Myślewickiego. Następnie udaliśmy się pod budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i zwiedzaliśmy Ogrody na Dachu BUW, po tym atrakcją był przejazd metrem do Pałacu Kultury i Nauki i wjazd na XXX piętro, z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy. Wieczorem, po kolacji, podeszliśmy pod Fabrykę Czekolady E. Wedel i zobaczyliśmy pijalnię czekolady.
Drugi dzień to zwiedzanie z przewodnikiem, na naszym szlaku były: Stare Miasto, Plac Zamkowy, Dziedziniec Zamku Królewskiego, Kanonie, Gnojna Góra, Rynek Starego Miasta z Syrenką, Barbakan, Szeroki Dunaj, Pomnik Małego Powstańca, Archikatedra św. Jana, Krakowskie Przedmieście – Pałac Prezydencki, Pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski, Kościół św. Krzyża, Pomnik Kopernika, ławeczki Chopinowskie, Plac Piłsudskiego, Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza. Udało się nam obejrzeć zmianę warty, było to niezapomniane przeżycie. Na koniec naszej wizyty w stolicy odwiedziliśmy galerię ArtBox Experience i obejrzeliśmy wystawę immersyjną o życiu i twórczości Fridy Khalo. Rzeczywiście zostaliśmy „wchłonięci” do świata meksykańskiej artystki, było to niesamowite doświadczenie. Zdjęcia, filmy, obrazy cyfrowe, przedmioty kolekcjonerskie i nowo skomponowana muzyka, zachęciły nas do odkrywania niesamowitej historii artystki.
Dwa dni pobytu w Warszawie upłynęły niezwykle szybko i -jak podkreślają uczestnicy- były okazją do poznania atrakcji stolicy i zacieśnienia więzi rówieśniczych.