• Klasowy wyjazd na kręgle
          • Klasowy wyjazd na kręgle

          • Ostatniego dnia miesiąca luty odbył się wyjazd uczniów klasy IV z wychowawcą na kręgle. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja zespołu klasowego. Uczniowie mieli możliwość poznania nowego sposobu spędzania wolnego czasu. Uczyli się także kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.
             
            Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Pobyt na kręgielni był fajną rozrywką dla naszych uczniów. Gra okazała się trudna ale wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Fajne było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Ze względu na to, że był to wyjazd integracyjny, przy okazji świetnej zabawy wszyscy mogliśmy lepiej poznać się, a także wspólnie pośmiać, pobawić i porozmawiać przy pizzy.  Każdy niezależnie od sprawności fizycznej mógł spędzić czas na aktywnej zabawie. Dla niektórych była to pierwsza gra w kręgle!

            Było super!!!

        • Warsztaty literackie - "Od Wisławy do Melchiora" w ramach projektu CEO
          • Warsztaty literackie - "Od Wisławy do Melchiora" w ramach projektu CEO

          • Warsztaty zorganizowano w Szkole Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej 27.02.2024r. Wzięli w nich udział uczniowie z klasy V i VI. Najpierw uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób Wisława Szymborska potrafiła bawić się językiem. Odczytaliśmy z książki „Zabawy literackie” przykładowe utwory noblistki. Potem uczniowie poznali zasady tworzenia moskalików i opracowywali własne utwory w tym gatunku. Wszystkie dotyczyły mieszkańców naszej miejscowości.  Widać, że doskonale zrozumieli istotę gatunku. Na zakończenie przygotowaliśmy wyklejanki, by płynnie przejść z roku Wisławy Szymborskiej (2023) do roku Melchiora Wańkowicza (2024).

             

            A oto moskaliki, które powstały na warsztatach:

             

            Moskalik I

            Kto powiedział, że dąbrowianie

            zwykli wstawać o poranku,

            ten dostanie w banię

            przy klasztorze na przystanku.

             

            Moskalik II

            Kto powiedział, że dąbrowianie

            śpią w stodole na zgniłym sianie,

            temu koń kopytem walnie

            i wyląduje pod kościołem w Watykanie.

             

            Moskalik III

            Kto powiedział, że dąbrowianie

            nie umieją leczyć ran,

            ten żabą na zawsze zostanie

            pod katedrą Notre Dame.

             

            Moskalik IV

            Kto powiedział, że dąbrowiacy

            są zacofani i prostacy,

            temu wiśnia na łeb spadnie

            i wyląduje za kościołem w skrzyni na dnie.

             

            Moskalik V

            Kto powiedział, że dąbrowianie

            to wieśniaki i poganie

            temu noga w łajnie stanie,

            na audiencji w Watykanie.

        • Zbiórka chusteczek nawilżanych dla podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.
          • Zbiórka chusteczek nawilżanych dla podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci.

          • Szkolny Klub Wolontariusza „Pomocna Dłoń” zaprasza do włączenia się w zbiórkę chusteczek nawilżanych dla podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. Jest to stowarzyszenie ludzi, którym nie jest obojętny los cierpiących dzieci. Przebywają tu nieuleczalnie chore dzieci, którym zapewniana jest opieka lekarska, pielęgniarska, rehabilitacyjna, socjalna, pedagogiczna, psychologiczna i duchowa oraz sprzęt do oddychania.

            Zbiórka trwa do 22 marca 2024r.

            Jak zawsze liczymy na Wasze dobre serca i chęć niesienia pomocy.

        • "Zapomniana sztuka pięknego pisania"- konkurs kaligraficzny
          • "Zapomniana sztuka pięknego pisania"- konkurs kaligraficzny

          • Serdeczne gratulacje składamy Mai, uczennicy klasy III, która dostała się do powiatowych eliminacji konkursu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu pt. "Zapomniana sztuka pięknego pisania". Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a Mai życzymy połamania pióra w dalszym etapie rywalizacji kaligraficznej.

        • Wycieczka na lodowisko
          • Wycieczka na lodowisko

          • Dnia 28 lutego odbył się wyjazd na lodowisko klasy VI wraz z wychowawczynią p. Anną Chwiałkowską-Binkowską. Celem wycieczki było propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja grupy oraz dobra zabawa. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Przekrój umiejętności był duży – od chodzenia na łyżwach po finezyjne piruety, ale wszystkim towarzyszył uśmiech, dobry humor i poczucie doskonałej zabawy. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Wycieczka była bardzo udana. Zabawa na lodowisku z pewnością zachęciła niejedną osobę do aktywnego spędzania czasu wolnego, zwiększyła apetyt na aktywność fizyczną. Zrelaksowani, odprężeni i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

        • Ekowarsztaty chemiczne w klasach VII-VIII
          • Ekowarsztaty chemiczne w klasach VII-VIII

          • Nasi uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w ekowarsztatach dla szkół podstawowych pt. „Na ratunek Panu Gadżetowi” przygotowanych i prowadzonych online przez Centrum ElektroEkologii. Podczas zajęć dowiedzieli się:

            • czym są elektrośmieci i gdzie je oddać

            • dlaczego warto przekazywać elektrośmieci do recyklingu

            • jakie metale należą do grupy metali rzadkich

            • jakie jest zastosowanie metali ziem rzadkich

            • jak szkodliwy dla środowiska jest proces wydobycia metali ziem rzadkich.

            Warsztaty były połączone z quizami online, w których uczniowie sprawdzili swoją wiedzę. Była to edukacja, zabawa a także tworzenie prawidłowych ekonawyków wśród młodzieży. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała p. Bogumiła Klimczak.

        • Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
          • Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

          • "Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
            Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

            Jarosław Iwaszkiewicz

            26 lutego 2024 roku w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Choć języka polskiego używamy codziennie, często o nim zapominamy. Język ojczysty to wspólne dobro kulturowe wszystkich jego użytkowników. To on pomaga nam wyrazić nasze emocje, pragnienia czy obawy. Dzięki niemu porozumiewamy się na co dzień. Być może w pewien sposób kształtuje on również nasz sposób myślenia. Dlatego też o jego poprawność, zarówno w mowie, jak i piśmie, warto zadbać. 
            W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie z klas 1-8 wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami. Wszystkie klasy zajęły miejsca na specjalnie przygotowanych dla nich stacjach zadaniowych. Na początek na projektorze został wyświetlony spot reklamujący obchody święta. Potem uczeń klasy 7 przeczytał informację o obchodach Dnia Ojczystego. Następnie trzy uczennice z klasy 3 i 4 po kolei przeczytały pięknie wiersze: "I mówić po polsku....", "0bawa" i "21 luty - Dzień Języka Ojczystego". Potem prowadzący - narrator - zaprosił swoje koleżanki i kolegów do rywalizacji w konkursie "Znamy język ojczysty". Uczniowie z każdej klasy razem lub w grupach pracujących przemiennie, mieli do wykonania 6 zadań konkursowych.
            Przeprowadzenie konkursu miało nie tylko popularyzować język polski, ale przede wszystkim rozwijać postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, kształcić umiejętności uważnego słuchania i zapamiętywania, rozwijać spostrzegawczość i logiczne myślenie. Podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń językowych dzieci rozwijały umiejętności współpracy w grupie klasowej. Zadania związane były z czytaniem trudnych powiedzeń, wypisywaniem nazw zwierząt usłyszanych podczas czytanego przez nauczyciela wiersza, rozwiązywaniem rebusów, krzyżówek z hasłem, układaniem wyrazów z liter podanych wyrazów oraz wykreślaniem z podanych par błędnych zapisów wyrazów czy wyrażeń, z którymi często dzieci, a nawet i dorośli mają kłopot. 
            Po zakończeniu emocjonującej rywalizacji i dostarczeniu jury w pudełku kartek z wykonanymi zadaniami wszyscy wysłuchali śpiewu czterech piosenek o Polsce i języku ojczystym w wykonaniu uczniów z klasy drugiej. W tym czasie jury sprawdzało wykonanie zadań i zaliczało punkty. Przed ogłoszeniem wyników dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawie językowej polegającej na dopasowaniu początku do końca znanych polskich przysłów i powiedzeń typu: "Co się odwlecze, to nie uciecze". Było przy tym trochę zamieszania, ale wszyscy uczestnicy zabawy poprawnie połączyli się w pary i zaprezentowali oraz przeczytali swoje przysłowie lub powiedzenie.
            Zanim jury, w  którego skład wchodzili pani Aleksandra Kiełbasa, pani Ewa Masierowska, pani Joanna Mikołajczyk oraz pan Mateusz Ziarniak,  przedstawiło wyniki konkursu uczniowie przeliczyli swoje punkty za zadania, które komisja konkursowa włożyła do pudełek.
            Najwięcej punktów - 78 uzyskali uczniowie z klasy V i zajęli 1 miejsce w konkursie. Na 2.miejscu uplasowali się uczniowie z klasy VIII, zdobywając 74 punkty. 3 miejsce zajęła klasa 1, której uczniowie uzbierali 71 punktów. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i nagrody w postaci gier językowych związanych z naszym językiem ojczystym. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno w dalszym ciągu będzie gościć w naszej szkole i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.
            Uroczystość zorganizowały i przygotowały: pani Agnieszka Ośrodek, pani Justyna Raj i pani Aleksandra Kiełbasa.

        • Dzień Dinozaura
          • Dzień Dinozaura

          • 26 lutego przypada w kalendarzu Dzień Dinozaura. W przedszkolu to nietypowe święto obchodzone jest z wielką przyjemnością, bo dzieci uwielbiają dinozaury. Tuż po śniadaniu przeniosły się w ich niezwykły, prehistoryczny świat za sprawą przygotowanego na tę okazję filmu edukacyjnego, dzięki któremu mogły zobaczyć, jak wyglądały i żyły dinozaury, jak się poruszały i jakie mogły wydawać dźwięki. Dowiedziały się też kim jest paleontolog i czym się zajmuje. Następnie uczestniczyły w szeregu dino -zabaw, malowały dinozaury farbami a także pozowały do zdjęć. Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat i był dla dzieci dużą atrakcją.

        • Próbne egzaminy ósmoklasisty
          • Próbne egzaminy ósmoklasisty

          • W dniach od 20-22.02.2024r nasi uczniowie napisali kolejny próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Była to ostatnia okazja do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z w/w przedmiotów.
            Dzięki próbnym egzaminom uczniowie będą mogli dostrzec swoje mocne i słabe strony, oswoić się z formą egzaminu i nauczyć panować nad stresem.

        • Podziękowania
          • Podziękowania

          • 11 lutego przypadł Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji uczniowie z zajęć regionalnych oraz szkolni wolontariusze obdarowali pensjonaruszy z DPS w Złoczwie kolorowymi, ręcznie wykonanymi kartkami z życzeniami, za które otrzymaliśmy dziś piękne podziękowania od dyrekcji DPSu– p.Płóciennik-Wasiak.

             

            Bardzo serdecznie dziękujemy Uczniom za udział w tej akcji charytatywnej. Dziękujemy za tak licznie wykonanie kartek, ich ilość była imponująca. Dziękujemy  za wrażliwość, dziękujemy za Wasze otwarte serca, które tak przepięknie potrafią dzielić się dobrem z innymi.

        • Radość Tworzenia
          • Radość Tworzenia

          • 21 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu odbył się w XII Powiatowy Konkurs Literacki "Radość Tworzenia" dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych Powiatu Sieradzkiego. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Piaseczna, Anna Ośrodek, Kaja Woźniak, Lena Gotkowicz, Wiktoria Wiertelak, Julia Klata, Oliwia Chutek, Aleksandra Skoczna oraz Patryk PiotrowskiUczestnicy w czasie konkursu samodzielnie redagowali dłuższą i krótszą formę wypowiedzi pisemnej na podany temat. Wyniki konkursu poznamy już w marcu.

            Życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów!

        • Konkurs Piosenki Anglojęzycznej "LET'S SING"
          • Konkurs Piosenki Anglojęzycznej "LET'S SING"

          • Konkurs skierowany jest do uczniów  chcących sprawdzić swoje umiejętności językowe i wokalne.

            1. Cele konkursu:                                                                                                             

            -  Rozwijanie umiejętności wokalnych i językowych uczniów,
            -  Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób poprzez piosenkę,
            -  Propagowanie nauki języka angielskiego poprzez piosenkę,
            -  Utrwalenie i wzbogacenie słownictwa. 

                                                                                                                         
            2. Zasady konkursu:

            -    Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII w II kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz klasy V-VIII,
            -    Każdy uczestnik prezentuje jedną piosenkę w języku angielskim o dowolnej tematyce,
            -    Uczestnicy mogą śpiewać piosenkę z podkładem muzycznym w wersji karaoke lub bez podkładu.                    -    Oceny wykonawców dokona specjalnie powołane Jury.
            Ocena Jury jest ostateczna.                                                                 
            -  Jury będzie oceniać stronę muzyczno-wokalną, poprawność językową, interpretację prezentowanej piosenki oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Konkurs odbędzie się 19 marca 2024r.

            Każdy z uczestników otrzyma dyplom, przewidziane są też nagrody rzeczowe za trzy pierwsze miejsca oraz oceny z języka angielskiego. Za wzięcie udziału w konkursie uczeń otrzyma ocenę bardzo dobrą z języka angielskiego, a za zajęcie miejsca na podium – ocenę celującą.

            W kwestiach spornych oraz innych nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie decydujący głos ma Organizator: nauczyciele języka angielskiego: p. Błaszczyk i p. Bielecka.

             

        • „WIELKANOCNY KOSZYCZEK Z RECYKLINGU” - konkurs dla dzieci z oddziałów przedszkolnych
          • „WIELKANOCNY KOSZYCZEK Z RECYKLINGU” - konkurs dla dzieci z oddziałów przedszkolnych

          • Koszyczek Wielkanocny to jeden z symboli Świąt Wielkanocnych. Serdecznie zachęcamy dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami do wzięcia udziału w konkursie plastycznym promującym ekologię.

            Regulamin konkursu plastycznego:

            Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej 

            Nauczyciel: Paulina Żarnecka 

            Cele konkursu:

            zachęcenie dzieci do przedstawienia pomysłu na czyste środowisko przyrodnicze,

            kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,

            rozwijanie umiejętności manualnych dzieci,

            rozwijanie wrażliwości estetycznej,

            kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej. 

            Zasady uczestnictwa :

            • Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej oraz ich rodziców
            • Forma pracy przestrzenna
            • Technika wykonania pracy dowolna (surowce wtórne)
            • Każda praca powinna być opatrzona w metryczkę zawierającą imię i nazwisko dziecka
            • Prace należy składać do dnia 14 marca 2024 roku u wychowawcy grupy.

            Kryterium oceny:

            • Zgodność pracy z tematem.
            • Pomysłowość i inwencja twórcza.
            • Bogactwo użytych materiałów, walory artystyczne i estetyczne.
            • Użycie surowców wtórnych

            Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi dnia 18.03.2024 r.
            Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację danych osobowych i przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz organizatora oraz do prezentacji zwycięskich zdjęć prac na stronie internetowej szkoły.


            Zasady przyznawania nagród:

            Wyłonione zostaną 3 miejsca – 1, 2 i 3 oraz dwa wyróżnienia.

            O wyłonieniu zwycięzców decyduje komisja konkursowa składająca się z 3 osób powołana przez organizatora konkursu.
            Decyzja komisji jest ostateczna i nieodwołalna.

             

             

             

             

             

        • Dzień Kota
          • Dzień Kota

          • 16 lutego w ramach projektu Kreatywne Dni Nietypowe, dzieci z oddziału 5-6 latków obchodziły Dzień Kota. W tym dniu do naszej grupy zawitały zawitały małe kotki , oczywiście w postaci dzieci. Przedszkolaki poznały rasy kotów, dowiedziały się czym one się żywią i jak wygląda tryb ich życia. Na koniec dnia wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem wełny.

        • Walentynki
          • Walentynki

          • Walentynki to święto miłości. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy. Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców zorganizowali Słodki Kiermasz Walentynkowy. Na stoisku podczas przerw można było kupić pyszne słodkości i soczki. Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba uczniów, którzy przyszli na walentynkowe zakupy.
            Podczas Walentynek w szkole dominował ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne i klasowe gazetki udekorowano różnymi, czerwonymi serduszkami.

        • Kartki wsparcia z okazji Dnia Chorego
          • Kartki wsparcia z okazji Dnia Chorego

          • Z okazji Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego, uczniowie podczas zajęć regionalnych wykonali kartki ze słowami wsparcia, życzeniami zdrowia i miłości dla Wszystkich Podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. Św. Józefa w Złoczewie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom uczęszczającym na zajęcia regionalne za ogromne zaangażowanie w akcję i serce włożone w wykonanie kartek oraz za dobre słowo przekazane w życzeniach dla Chorych.

            Dzięki Wam dostarczyliśmy 46 laurek z życzeniami miłości i zdrowia. Mamy nadzieję, że wywołają radość, pozytywne emocje i uśmiech.

        • Dyskoteka walentynkowa
          • Dyskoteka walentynkowa

          • 13 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka walentynkowa, na którą przybyli chętni uczniowie z klas IV-VIII. Ci uczniowie bawili się od pierwszych dźwięków muzyki. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski, którego członkowie zajęli się puszczaniem muzyki, przygotowaniem wystroju czerwonymi serduszkowymi balonami ale także przygotowali konkursy ze słodkimi  nagrodami, różne zabawy i piękne serduszka i lizaki dla każdego uczestnika.

            Zabawa była przednia!

        • Karmnik dla ptaków
          • Karmnik dla ptaków

          • Uczniowie klasy IV pod okiem p. Anny Chwiałkowskiej-Binkowskiej przygotowali karmnik dla ptaków. Zimą ptakom i zwierzętom trudniej jest znaleźć pożywienie. Wykonanie ptasiej stołówki sprawiło uczniom mnóstwo radości. Mali ornitolodzy utrwalili wiadomości na temat ptaków, które pozostają z nami na zimę, dowiedzieli się także, czym można częstować naszych skrzydlatych przyjaciół. Przygotowany karmnik uczniowie zawiesili przed szkołą, aby mogli obserwować przez okno jak spożywają ziarna. Jednocześnie mają okazję poznawać przyrodę, oswajać się z widokiem ptaków, uczyć się ich gatunków. Dokarmiając we właściwy sposób zapraszamy ptaki do własnego ogrodu. Jeśli dbamy o ptaki, to dbamy o siebie. Bo są one naszym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami.

        • Walentynkowe zajęcia plastyczne w grupie przedszkolnej
          • Walentynkowe zajęcia plastyczne w grupie przedszkolnej

          • W dniu 13 lutego, uczennice zajęć regionalnych odwiedziły najmłodsze dzieci z naszej szkoły - przedszkolaki z grupy 3-4 latków by wspólnie wykonać ciekawe prace plastyczne w związku ze zbliżającymi się Walentynkami. Dzieci wykonały piękne Walentynkowe kotki. Walentynki są kojarzone przede wszystkim przez przedszkolaków z czerwonym kolorem, sercem i dniem miłości. Dzieci chętnie wzięły udział w wykonywaniu pracy.