W związku ze zbliżającą się 20-tą rocznicą nadania szkole imienia Teodora Goździkiewicza, w naszej szkole w dniu 12 listopada zorganizowany został Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły. Celem tego przedsięwzięcia było promowanie sylwetki Teodora Goździkiewicza, szerzenie wśród uczniów wiedzy o patronie szkoły – na temat jego życia i twórczości. Konkurs odbył się w II kategoriach wiekowych: dla klas II-IV i V-VIII. Już wkrótce poznamy zwycięzców!
Uroczysty Apel z okazji Święta Niepodległości
Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych. Przypomina nam o 123 latach niewoli. Polacy w tym okresie nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności. Z tej okazji dnia 12 listopada w Szkole odbył się uroczysty apel. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas V, VI a i VI b, VII, którzy przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej. Po raz kolejny wspólnie okazaliśmy wielki szacunek i wdzięczność wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę.
Do hymnu...
''Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”
Józef Piłsudski
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność Polaków dzięki którym Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym kraju!!! Pragniemy, by w Szkole tradycyjnie już było biało-czerwono. Uczenie się miłości Ojczyzny to nie tylko wiedza, ale także doświadczanie, przeżywanie i odkrywanie tego wszystkiego, co sprawia, że czujemy się Polakami.Nasza szkoła włączyła się w akcję "Szkoła do hymnu" i odśpiewała cztery zwrotki Hymnu Narodowego
w piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11.
Śniadanie daje moc!
Codzienne śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. Wiedzą o tym uczniowie naszej szkoły, którzy dnia 8 listopada zorganizowali Dzień Śniadanie Daje Moc. Tego dnia w klasach I, II i III uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali pyszne i zdrowe kanapki, a następnie zjedli własnoręcznie zrobione śniadanie, by mieć siłę na resztę dnia. Przed rozpoczęciem pracy uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat znaczenia śniadania na co dzień.
14
Ślubujemy...
25 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na uczniów dzieci z klasy I. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment prowadząca uroczystość oraz Pani Dyrektor powitały nowych uczniów, którzy w stroju galowym, w kolorowych biretach i z przypiętymi pod szyją wstążkami przy dźwiękach muzyki krokiem marszowym wkroczyli dostojnie na salę wraz ze swoją wychowawczynią. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, w którym zdały swój pierwszy egzamin na ucznia. Uczniowie powitali zebranych gości, przedstawili się i śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące zasad zachowania, zasad ruchu drogowego, wiedzy o Polsce i szkole zadawane przez starszą szkolną koleżankę. Recytowali, śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach perkusyjnych, pokazywali na tabliczkach i na mapie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pierwszoklasiści zasłużyli na to, by być przyjęci do braci uczniowskiej. Nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów na flagę państwową. Potem Pani Dyrektor dużym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na uczniów szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Pasowani uczniowie podziękowali chórem swoim rodzicom, którzy przybyli w licznym gronie. Prowadząca oraz Pani Dyrektor podziękowały rodzicom, nauczycielom, uczniom i pani przewodniczącej szkolnej rady rodziców za przybycie i uwagę. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek w sali lekcyjnej, na który zaprosili rodzice pierwszoklasistów. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
12
Wycieczka Edukacyjna do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie
29 i 30 października 2019 roku klasy II - VIII udały się na wycieczkę edukacyjną do Zakładu Unieszkodliwiana Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie. Nowoczesny zakład, który został zbudowany od podstaw według najbardziej zaawansowanych i proekologicznych technologii. Pojechaliśmy tam żeby poznać zasoby zakładu, specyfikę pracy oraz jak zostają przetwarzane odpady trafiające z naszych domów. Po przeprowadzeniu zajęć przez pracownika tamtejszego zakładu jesteśmy bardziej świadomi zagrożeń dla nasze przyrody, jaką stwarza człowiek. Nasza ścieżka edukacyjna rozpoczęła się od hasła przewodniego „ Odpady nie znikają….trwa to jednak bardzo długo. Zobacz sam!” Była pogadanka, wiele pytań zostało wyjaśnione oraz refleksja, którą zakończyliśmy „Chcesz żyć w czystym środowisku i nie „tonąć” w odpadach pamiętaj o hierarchii postępowania z odpadami…” Uczniowie klas młodszych poznali zasady funkcjonowania zakładu oraz zwiedzili miejsca takie jak: sortownia odpadów komunalnych, składowisko odpadów wielkogabarytowych, kompostowanie odpadów organicznych selektywnie zebranych i zmieszanych, magazyn odpadów niebezpiecznych typu komunalnego i składowisko odpadów balastowych. Dzięki tej wyjazdowej lekcji uczniowie uświadomili sobie konieczność prawidłowego gospodarowania odpadami oraz to, jakie skutki dla człowieka i środowiska niesie brak segregacji odpadów. Pan przewodnik zapoznał także z działaniami prowadzonymi na terenie Zakładu "Orli Staw", jakimi są kształcenie i wychowywanie społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska naturalnego.
Dziękujemy za przeprowadzenie zajęć oraz nagrody fantowe.
11
Ogólnopolski Test Ortograficzny
W naszej szkole przeprowadzono Ogólnopolski Test Ortograficzny przygotowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Wzięło w nim udział 28 uczniów z klas II-VIII. Konkurs został zorganizowany dla grup wiekowych: edukacji wczesnoszkolnej, szkoły podstawowej: klas IV-VI oraz klas VII-VIII. Test składał się z 26 pytań z podanymi do nich 4 odpowiedziami. Najlepsi uczniowie otrzymają grawerowane dyplomy laureata i wyróżnionego z tytułami Arcymistrza, Mistrza i Eksperta Ortografii. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania. Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego za udział w konkursie.
Do konkursu uczniów przygotowały: pani Justyna Raj, pani Kamila Szewc, pani Elżbieta Śmigiera oraz pani Barbara Modrzejewska.
Wycieczka do Fabryki Bombek
W dniu 29 pażdziernika dzieci z oddziału 5-6 latków oraz uczniowie klasy I, II i III wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Fabryki Bombek Szkło – Dekor w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieci obejrzały wystawę bombek oraz różnych ozdób, poznały proces ich powstawania. Po zwiedzeniu poszczególnych działów produkcji wszyscy mogli ozdobić kilka bombek według własnego pomysłu. Przedszkolaki i uczniowie ćwiczyli sprawności manualne oraz wyobraźnię. Fantazji nie brakowało, a radości nie było końca… Po wysiłku umysłowym i plastycznym dzieci otrzymały soczki dla małego posilenia organizmu. W drodze powrotnej zmęczenie wzięło górę nad euforią i niektórzy z przedszkolaczków zaczerpnęły małej drzemki :-))Przekonaliśmy się, iż praca w fabryce, jest pracą niezwykle trudną, wymagającą dużego wysiłku umysłowego oraz fizycznego. Podziwiamy panie tam pracujące za siłę, wytrwałość i oczywiście pomysłowość.
13
Spektakle Profilaktyczne
28 października w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru „Kurtyna”. Teatr Kurtyna z siedzibą w Krakowie jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 2000 roku. Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralno-profilaktycznych, organizowanych na terenie całej Polski. Uczniowie obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne. Uczniowie z klas V- VIII mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Super Prank”, którego główny bohater właśnie zmienił miejsce zamieszkania i chyba nie za bardzo potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie jest jak inni koledzy, nie umie dostosować się do grupy, w której niemądre pomysły są mile widziane. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega i podejmuje ryzykowne decyzje. Wartości profilaktyczne przedstawienia to: profilaktyka zachowań ryzykownych, edukacja zdrowotna i kształtowanie postaw społecznych. Natomiast uczniowie klas I – IV i grupy przedszkolne obejrzeli przedstawienie pt. „Miś niegrzeczniś”. To historia o małym psotniku, leśnym Misiu, który nie słuchał mamy. Słuchał rad kolegów, które tylko wpędzały go w kłopoty. Uczniowie biorąc udział w przedstawieniu zobaczyły, jak należy zachowywać się w sytuacjach zwycięstwa i porażki i co to jest współczucie.
8
Wyjazd do Jednostki Wojskowej
W dniu 25 października uczniowie klasy VII oraz VIII udali się wraz z panią Moniką Tądel oraz panem Mateuszem Ziarniakiem do Jednostki Wojskowej w Sieradzu na Dzień Otwarty Koszar. Uczniowie mieli możliwość poznania specjalistycznego umundurowania i uzbrojenia wojskowego. Ponadto młodzież brała udział w treningu strzeleckim oraz saperskim, szukając ukrytych przez żołnierzy „min”. Prezentacjom współczesnego wizerunku wojska towarzyszyły pokazy grup rekonstrukcyjnych i prelekcje w sali tradycji. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń tego, co udało się nam zobaczyć.
Składamy ogromne podziękowania pani Małgorzacie Szalińskiej za zaangażowanie włożone podczas naszego pobytu na terenie sieradzkiej jednostki.
10
Konkurs "Matematyka w zawodach"
W dniu 23 października miało miejsce podsumowanie szkolnego konkursu łączącego ze sobą dwa przedmioty – plastykę oraz matematykę. Zadaniem uczniów było przedstawienie zawodów, w których wykorzystywana jest matematyka. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, na której mogło się znaleźć kilka zawodów. Konkurs skierowany był do uczniów klas 3 – 6 Szkoły Podstawowej i został oceniony w jednej kategorii wiekowej. Jury w składzie pani Ewa Masierowska, pani Monika Tądel oraz pani Aleksandra Kowal przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Magdalena Macuga, klasa V
II miejsce – Oliwia Chutek, klasa III
III miejsce – Gabriel Gocek, klasa V.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przyborami matematycznym oraz otrzymali pamiątkowy dyplom.
Wybrane prace będzie można podziwiać w sali lekcyjnej nr 10.
Konkurs Plastyczny "Jesienne Drzewo" dla grup przedszkolnych
Cele Konkursu:
- Celem Konkursu jest rozwijanie aktywności twórczej dzieci.
- Rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci.
- Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnorodnych form plastycznych.
- Uwrażliwianie dzieci na otaczającą przyrodę i zmieniające się pory roku.
Regulamin konkursu:
- Konkurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczęszczających do oddziałów przedszkolnych.
- Technika wykonania prac dowolna.
- Praca musi przedstawiać drzewo lub drzewa jesienią.
- Format pracy A3, bądź forma przestrzenna.
- Każda praca powinna być opatrzona w metryczkę zawierająca: imię i nazwisko autora, wiek dziecka.
- Prace należy składać u wychowawcy grupy, do której uczęszcza dziecko do 08.11.2019 r.
- Rozstrzygnięcie konkursu 12.11.2019r.
- Przewidziane są nagrody rzeczowe za zajęcie I, II oraz III miejsca, a także dyplomy za udział.
- Dane osobowe wszystkich uczestników pozyskane do celów konkursu nie będą udostępniane osobom trzecim.
Zasady przyznawania nagród:
- O wyłonieniu zwycięzców decyduje powołana przez Organizatora Komisja Konkursowa, składająca się z trzech osób.
- Decyzja Komisji jest ostateczna i nieodwołalna.
Kryteria oceny:
- Technika wykonania pracy.
- Oryginalność, pomysłowość.
- Estetyka wykonanych prac.
Organizator konkursu:
Paulina Żarnecka – wychowawca oddziału 5 – 6 latków.
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Teodora Goździkiewicza - Patrona Naszej Szkoły
Cele konkursu:
- aktywizowanie uczniów do zdobywania i sprawdzania wiedzy na temat patrona szkoły;
- wdrażanie do korzystania z różnych źródeł informacji;
- poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości Teodora Goździkiewicza;
- umożliwianie uczniom zdrowej rywalizacji.
Forma konkursu: Test wyboru oraz pytania otwarte.
ZASADY UCZESTNICTWA:
- Konkurs skierowany jest do uczniów klas II – VIII. Odbędzie się w dwóch grupach wiekowych:
- klasy II - IV,
- klasy V - VIII. - Test będzie sprawdzał wiedzę dotyczącą życia i twórczości Teodora Goździkiewicza.
- Uczniowie zgłaszają swoje uczestnictwo do 25 października do wychowawców. Wówczas otrzymają materiały na temat Patrona Szkoły.
- Konkurs odbędzie się 12 listopada 2019 r. (we wtorek).
- Zwycięzcami konkursu zostaną uczniowie, którzy uzyskają najwyższą ilość punktów (3 pierwsze miejsca).
- Laureaci otrzymają dyplomy oraz nagrody.
Organizatorzy: p. Justyna Raj, p. Agnieszka Ośrodek, p. Aleksandra Kiełbasa, p. Edyta Sowijak
SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Podsumownie Akcji Caritas "Tornister Misyjny"
Wolontariusze i opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza „Pomocna Dłoń” serdecznie dziękują za zaangażowanie w akcję „Tornister Misyjny” wszystkim uczniom oraz całej lokalnej społeczności. Podziękowania kierujemy do Księdza Proboszcza Remigiusza Karolaka za zorganizowanie zbiórki na terenie kościoła. Dzięki życzliwości wszystkich dobroczyńców przekazaliśmy trzy kartony przyborów szkolnych dla szczególnie potrzebujących dzieci z Afryki.
DZIĘKUJEMY!!!
SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA „POMOCNA DŁOŃ” wraz z opiekunami: p. Kamilą Szewc, p. Alicją Stanisz, p. Dorotą Błaszczyk, p. Justyną Raj, p. Pauliną Żarnecką
Przesłaniem i podziękowaniem niech będzie ten cytat:
„MIARĄ TWOJEGO CZŁOWIECZEŃSTWA JEST WIELKOŚĆ TWOJEJ TROSKI O DRUGIEGO CZŁOWIEKA”
Wycieczka do lasu
16 października uczniowie klasy I wraz z wychowawcą panią Agnieszką Ośrodek wybrali się na pieszą wycieczkę do lasu w Sokołowie. Dzieci obserwowały przyrodę leśną jesienią, zbierały grzyby, jadły borówki i jagody a także uczestniczyły w torze przeszkód. Wycieczka sprzyjała integracji grupy klasowej.
Za trud, za cierpliwość, za serce...Dziękujemy! Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 15 października w szkole odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor Anny Gołębiowskiej, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych nauczycieli emerytów i gości: Wójta Gminy Sieradz Jarosława Kaźmierczaka, księdza Remigiusza Karolaka, radną Annę Olejnik, radnego Leszka Janasa. Następnie przekazała głos uczniom. Przedstawienie „Za trud, za cierpliwość, za serce…” przygotowali uczniowie pod kierunkiem pań: Urszuli Ograbek i Doroty Błaszczyk. Nad oprawą muzyczną czuwał nauczyciel muzyki pan Ryszard Mikołajczyk. Po odśpiewaniu przez uczniów „Sto lat”, nauczycielom zostały wręczone kwiaty. Do części artystycznej włączyli się także przedszkolaki z oddziału 5-6 latków. Przedszkolaki były bardzo dumne i pełne powagi podczas artystycznego wystąpienia. Na uwagę zasługuje również fakt, że był ich to pierwszy występ przed tak dużą publicznością a przygotowani zostali przez panią Paulinę Żarnecką. Następnie uczniowie piosenką, słowem, humorystycznymi scenkami o szkole, parodią dnia szkolnego, nauczycieli, uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku wszystkich nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za ich codzienny trud pracy, cierpliwość, serce, czujność, poświęcenie a także uśmiech i troskę o dobro swoich wychowanków.
13
Wycieczka do Łodzi do Experymentarium
W dniu 14.10.2019 r. uczniowie klasy IV i klasy V wraz z wychowawcami panią Justyną Raj i panią Dorotą Błaszczyk oraz panią Anną Chwiałkowską wyjechały na wycieczkę do Centrum Nauki Experymentarium, znajdującego się w Manufakturze w Łodzi. Tam na nas czekało naprawdę wiele atrakcji! Uczniowie mogli w tym królestwie nauki nie tylko obserwować różne reakcje chemiczne i fizyczne, ale żeby tego doświadczyć, uczniowie musieli przedostać się przez kosmiczny tunel. Tunel jest urządzeniem o wyjątkowym charakterze. To aż 6 metrów długości i 3 m szerokości niezapomnianych emocji! Gra świateł, barw i dźwięków sprawiała wrażenie utraty gruntu pod nogami i zachwiania równowagi. Poczuliśmy się, jakbyśmy znaleźli się w środku czarnej dziury. To było niesamowite przeżycie!!! Dzieci zwiedzając wystawę Experymentarium uruchomiały wiele zmysłów - mogły nie tylko słuchać, patrzeć, ale też dotykać, do czego nie trzeba było ich specjalnie namawiać. Interaktywne zajęcia w pasjonujący i zabawny sposób objaśniły skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Wystawa zachęcała do zadawania pytań i próby odpowiedzi na nie. Podczas gry zespołowej zadania oparte były na informacjach przekazanych uczniom przez animatora i opisach na eksperymentach. Dzięki grze tematycznej dzieci utrwaliły swoją wiedzę, aktywnie spędziły czas na wystawie, nauczyły się współpracy w grupie. Zajęcia te pokazały, że nauka wcale nie musi być trudna ani nudna! W ten sposób nauka staje się przyjemnością a nie obowiązkiem. Oczywiście nie zabrakło też czasu na pyszny posiłek w ulubionej przez każdego restauracji McDonald’s.
13
Gminny Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów
10 października 2019 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych uczniów w roku szkolnym 2018/19, podczas której uhonorowani zostali uczniowie szkół Gminy Sieradz z najwyższą średnią ocen, wyróżniający się swoją postawą, wzorowym zachowaniem oraz wysokimi osiągnięciami naukowymi. Wśród takich uczniów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły : Magdalena Macuga, Julia Berlińska, Oliwia Mularczyk oraz Jan Wrąbel. Wszyscy z nich w roku szkolnym 2018/2019 uzyskali średnią ocen 5,30 lub wyższą. Wójt Gminy Sieradz - pan Jarosław Kaźmierczak wręczył pamiątkowe dyplomy, stypendium pieniężne, a także podziękował rodzicom za trud włożony w wychowanie dzieci, ich wsparcie w dzieło edukacji oraz współpracę ze szkołą. Wszystkim uczniom gratulujemy znakomitych wyników w nauce i mamy nadzieję, że otrzymane wyróżnienie będzie motywacją do dalszego rozwoju, pogłębiania wiedzy i umiejętności!!
3
Dyskoteka
Pierwsza dyskoteka w nowym roku szkolnym już za nami!
Odbyła się 9 października. Tym samym ku uciesze społeczności uczniowskiej, Samorząd Uczniowski rozpoczął swą działalność, przystępując do realizacji programu wyborczego. Na dyskotece, wspólnie wzięli udział uczniowie klas V-VIII. O wyznaczonej porze chętni do zabawy uczniowie stawili się w odświętnych strojach. Wspaniała atmosfera i oprawa muzyczna gwarantowały dobrą zabawę. Na parkiecie można było dostrzec różnorodne tańce, w których dominował „współczesny taniec młodzieżowy”. Wszyscy świetnie się bawili. Pierwszą dyskotekę w tym roku szkolnym można zaliczyć do udanych. Dyskoteka wszystkim bardzo się podobała i z niecierpliwością czekamy na następną - Dyskotekę Andrzejkową.
Podsumowanie Projektu "Sami Sobie"
W sobotę 5 października uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu projektu „Sami sobie”, które odbyło się w sali C Starostwa Powiatowego w Sieradzu. Projekt realizowany był przez kilka miesięcy na terenie Gminy Sieradz i z założenia skierowany był do szerokiego kręgu odbiorców. Koła gospodyń, strażacy, stowarzyszenia, szkoły i uczniowie – wszyscy przekazywali sobie wiedzę na temat tego, jak pomagać, ratować i nie dać się oszukać.
Nasza młodzież uświetniła tę uroczystość występami z programem muzycznym, przygotowanym pod okiem pana Ryszarda Mikołajczyka.
Jesteśmy dumni z uczennicy kasy VII naszej szkoły – Magdaleny Sobieraj, która wygrała główną nagrodę w organizowanym w ramach projektu konkursie plastycznym na plakat o radzeniu sobie w kryzysowych sytuacjach w najbliższym otoczeniu. Opiekunem Magdaleny była pani Ewa Masierowska. W tym współzawodnictwie wzięło udział 29 uczniów z 5 szkół z terenu Gminy Sieradz. Magda okazała się być bezkonkurencyjna! Gratulujemy!
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie