Z przyjemnością informujemy, że w Konkursie Kangur Matematyczny 2023 wyróżnienia uzyskali: Kaja Woźniak i Michał Wiertelak z klasy IV.
Wszystkie wyniki punktowe można zobaczyć u nauczyciela matematyki.
Serdecznie gratulujemy!!!
Pan Leśniczy w naszej szkole
12 maja gościliśmy w naszej szkole p. Artura Musiała leśniczego z Nadleśnictwa Złoczew. Pan leśniczy wyjaśnił dzieciom co to jest przyroda, bardzo ciekawie opowiedział o lesie, omówił i pokazał rożne gatunki drzew, przedstawił jak wygląda droga od drzewa do kartki papieru. Nie zabrakło też ciekawostek dotyczących lasu np. dzieci dowiedziały się czym różni się modrzew europejski od sosny i co można zrobić z tych drzew. Wskazał jak ważna jest w jego pracy pasja oraz radość z obcowania z przyrodą. Prezentacja gałązek drzew urozmaiciła opowieść leśniczego. Sprawiła, że uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tego co zaproszony gość chciał przekazać. Odgadywali jakie okazy drzew lub krzewów możemy spotkać w lesie. W czasie spotkania leśniczy udzielił wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów.
4
Test Umiejętności Trzecioklasisty
W dniach 9 i 10 maja 2023r. uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Testu Umiejętności Trzecioklasisty, którego organizatorem było wydawnictwo Nowa Era. Uczniowie w pierwszym dniu pisali test z języka polskiego, a w drugim z matematyki. Celem testu było zgromadzenie informacji o poziomie wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie czytania, pisania, wiedzy o języku oraz praktycznych umiejętności matematycznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych.
Prelekcja na temat segregacji śmieci
W dniu 09 kwietnia 2023 roku w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Zakładu Unieszkodliwienia Odpadów Komunalnych ,,Orli Staw” Panią Monikę Iwańską. Uczniowie klas 0 – III i klas VII-VIII wzięli udział w prelekcji ekologicznej na temat segregacji śmieci. Głównym celem prelekcji było promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Znajomość zasad poprawnej segregacji odpadów to dziś zaleta nie do przecenienia. Gdzie wrzucić karton po mleku, szklaną butelkę czy zużytą baterię – wie w zasadzie każdy. Oprócz tej wiedzy, zwracajmy też uwagę na drobiazgi, które często decydują nie o ilości wydzielonych odpadów, ale o ich JAKOŚCI. Dziś savoir vivre dotyczący odpadów BIO. Pamiętajcie, że w brązowym pojemniku odpady powinny lądować luzem, bez foliowego worka. Dzięki temu proces ich przetwarzania będzie efektywny i uzyskamy z nich nowe produkty: energię elektryczną i cieplną oraz nawóz. Na zakończenie prelekcji uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami. Dziękujemy za poszerzenie naszej wiedzy ekologicznej.
4
Międzyszkolny konkurs recytatorski "Wiosna w poezji dziecięcej"
8 maja 2023 w naszym oddziale przedszkolnym odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski "Wiosna w poezji dziecięcej". Gościliśmy dzieci z SP w Kłocku oraz z SP w Chojnem. W konkursie w kategorii wiekowej 3-4 latki brało udział 6 dzieci, a w kategorii 5-6 latków wzięło udział 9 dzieci. Przedszkolaki przepięknie zaprezentowały swoje utwory, a całość dopełniły śliczne, wiosenne stroje.
Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 3-4 latki zajęła Pola Kubik z SP w Kłocku, drugie miejsce otrzymała Antonina Ośrodek z naszej szkoły i miejsce trzecie Natasza Nogala ze szkoły w Kłocku.
W kategorii wiekowej 5-6 latków pierwsze miejsce zajął Filip Sikorski z SP Kłocko, drugie miejsce Adam Chlebicz z SP Chojne i miejsce trzecie Maria Podsiadły z Kłocka. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy, byliście cudowni!26
Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy „MOJE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ”.
08 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. Władysława Łokietka w Sieradzu odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy „MOJE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ”. Celem konkursu było przybliżenie tematyki smogu, sposoby na przeciwdziałanie z zanieczyszczeniami powietrza, podniesienie świadomości ekologicznej, popularyzacją wiedzy dotyczącej ochrony środowiska, zrozumienie konieczności podejmowania działań dotyczących ochrony środowiska, uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody, rozwój wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację otaczającego nas świata.
Konkursy przeznaczone były dla uczniów szkół podstawowych klas I – VIII. Przeprowadzone zostały w dwóch kategoriach: plastycznej pt. „STOP SMOG – Chcemy oddychać czystym powietrzem” oraz wiedzy pt. „STOP SMOG – Chcemy oddychać czystym powietrzem”
Tematyka konkursu z wiedzy dotyczyła zagadnień takich jak: niska emisja, powietrze ( skład, źródła zanieczyszczeń, skutki, ochrona), odnawialnie i nieodnawialne źródła energii, kierunki świata. Konkurs poległ na rozwiązaniu gry w zespole dwuosobowym (rebusy, zagadki, zadania) posługując się kierunkami świata w czasie 60 minut.
Niezmiernie miło nam poinformować, że w kategorii klas I-III uczennice Hanna Masierowska i Maria Marciniak zajęły III miejsce w konkursie wiedzy.
Naszą szkołę reprezentowały także uczennice z klasy VIII: Klaudia Idziaszczyk, Magdalena Macuga.
Uczennice do konkursu przygotowały p. Ewa Masierowska i p. Anna Chwiałkowska
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
7
46. Rajd Powstańców 1863 roku „Śladami Łuki Bakowicza” za nami!
24 kwietnia 2023 roku piętnaścioro uczniów i dwoje nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w 46. Rajdzie Powstańców 1863 roku „Śladami Łuki Bakowicza”.
Wydarzenie powiązane jest ze 160. rocznicą powstania styczniowego. Trasa rajdu liczyła ponad 17 kilometrów, przebiega przez: Marzenin, Przymiłów, Brzeski, Sobiepany, Stare Kozuby i Sędziejowice.
Na trasie rajdu na uczestników czekała także prezentacja historyczna w wykonaniu Stowarzyszenia „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli.
W rajdzie wzięło udział około 250 piechurów. W trakcie rozegrano konkursy – wiedzowy oraz na scenkę teatralną inspirowaną książką Teodora Goździkiewicza pt. „Śladami Łuki Bakowicza”.
Miło nam poinformować, że przygotowana przez naszych uczniów scenka dramowa została doceniona przez jury i otrzymaliśmy pierwszą nagrodę. Autorkami scenariusza i reżyserkami scenki były pani Ewa Masierowska i pani Barbara Modrzejewska.
Finał rajdu miał miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Powstańców 1863 roku w Sędziejowicach. Na uczestników czekało wiele atrakcji: m.in. spotkanie z zaproszonymi gośćmi, m.in. z wnukiem Teodora Goździkiewicza – panem Pawłem Goździkiewiczem, ciepły posiłek i rozstrzygnięcie konkursów rajdowych.
Od przedstawicieli PTTK Sieradz otrzymaliśmy także pamiątkowy medal „160 rocznica powstania styczniowego”.
Organizatorami byli Zarząd Oddziału PTTK w Sieradzu, Gminna Biblioteka Publiczna w Sędziejowicach, Gmina Sędziejowice.64Szczegółowa relacja na stronie:
Uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, 26 kwietnia uczniowie wraz z opiekunami p.Owczarkiem i p.Błaszczyk przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród naszych uczniów i przedszkolaków oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem/Polką.
Uczniowie recytowali wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i wiersze o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Polonez Trzeciego Maja”, „Flaga”, „Dzień dobry biały ptaku” czy „Mury”. Uczniów wspierał chórek szkolny pod dyrekcją pana Ryszarda Mikołajczyka. O dekorację zadbała p. Śmigiera i p. Stanisz
10
International English Language Day
24 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Języka Angielskiego czyli „English Language Day”. Każdy wie, że w dzisiejszych czasach język angielski jest językiem, którym posługuje się najwięcej ludzi na całym świecie. Wydarzenie miało zatem na celu uczczenie historii i bogactwa kultury anglojęzycznej a także zachęcić do nauki języków obcych, ponieważ znajomość języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie pracy i stymuluje rozwój osobisty.
Obchody tego święta przypadają na 23 kwietnia (data narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a), ale w związku z tym, że w bieżącym roku była to niedziela, zostały przełożone na poniedziałek -24 kwietnia.
Każda klasa brała udział w zabawie.
Przedszkolaki zajęli się kolorowaniem flagi Wielkiej Brytanii, uczestniczyli w grach językowych.
Uczniowie klas I-III wykonali miniatury flag, obejrzeli krótkie bajki w języku angielskim.
Uczniowie klas IV - VIII obejrzeli prezentację o Wielkiej Brytanii oraz sprawdzili swoją wiedzę w quizie na temat krajów anglojęzycznych.
Kolejną atrakcją English Language Day była także możliwość ubrania koszulki z napisem, hasłem, tekstem w języku angielskim, co znalazło wielu zwolenników. Uczniowie zaprezentowali dużo ciekawych napisów z gotowym nadrukiem, ale byli również bardzo kreatywni uczniowie, którzy wykonali je samodzielnie. Uczniowie wzajemnie tłumaczyli swoje napisy z koszulek.
Pomysłodawczyniami obchodów Dnia Języka Angielskiego były nauczycielki właśnie tego języka - Pani Anna Bielecka i Pani Dorota Błaszczyk.
34
Konkurs języka angielskiego „Macmillan Primary School Tournament”
21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu odbył się konkurs języka angielskiego „Macmillan Primary School Tournament” dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-VII).
Konkurs trwał 45 min i składał się z zadań zamkniętych oraz otwartych. Uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą językową: znajomością zagadnień gramatycznych oraz zaawansowanego słownictwa. Konkurs był podzielony na kategorie wiekowe.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI: Maja Drobnik i Aleksandra Skoczna. Dziewczynki musiały poradzić sobie z testem w kategorii klas VI-VII (grupa Masters). Wyniki konkursu poznamy już 5 maja.
Trzymamy kciuki za nasze uczennice aby znalazły się na podium!
22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy 21 kwietnia.
Jest to czas kiedy ludzie jednoczą siły, aby uświadomić wszystkim, że musimy być przyjaciółmi przyrody i dbać o nasze najbliższe środowisko. Bardzo ważne jest budzenie wśród dzieci i młodzieży poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody – to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.
Tego dnia uczniowie klas OP + I - VIII czynnie włączyli w obchody tego dnia. Wszyscy przyszli ubrani w barwy naszej planety. Niebiesko – zielone stroje nie były jedynymi elementami podkreślającymi wagę tego święta.
Na lekcji plastyki uczniowie klasy 2 wykorzystując aplikację quiver ożywili pokolorowane kredkami i mazakami obrazki nadając im trójwymiarowe kształty kuli ziemskiej.Uczniowie klas I-VIII napisali list ziemi do ludzi, w których jest apel o działania proekologiczne. Powstały bardzo ciekawe prace pełne refleksji nad światem.
Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było sprzątanie terenu wokół szkoły przez grupy przedszkolne, co pomogło im zrozumieć istotę dbałości o środowisko, w którym żyją.
W tym roku szkoła przyłączyła się #SprzątamyDlaPolski.
To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.
19
Wiosenne kanapki zrobione przez uczniów klasy III
Wraz z nadejściem wiosny w naszej klasie wykonaliśmy wiosenne kanapki. Do przygotowania ich potrzebowaliśmy : wędliny, sery i wiosennewarzywa, które maja największe znaczenie w naszym codziennym jadłospisie. Zajęcie rozpoczęliśmy rozmową o konieczności spożywania drugiego śniadania. Następnie samodzielnie wykonaliśmy kanapki, które były nie tylko kolorowe i zdrowe, ale przede wszystkim bardzo smaczne.
5
Etap rejonowy XV Konkursu Rejonowego z Języka Angielskiego
20 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Zduńskiej Woli odbył się etap rejonowy XV Konkursu Rejonowego z Języka Angielskiego zorganizowanego przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu. W bieżącej edycji konkursu, do etapu rejonowego zakwalifikowało się niemal 80 uczniów z powiatu sieradzkiego, zduńskowolskiego, łaskiego, wieluńskiego.
Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice: Magdalena Macuga i Liliana Marcinkowska z klasy VIII. Opiekunem uczennic była p. Błaszczyk. Konkurs obejmował nie tylko zaawansowany materiał gramatyczno - leksykalny, ale również zakres wiedzy o krajach anglojęzycznych.
Wszyscy uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Na ostateczne wyniki konkursu musimy poczekać do 28 kwietnia.
Trzymamy kciuki za nasze uczennice, by dostały się do ostatniego etapu konkursu- części ustnej.2
Zdrowe, wiosenne, kolorowe kanapki
W czwartek 20.04.2023 r. w naszym oddziale przedszkolnym 5-6 latków wiosna zagościła na dobre. Zajęcia kulinarne wiosną, to sama przyjemność! W sali unosił się zapach szczypiorku i warzyw: sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i rzodkiewki. Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem ''Robimy zdrowe kanapki". Świeże warzywa, sery, pieczywo to doskonałe produkty, które świetnie smakują i mają mnóstwo witamin. Dodatkowym atutem naszych kanapek byly wyhodowane przez dzieci w naszym przedszkolnym, parapetowym ogródku kiełki brokula, rzodkiewki, koper oraz pietruuszka. Dzieci samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych smarowały, kroiły, układały produkty tworząc na kanapkach fantazyjne wzory. Kanapeczki były bardzo kolorowe, smaczne a dzieci bardzo zadowolone i najedzone. Pamiętajmy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu produktów.
23
Dzień Języka Angielskiego
W ramach obchodów Dnia Języka Angielskiego, który przypada 23 kwietnia, po raz pierwszy w naszej szkole ogłaszamy akcję promująca naukę języka angielskiego w trochę niecodzienny sposób: „BOAST YOUR ENGLISH T-SHIRT” - tj. T-shirt ze słowami w języku angielskim.
Akcja dotyczy uczniów klas I-VIII a zadaniem uczniów jest zaprezentowanie swojej koszulki miłym, zabawnym napisem/ hasłem/ słowem w języku angielskim. Może to być gotowy nadruk lub możliwe jest samodzielne ozdobienie koszulki grafiką i napisem.W poniedziałek - 24.04 prosimy, by uczniowie przyszli do szkoły w takiej koszulce a nauczyciele języka angielskiego: p.Błaszczyk lub p.Bielecka wybiorą i docenią osoby, których koszulki będą ciekawe, fantastyczne i kolorowe a przede wszystkim zawierały tekst w języku angielskim!
Pokażmy, że znamy język angielski, że go lubimy i że się jego uczymy!!!Uczniowie, którzy dostosują swój strój, w tym dniu zwolnieni będą z odpowiedzi ustnej i kartkówek z języka angielskiego.
Uroczysta Akademia z okazji 120-stej rocznicy urodzin patrona szkoły Teodora Goździkiewicza
16 kwietnia 2023 roku minęła 120.rocznica urodzin patrona szkoły, Teodora Goździkiewicza. Z tej okazji w naszej szkole w tym dniu, po przeprowadzeniu międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego związanego z twórczością Goździkiewicza, odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci o naszym patronie. Wszystkich uczniów, nauczycieli i gości - uczestników konkursu wraz z opiekunami przywitała pani dyrektor szkoły. Trzy uczennice, Maja Drobnik, Anna Ośrodek i Lena Gotkowicz przeczytały fragment prozy z książki Teodora Goździkiewicza pt. "Znajomą ścieżką" zatytułowany "Obowiązki". Przy dźwiękach piosenki "Dziś są Twoje urodziny" wszedł uczeń grający rolę Teodora, Patryk Piotrowski, i rozmawiał z bratem Ludwikiem - Krzysztofem Hołujem o swoim ciekawym i owocnym życiu. Widzowie mieli okazję przypomnieć sobie lub poznać najważniejsze fakty z życia pisarza. Na koniec uczniowie z klasy czwartej wykonali etiudę ruchową do wiersza Wisławy Szymborskiej "Rozmowa z kamieniem" do którego melodię skomponowała pani Agnieszka Ośrodek i zaśpiewała z akompaniamentem gitary. Uroczystość przygotowały: pani Justyna Ośrodek i pani Agnieszka Ośrodek. W dekoracji pomogli też inni nauczyciele, a w szczególności pani Ewa Masierowska.
3
Międzyszkolny Konkurs Literacko-Plastyczny dla uczniów z klas I-III "Napiszemy i ozdobimy wiersz zainspirowany twórczością Teodora Goździkiewicza"
18 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacko-Plastyczny dla uczniów z klas I-III "Napiszemy i ozdobimy wiersz zainspirowany twórczością Teodora Goździkiewicza." W trzyosobowych grupach rywalizowały ze sobą dzieci z trzech szkół: Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w ZSP w Barczewie, Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz im. Jana Pawła ll w Sieradzu i naszej szkoły. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie krótkiego, rymowanego wiersza z uwzględnieniem pięciu wylosowanych wyrazów, zaczerniętych z książek patrona szkoły i ozdobienie kartki z wklejonym wierszem zgodnie z jego treścią z pomocą dowolnej płaskiej techniki plastycznej. Dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością. Powstały interesujące prace. Jednym z członków Jury była pisarka Ewelina Dobrzyńska, która zaszczyciła nas swoją obecnością. Dyplomy i nagrody uczestnicy konkursu otrzymali po uroczystej akademii szkolnej z okazji 120. rocznicy urodzin patrona szkoły, Teodora Goździkiewicza.
Konkurs wygrały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Barczewie, zaś uczennice ze Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz i dziewczynki z naszej szkoły zajęły równorzędne drugie miejsce.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy drugiej - Hanna Masierowska i Maria Marciniak oraz uczennica z klasy trzeciej - Anna Ośrodek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorkami konkursu były: pani Agnieszka Ośrodek, pani Elżbieta Śmigiera i pani Anna Wierczyńska. W jury konkursu oprócz pani Eweliny Dobrzyńskiej zasiadły również pani Aleksandra Kiełbasa, pani Justyna Raj i pani Alicja Stanisz.32
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE Z TEATREM KURTYNA
W dniu 18 kwietnia odbyły się dla uczniów klas IV- VI i VII-VIII warsztaty profilaktyczne z przedstawicielem Teatru Kurtyna z Krakowa. Tematyka spotkań poruszała tematy: wieloaspektowość zjawiska przemocy w tym cyberprzemocy, „hejt” w sieci internetowej, „stalking” jako współczesna forma nękania i zastraszania ludzi, umiejętność radzenia sobie z niektórymi emocjami, depresja wśród młodzieży.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, aktywnie włączając się w rozmowę.
Mamy swoje logo!
W ostatnim czasie zorganizowano w naszej szkole konkurs na najlepsze logo - graficzny symbol związany z naszą szkołą, dając uczniom możliwość realnego wpływu na przyszły wizerunek tego symbolu. Prace oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami: zgodnością projektu z danymi naszej szkoły, oryginalnością autorskiego znaku, łatwością zapamiętywania, czytelnością oraz estetyką wykonania.
I miejsce zajęło logo Adama Olbińskiego, stając się tym samym znakiem rozpoznawczym naszej szkoły.
W dniu 18 kwietnia nastąpiło oficjalne zaprezentowanie obróbki graficznej i komputerowej logo całej społeczności szkolnej oraz wręczone zostały nagrody rzeczowe za zajęte miejsca i dyplomy za udział w tym konkursie. W konkursie wzięło udział 13 uczniów.Logo można już znaleźć na naszej stronie internetowej, a także profilu na Facebooku i będzie ono wykorzystywane w ulotkach reklamowych, podczas rajdów oraz do celów identyfikacyjnych, korespondencyjnych, promocyjnych Szkoły.
11
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie