Udział w projekcie “Matematyka na zielono” ma głównie na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do poszukiwania inspiracji matematycznych w otoczeniu. Poniżej link do prezentacji z realizowanych zadań projektu w naszej szkole.
Wycieczka do Pizzerii „105” na Warsztaty Pieczenia Pizzy
W dniu 03.10.2023r. uczniowie klasy V mieli okazję uczestniczyć warsztatach pieczenia pizzy, które odbyły się w do Pizzerii „105” w Sieradzu.
Dzieci zostały przywitane przez pracowników pizzerii, którzy wprowadzili je w tajniki tradycyjnego pieczenia pizzy. Opowiedzieli oni o historii tego miejsca oraz znaczeniu umiejętności pieczenia i pracy w zespole. Następnie uczniowie zostali podzieleni na małe grupy, a każda z nich miała możliwość przygotowania swojej własnej pizzy od podstaw. Pracownicy pizzerii krok po kroku uczyli dzieci, jak przygotować ciasto, wybrać ulubione składniki oraz jak obsługiwać piec. Po intensywnym i pełnym radości tworzeniu własnych pizz przyszedł czas na smakowanie. Dzieci z apetytem zajadały się swoimi własnoręcznie przygotowanymi dziełami kulinarnymi, ciesząc się smakiem i efektem swojej pracy.
22
Szkolna dyskoteka
Dnia 5 października z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Zabawa była bardzo udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do wspólnych tańców i pląsów. Porywała nawet tych najbardziej opornych. Podczas tańców uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu zabawach!
Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się docenieni, że SU zorganizował zabawę właśnie dla nich z okazji ich święta.33
6 października - Światowy Dzień Uśmiechu
„GREAT BRITAIN IN MY EYES - Wielka Brytania w moich oczach”- konkurs plastyczno - językowy
I. Założenia ogólne:
Organizatorami konkursu są nauczyciele języka angielskiego Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej: p.D.Błaszczyk i p.A.Bielecka
II. Celem konkursu jest:
- rozpowszechnianie i zachęcanie do poszukiwania wiedzy na temat historii i kultury Wielkiej Brytanii;
- integracja uczniów szkoły interesujących się nauką języka angielskiego oraz mających zdolności plastyczne;
- zachęcenie do rozwijania zdolności plastycznych dzieci i umożliwienie zaprezentowania ich artystycznych i twórczych umiejętności;
- pobudzenie dzieci do aktywności poprzez wspólną zabawę, zachęcanie do zdrowej rywalizacji;
- kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur;
- popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i pobudzanie ich twórczej wyobraźni.
III. Zasady uczestnictwa:
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie wszystkich klas I-VIII.
Konkurs podzielony jest na 2 kategorie wiekowe: klasy I-IV, klasy V-VIII.
IV. Wymagania konkursowe:
- zadaniem uczniów jest wykonać dowolną techniką artystyczną pracę plastyczną przedstawiającą skojarzenia z Wielką Brytanią: zabytki (Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, London Eye, Buckingham Palace), kulturą (zwyczaj picia herbaty, Beefeaters, doubledecker bus, flaga, brytyjskie potrawy lub święta) lub słynnymi postaciami (Królowa Elżbiieta II, Król Karol, Sherlock Holmes, Charlie Chaplin, zespół The Beatles, Elton John i wiele, wiele innych.)
- pracę należy wykonać dowolną techniką artystyczną (rysunek kredką, farbami, tuszem, węglem, malarstwo na papierze, collage (kolaż), witraż, wydzieranka, praca w formacie 3D)
- uczestnik konkursu może zgłaszać tylko jedną samodzielnie wykonaną pracę,
- każda praca powinna na odwrocie zawierać dane uczestnika: imię, nazwisko, klasa.
V. Założenia organizacyjne:
Data: Prace należy dostarczyć do nauczycieli języka angielskiego do 30.10.2023r.
Prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.
Na zwycięzców w każdej kategorii czekają nagrody rzeczowe, dla pozostałych uczniów biorących udział w konkursie przewidziane są dyplomy za udział, ocena i punkty z zachowania.VI. Kryteria oceny:
- Oceny prac konkursowych dokonuje jury powołane przez organizatorów.
- Ocenie podlegają: zgodność z tematyką konkursu, atrakcyjność formy (technika, kompozycja), kreatywność, wrażenia artystyczne i estetyczne;
- Laureaci konkursu otrzymają nagrody oraz dyplomy.
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie uczniów w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Program będzie realizowany w klasach IV-VIII na godzinach do dyspozycji wychowacy. Szkolnym koordynatorem programu jest p. Agata Michnik.
Głównym zadaniem programu jest wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym.
VI Edycja Sprzątamy Dla Polski
4 października 2023 roku w całej Polsce odbyła się akcja sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych. W wydarzeniu #SprzątamyDlaPolski wzięli udział uczniowie klasy IV wraz z nauczycielem przyrody p. Anną Chwiałkowską-Binkowską. Jej celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Przed akcją, na lekcji przeprowadzono edukację uczestników, przypominając i jednocześnie utrwalając zasady prawidłowej segregacji odpadów. Uczniowie naszej szkoły dzielnie porządkowali tereny zielone zbierając porzucone naturze śmieci. Uczniowie są pewni, że po tej akcji będzie zdrowiej i czyściej.
6
"Polak ma essę!"
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym 2023/24 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym. Na lekcjach języka polskiego w klasie IV będą realizowane zadania pod hasłem "Polak ma essę!". Projekt zakłada jako cel główny utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów.
0wocowe królestwo w klasie drugiej
4 października uczniowie klasy drugiej przygotowali sałatki owocowe w parach lub samodzielnie. Dzieci z radością i zaangażowaniem wykonywały je według czterech różnych przepisów. Wykorzystały takie owoce jak: jabłka, gruszki, winogrona, mandarynki, pomarańcze, kiwi, mango, ananas, maliny. Drugoklasiści przekonali się, że owoce są bardzo dobre, a w sałatkach smakują jeszcze lepiej. Taki posiłek jest przede wszystkim bardzo pożywny i zdrowy. W ostatnim tygodniu uczniowie uczyli się o sadzie i ogrodzie, rozpoznawali popularne drzewa i krzewy owocowe oraz opisywali wybrane warzywa i owoce. Malowali też martwą naturę przedstawiającą kompozycję z owoców i warzyw. Dzieci ułożą też jadłospis na cały dzień z uwzględnieniem warzyw i owoców.
7
„Kreatywne Dni Nietypowe” - projekt realizowany w grupie przedszkolnej
Oddział przedszkolny 5 – 6 latków w roku szkolnym 2023/2024 przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe”.
Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:
CEL GŁÓWNY PROJEKTU:
Wszechstronny rozwój dzieci w różnym wieku poprzez stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwijaniu kreatywności, budowaniu poczucia własnej sprawczości.
CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU:
• Rozwijanie empatii,
• Uwrażliwienie na potrzeby zwierząt,
• Przygotowanie do współuczestniczenia w grupie,
• Nauka współpracy,
• Kształtowanie tolerancji,
• Wyzwalanie radości i innych pozytywnych uczuć,
• Wzmacnianie poczucia własnej wartości, sprawczości,
• Rozwijanie zainteresowań,
• Obniżanie poziomu stresu,
• Wypracowanie strategii radzenia sobie ze stresem.
W ramach projektu obchodziliśmy nasz pierwszy nietypowy dzień - Dzień Jabłka.
5
Obchody Dnia Chłopaka w klasach
Obchody Dnia Chłopaka w klasach z wychowawcami stały się doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego oraz wspólnej zabawy. W przyjacielskiej atmosferze dziewczynki rozdawały prezenty przygotowane dla swoich kolegów. Trójka Klasowa Rodziców zadbała o to, aby ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla męskiej części klasy. Również dziewczynki otrzymały drobne upominki. W niektórych klasach odbyło się wpólne świętowanie przy specjalnie zamówionym lub przygotowanym na tę okazję poczęstunku.
Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w każdym zespole klasowym, co jest niezwykle ważne w budowaniu właściwych relacji między uczniami.20
Czy matematyka jest duchem?
Uczniowie klasy III wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Zielona matematyka”. Przebiegały one pod hasłem: Czy matematyka jest duchem? Szukaliśmy matematyki w naszym otoczeniu i codziennym życiu.
Uczniowie 3 klasy Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej odkryli, że matematyka - jak duch – ukrywa się na każdym kroku i niby jej nie widać, ale jest obok. Nasza matematyczna przygoda rozpoczęła się kulinarnie. Na początku uczniowie obliczyli, ile rogalików otrzymają z danej porcji ciasta i czy wystarczy wypieków dla całej grupy. Następnie odmierzyli potrzebne składniki i wyrobili ciasto. Po rozwałkowaniu na okrąg należało wyciąć 9 trójkątów i nałożyć nadzienie. Gotowe rogaliki piekliśmy 15 minut. Odpowiedzialne osoby odmierzały czas. Po słodkim poczęstunku wyruszyliśmy na spotkanie z matematyką przy boisku szkolnym. Poćwiczyliśmy działania pisemne i nauczyliśmy się mierzyć wiek drzewa za pomocą sznurka, a także obliczać wiek drzewa na podstawie jego obwodu. To była bardzo ciekawa lekcja, podczas której uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że matematyka jest wśród nas i doświadczamy jej w każdym aspekcie życia codziennego, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jej nie widać.
58
Archiwum Aktualności