21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji na Facebooku Fundacji Dzieciom „Puzzle” został ogłoszony konkurs fotograficzny „Kolorowe Skarpetki”, którego zadaniem było pokazanie w jaki sposób wspieramy osoby z dodatkowym chromosomem zakładając skarpetki nie do pary. W konkursie opublikowaliśmy zdjęcie dzieci z oddziału przedszkolnego grupy 3-4 latków.
Otrzymaliśmy piękny dyplom z podziękowaniami za udział w konkursie i wsparcie akcji!
Podziękowania od Fundacji "Puzzle" za udział w konkursie
Wiosenny ogródek w klasie III
Wiosna nadeszła i rozpoczął się czas siania oraz sadzenia w przydomowych ogródkach i działkach. Uczniowie klasy III postanowili założyć mini-ogródek w swojej klasie. Zasadzili cebulę, posiali nasionka różnych warzyw, ziół i rzeżuchę. Założyli też hodowlę fasoli. Dzieci co dzień będą doglądać swoje roślinki, podlewać je i cierpliwie oczekiwać na pierwsze kiełkujące roślinki.
2
I Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego „ ENGLISH TEEN EAGLE”.
W dniu 29 marca odbył się I Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego „ ENGLISH TEEN EAGLE”.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Gminy Sieradz im. Jana Pawła II w Sieradzu. Celem konkursu było doskonalenie znajomości języka angielskiego, motywowanie uczniów do nauki tego języka oraz nawiązanie lub pogłębienie już istniejącej współpracy między szkołami gminy i miasta Sieradz. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klasy VII i uczniów klasy VIII, a zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu leksykalno-gramatycznego opartego na podstawie programowej nauczania języków obcych na poziomie klasy VII i VIII.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:z klasy VII: Patryk Piotrowski i Magdalena Rosiak,
z klasy VIII: Magdalena Macuga, Gabriel Gocek i Liliana Marcinkowska.
Za zgłoszenie i przygotowanie uczniów do konkursu odpowiedzialna była pani Dorota Błaszczyk.
W konkursie wzięli udział uczniowie z SPGS, SP w Brzeźniu, SP Integracyjna nr 8 w Sieradzu, SP 10 w Sieradzu, SP 4 w Sieradzu i SP w Warcie.
Naszym uczniom do podium zabrakło kilka punktów. Rywalizacja i konkurencja była naprawdę duża, ponieważ do konkursu przystąpili najlepsi uczniowie ze swoich szkół.
Uczniowie nie składają broni i zapowiadają mocną walkę w przyszłym roku!
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce języka angielskiego!5
Wycieczka klasy V do Biura Wystaw Artystycznych i Muzeum Okręgowego
28 marca 2023 roku uczniowie klasy V uczestniczyli wraz z nauczycielami: p. A. Chwiałkowską, p. K. Owczarkiem w wycieczce edukacyjnej do Sieradza. Uczniowie odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych. Mieli okazję obejrzeć wystawę plakatu Krzysztofa Guzika oaz wystawę prac uczennicy Lilianny Słaby ze Zduńskiej Woli. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Okręgowym. Opowieści przewodnika zachwyciły i wzbudziły duże zainteresowanie wśród zwiedzających uczniów. Uczniowie mogli zobaczyć wystawy: kultury wsi Sieradzkiej XIX/XX w., sztuki sakralnej, apteki staromiejskiej w Sieradzu, a także czasową wystawę “II Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego”. Na wystawie prezentowane są prace twórców ludowych, posiadające duże walory etnograficzne charakterystyczne dla regionów: sieradzkiego, łowickiego, opoczyńskiego i rawskiego. Na zakończenie wszyscy udali się na pizzę. Przeżycia i emocje, które towarzyszyły uczniom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy. Chce się rzec: czas został spędzony przyjemnie i pożytecznie.
7
Wycieczka do Kalisza
21 marca 2023 roku uczniowie z klas: IV i VI Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza uczestniczyli wraz z nauczycielami: E. Masierowską i B. Modrzejewską w wycieczce do Kalisza.
Uczniowie obejrzeli w kinie Helios film pt. „Pan Zabawka” w reżyserii Jamesa Hutha. Obraz ten opowiada o przyjaźni, zabawie i prawdziwej radości, które są silniejsze i ważniejsze od wszystkich pieniędzy tego świata. Celem uczestnictwa w projekcji było wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury, rozwijanie zdolności dostrzegania prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami, kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Zapp Laser Tag – tam uczniowie zagrali po 2 gry w laserowego paintballa. Uczyli się, jak współpracować, kształcili też zdolności strategiczne. Miejscem pojedynku była arena, na której znajdował się labirynt wzbogacony efektami specjalnymi: mgłą, światłami oraz muzyką.
Uczniowie świetnie się bawili, doszło do integracji zespołów klasowych oraz zacieśnienia więzi.
"Od nasiona do rośliny" - sadzenie roślinek w grupie przedszkolnej
W oczekiwaniu na wiosnę dzieci z grupy 5-6 latków założyły w sali hodowlę roślinek. Podczas zajęć dzieci poznały budowę roślin i etapy jej rozwoju. Zapoznały się także z czynnikami warunkującymi prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Dostrzegały zmiany w wyglądzie w związku ze zmieniającymi się porami roku. Wyposażeni w niezbędną wiedzę mali ogrodnicy z wielkim zapałem zabrali się do pracy - napełniali doniczki oraz pojemniki ziemią oraz samodzielne umieszczali w niej nasionka pietruszki, kopru, szczypiorku, kiełków brokuła oraz kiełków rzodkiewki. Każde dziecko ma podpisaną doniczkę i musi dbać o prawidłowy wzrost swojej rośliny, w ten sposób wzbogacając swoją wiedzę przyrodniczą.
7
Próbny egzamin ósmoklasisty
W dniach 21.03-23.03.2023r. odbyły się, już po raz drugi, próbne egzaminy ósmoklasisty, które przeprowadzane zostały wyłącznie w celu informacyjnym - uczniowie mieli kolejną szansę pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie oraz uświadomić sobie ewentualne braki, które należy uzupełnić w dalszej pracy na lekcjach lub zajęciach dodatkowych.
17 uczniów z klasy VIII zmierzyło się z zadaniami egzaminacyjnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, a autorem arkuszy egzaminacyjnych było wydawnictwo Operon.
Próbne egzaminy ósmoklasisty to przygotowanie się i weryfikacja wiedzy do egzaminów majowych.
Trzymamy kciuki za wysokie wyniki naszych uczniów!3
Tydzień Wiosenny
Początek wiosny to radosny okres, który przynosi ze sobą wyjątkowe tradycje i obyczaje. Przyroda budzi się do życia i coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu.
W dniach 20.03.23r. – 24.03.23r. Samorząd Uczniowski, chcąc przywitać WIOSNĘ, zorganizował zabawę pod hasłem: "WIOSENNY TYDZIEŃ". Nie zabrakło wielu atrakcji, zabawy i dobrego humoru!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z poszczególnych dni.4Poniedziałek – Dzień Żywych Kolorów
W ten dzień wszyscy uczniowie poproszeni zostali o ubranie się na kolorowo i na wesoło. Uczniowie założyli kolorowe ubrania, od stóp do głów. Każdy miał na sobie choć jedną kolorową rzecz (wykluczony był w tym dniu kolor szary i czarny).Wtorek – Dzień Skarpetek "nie do pary".
W ten wyjątkowy dzień – który jednocześnie jest pierwszym dniem wiosny, Samorząd Uczniowski postanowił aktywnie włączyć się w proces promowania akcji, celem budowania świadomości na temat Zespołu Downa, a także tolerancji, akceptacji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Postanowiliśmy zachęcić wszystkich do założenia skarpetek nie do pary. Tym spontanicznym, niecodziennym gestem chcieliśmy zamanifestować odrębność, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z zespołem Downa. Uczniowie zostali zachęceni do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, a najlepiej nie do pary. Skarpetki mogły być krótkie lub długie. Im bardziej oryginalne, tym lepiej. Największe wsparcie okazali najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych.13Środa – Dzień Bajek.
Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bajki rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.17Czwartek- Dzień w Piżamie i Kapciach
Na korytarzach zaroiło się od pokemonów, krówek, tygrysków, prosiaczków, osiołków, jednorożców i innych stworków. Lekcje odbywały się planowo, ale atmosfera była radośniejsza. Okazało się, że w piżamie też można się wiele nauczyć, a po szkolnych korytarzach chodzić w śmiesznych, domowych kapciach. Było nam miło, że do zabawy dołączyło się tak wielu uczniów.2Piątek – Dzień Krawatu i Koszuli
Koszule zawsze były i są świetnym strojem, a w obecnym czasie święcą triumfy zarówno w modzie męskiej jak i damskiej. Wyglądają wspaniale, są różnokolorowe, praktyczne a na dodatek wszyscy w nich dobrze wyglądają i dobrze się czują.
Światowy Dzień Wody
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. O tym jak ważna jest woda, przypomnieli sobie uczniowie klasy czwartej podczas zajęć przyrody. Dzieci zostały zaproszone do wykonania pracy plastycznej na temat oszczędzania i dbania o wodę.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie naszej szkoły założyli 21 marca kolorowe skarpetki – „nie do pary”. Zakładając w ten sposób skarpetki zwrócili na siebie uwagę, a tym samym zwrócili uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa.
W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele - tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetka.
Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Wielka Liga Czytelników – radosna wiadomość
Jak wspominaliśmy wcześniej naszą szkołę w finale powiatowym reprezentowały trzy drużyny. Jedna z nich zdobyła tytuł mistrza powiatu, dwie – wicemistrzostwo.
Miło nam poinformować, że w wyniku złożonego przez nas odwołania, praca drużyny dziewcząt z klasy ósmej została raz jeszcze sprawdzona, a punkty zweryfikowane i w efekcie: Klaudia Idziaszczyk, Magdalena Macuga i Nikola Ptaszyńska uzyskały wymaganą liczbę punktów i tytuł Mistrza Powiatu.
W związku z tym naszą szkołę reprezentowały będą w etapie wojewódzkim dwie drużyny, składające się z Mistrzyń Powiatu:
klasy IV-VI
- Kaja Woźniak
- Wiktoria Wiertelak
- Aleksandra Skoczna
klasy VII-VIII
- Magdalena Macuga
- Nikola Ptaszyńska
- Klaudia Idziaszczyk
Dziewczęta przygotowują się już do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 28 marca. Za nasze wzorowe czytelniczki oczywiście trzymamy kciuki i gorąco im gratulujemy!
Magdalena Macuga laureatką etapu rejonowego XVII Konkursu Filozofii Klasycznej „W poszukiwaniu prawdy o człowieku”
W etapie rejonowym XVII Konkursu Filozofii Klasycznej „W poszukiwaniu prawdy o człowieku” naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Magdalena Macuga z klasy VIII oraz Patryk Piotrowski z klasy VII.
Uczniowie zakwalifikowani do eliminacji rejonowych rozwiązywali 10 marca 2023r. w siedzibie ŁCDNiKP (Łódź, Kopcińskiego 29) w warunkach kontrolowanych przez Rejonową Komisję Konkursową test sprawdzający podstawową wiedzę filozoficzną o człowieku – znajomość koncepcji człowieka w ujęciu Sokratesa, Platona, Arystotelesa, epikurejczyków, stoików, św. Augustyna, św. Tomasza z Akwinu oraz wykazywali się umiejętnością analizy tekstu filozoficznego. Test składał się z zadań otwartych i zamkniętych. Na ich rozwiązanie uczniowie mieli 90 minut. Aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego trzeba było uzyskać minimum 85% maksymalnej liczby punktów. Zadaniu temu sprostało tylko pięcioro uczniów z województwa, a wśród nich Magdalena Macuga.
Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za Magdę w ostatnim etapie, który odbędzie się 31 marca 2023r. Jest o co walczyć, bo oprócz nagród rzeczowych, finaliści i laureaci konkursu otrzymują również dodatkowe punkty do rekrutacji do szkół ponadpodstawowy
Konkurs Kulinarny ,,Matematyczne Wypieki”
Stwórz dzieło kulinarne z motywem liczby Pi lub innym motywem matematycznym.
Regulamin konkursu:
1. Wszystkie wypieki mają być dziełem uczniów.2. Udokumentuj proces pieczenia i dekoracji swojego dzieła kulinarnego.
• Należy wykonać nagranie potwierdzające własnoręczną pracę podczas pieczenia. Film może być edytowany, w celu skrócenia czasu trwania.
• Etap samego pieczenia w piekarniku powinien być wycięty.
• Ważne jest aby na nagraniu znajdowało się przygotowywanie ciasta i dekorowanie wypieku.
• Głos na nagraniu jest zbędny.
• Wszelkie filmy można wysyłać na adres przemek-sola@wp.pl lub przynieść osobiście na nośniku.
• Dozwolone jest dokumentowanie procesu pieczenia na TikTok.
3. Zabrania się przygotowywania wypieków z alkoholem itp.
4. Wygląd wypieków – przede wszystkim pomysłowość zostanie oceniona.
• dekoracja może odzwierciedlać liczbę Pi
• może się odnosić do ciekawostek z nią związanych i wiele innych.
5.Wszelkie chwyty cukiernicze dozwolone!
6. Wypieki wraz z nagraniem, należy przynieść do szkoły 5.04.2023r. do godziny 8.00.
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.
W dniu 17 marca odwiedziła nas st. szer. Sylwia Kulawiecka - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Sieradzu, która przeprowadziła dwugodzinne zajęcia edukacyjne dla uczniów klas VI-VIII. W ramach tego spotkania przekazała uczniom wiedzę z zakresu prawa: czym ono jest, jakie są jego rodzaje, funkcje oraz jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie norm prawnych oraz gdzie szukać pomocy, kiedy padniemy ofiarą przestępstwa. Ponadto w trakcie prowadzonych zajęć, pani Sylwia przybliżyła rolę Służby Więziennej, opowiedziała o działaniach jakie prowadzi się względem osób odbywających kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Poddany do dyskusji został również temat co sprawia, że młody człowiek znajduje się w więzieniu i z czym wiąże się pobyt w izolacji, jak może to destrukcyjnie wpłynąć na jego psychikę, a następnie na jego życie. Dla utrwalenia przekazanej wiedzy, na zakończenie zajęć, młodzież mogła sprawdzić się w anonimowym teście.
Takie spotkania są ogromnie potrzebne w edukacji młodzieży dlatego bardzo dziekujemy pani Sylwii za ciekawe zajęcia.
18
Wizyta uczniów w Sądzie Okręgowym w Sieradzu
16 marca uczniowie klas VI-VIII pod opieką Pani Justyny Raj, Pani Agaty Michnik i Pani Doroty Błaszczyk odwiedzili Sąd Okręgowy w Sieradzu. Głównym celem wizyty był udział w charakterze publiczności w jednej z wyznaczonych na ten dzień rozpraw sądowych. Wcześniej jednak uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat zasad funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Spotkanie, a zarazem wykład, prowadziła pani Barbara Bojakowska - sędzia oraz Wiceprezes Sądu Okręgowego w Sieradzu, która omówiła różne aspekty pracy sędziego. Uczniowie dowiedzieli się o zasadzie niezawisłości sędziowskiej, a także instancyjności. Pani sędzia Bojakowska przedstawiła również uczniom interesujące przykłady ze swojej praktyki obrazujące zakres spraw, jakich rozpatrywaniem zajmują się sądy w Polsce.
Następnie uczniowie uczestniczyli, jako obserwatorzy, w dwóch rozprawach dotyczących: wyłudzenia odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej i sprawy spadkowej. Przed rozprawą sędzia poinformował uczniów czego będzie dotyczyła rozpatrywana sprawa, wyjaśnił jak wygląda przebieg rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, prokuratora, oskarżonego, adwokata oraz świadków. Objaśnił również znaczenie kolorów żabotu, który jest wszyty w kołnierz togi i symbolizuje poszczególne zawody prawnicze oraz odpowiadał na pytania uczniów. Sędzia pozwolił także uczniom przymierzyć togę i zasiąść na jego miejscu.
Wizyta w sądzie była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Wszyscy zgodnie wykazali chęć przestrzegania prawa przez kontrolowanie swoich czynów i zachowań.
25
Kangur Matematyczny
W dniu 16 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.
W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z klas II-VIII, którzy chcieli rozwijać swoje umiejętności z zakresu logicznego myślenia. Kangur Matematyczny jest najpopularniejszym konkursem matematycznym, jest organizowany niemal na całym świecie, celem konkursu jest popularyzacja nauki matematyki.
Konkurs miał charakter jednorazowego testu z zadaniami w formie zagadek logicznych, a na rozwiązanie ich przeznaczone było 75 minut.
Konkurs rozgrywany jest w sześciu kategoriach. Są to:– Żaczek – dla uczniów 2 klasy szkoły podstawowej.
– Maluch – dla uczniów 3 i 4 klasy szkoły podstawowej.
– Beniamin – dla uczniów 5 i 6 klasy szkoły podstawowej.
– Kadet – dla uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej.
Z niecierpliwością oczekujemy wyników konkursu, mając nadzieję na wysokie lokaty uczniów z naszej szkoły, a po konkursie każdy uczestnik otrzymał układankę przestrzenną.
Organizatorem konkursu w szkole był nauczyciel matematyki - pan Przemysław Sola.
8
W 45 minut dookoła świata
Zapraszamy chętnych uczniów klas IV- VIII do udziału w wirtualnej wycieczce "W 45 minut dookoła świata".
Wirtualne-Wycieczki są realizowane w grupach. Projekcja odbywa się jednocześnie dla wszystkich uczestników za pomocą gogli VR360* (stopni), a oglądane obiekty komentuje profesjonalny przewodnik lub pilot wycieczek, który sterując poszczególnymi sekwencjami filmu – oprowadza – jakby grupa była na tradycyjnym zwiedzaniu.Termin: 04.04.2023r.
Koszt: 30zł/osoba
Zapisy u wychowawców klas!
Zdrowe, pyszne kanapki
Na stolikach uczniów klasy II znalazły się dzisiaj wspaniałe, zdrowe i kolorowe kanapki. Smakowały szczególnie, ponieważ dzieci same je przygotowały. Rozmawiały również na temat zdrowego odżywiania i znaczenia śniadania jako pierwszego, ważnego posiłku w ciągu dnia. Stwierdziły, że tak pysznych kanapek dawno nie jadły 😊
17
Olimpiada PCK - zdrowe odżywianie, sport i dobre nawyki
Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża podjął uchwałę o organizacji w roku szkolnym 2022/2023 kolejnej XXX edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Partnerem głównym 30. edycji Olimpiady została sieć sklepów Biedronka.
Olimpiada Zdrowia PCK to konkurs przeznaczony dla uczniów klas 6 – 8 szkół podstawowych.Konkurs składa się z kilku etapów – szkolnego, rejonowego, okręgowego i centralnego, czyli finału. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test dotyczący prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, ekologii oraz promocji zdrowego stylu życia. Najlepsi uczestnicy etapu szkolnego, w dalszych etapach dodatkowo muszą zaprezentować swoje umiejętności, przeprowadzając akcję prozdrowotne w swoich środowiskach lokalnych.
Zapraszamy chętnych uczniów do udziału!
Archiwum Aktualności