Uczniowie uczestniczyli także w lekcji „Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?” Dzięki temu zgłębili wiedzę o różnych form i rodzajach cyberprzemocy. Poznały profil osoby stosującej i doświadczającej hejtu. Dowiedziały się, czy istnieją skuteczne sposoby reagowania i techniki pomocne w przeciwdziałaniu i radzeniu sobie z hejtem?
Na lekcjach informatyki w klasie VII uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci. Siódmoklasiści wykonali też plakat z hasłem DBI. 12 marca plakat został zawieszony na tablicy, ponieważ to wtedy uczniowie z klasy VII zaprezentowali w obecności kolegów i koleżanek z klas IV-VIII swoje pokazy slajdów. Prezentacje dotyczyły zagadnień: Bezpieczne korzystanie z Internetu. Haker, cracker. Hejt. Ransomware. Antywirusy. Phishing. Spam. Boty.
Nauczyciel informatyki w klasach IV-VI wziął udział w dwóch spotkaniach szkoleniowych organizowanych w ramach DBI : „Zagrożenia w mediach społecznościowych”, „To tylko żart!” Czy na pewno? O cyberprzemocy rówieśniczej.
Webinar pozwolił przybliżyć zagrożenia, na które mogą być narażeni nastolatkowie w mediach społecznościom takich jak. Instagram, TikTok, YouTube czy Snapchat. Przedstawione zostały przykłady i konsekwencje ryzykownych zachowań. Celem drugiego webinaru było przyjrzenie się zjawisku cyberprzemocy z kilku perspektyw. Jak ma się cyberprzemoc do przemocy rówieśniczej w świecie rzeczywistym? Kiedy mówimy o cyberprzemocy, a kiedy o agresji elektronicznej? Jak rozpoznać cyberprzemoc i jak działać, gdy ona ma miejsce? Na te i jeszcze kilka innych pytań odpowiedzią będzie webinar.
Nauczyciel informatyki w klasach VII-VIII uczestniczył w spotkaniu online zorganizowanym przez Nową Erę przy współpracy Akademii Projektów Edukacji na temat: „Jak nie zbłądzić w cyfrowym świecie? Kompetencje kluczowe dla cyfrowych tubylców.” prowadzone przez dr Macieja Dębskiego, socjologa problemów społecznych, wykładowcę akademickiego, edukatora społecznego, pomysłodawcę badań pt. „Młodzi Cyfrowi”; „Granie na Ekranie” „Ocena jakości relacji szkolnych”; współtwórca badań pt. „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”.
W trakcie webinarium poruszone były zagadnienia: Co to są uzależnienia behawioralne? Jak zachować równowagę życiową w świecie pełnym technologii? Jak sprawić, aby nowe technologie były narzędziem wspierającym rozwój dziecka? Jak budować alternatywy wobec otaczającego nas cyberświata? Kiedy kształtują się wzory korzystania z mediów cyfrowych i jak na nie wpłynąć? Jak wdrożyć 10 zasad higieny cyfrowej w codziennym życiu. Jak rozszerzyć uważność rodzicielską na świat wirtualny? Jak budować realne więzi z dzieckiem i efektywnie odpoczywać od technologii? Udostępnione po spotkaniu materiały nauczyciel na pewno wykorzysta podczas zajęć z uczniami.
Nauczyciel informatyki w najbliższym czasie będzie też uczestniczył w webinarium „Uczeń w sieci. Cyberbezpieczeństwo i zagrożenia.” zorganizowanym przez. Twoje Webinaria - szkolenia dla nauczycieli i rad pedagogicznych , które poprowadzi Monika Frysz - trenerka kompetencji cyfrowych, grafik i ogólnopolski trener w programie edukacji cyfrowej dla nauczycieli "Lekcja:Enter".
Na szkoleniu poruszone będą zagadnienia: Czym jest phishing i monofobia - jak temu zaradzić?Komunikatory internetowe a prywatność- jakie dane o nas gromadzą? Jak dzieci i młodzież spędzają czas w Internecie? Co na ten temat wiedzą rodzice i nauczyciele? Patotreści w sieci. W czym jest problem? Co robić? TikTok - współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży. Czy na TikToku spotkamy tylko niewinne i śmieszne filmiki? Jaki TikTok ma wpływ na funkcjonowanie młodego człowieka?
Czym jest DarkNet i jakie niesie niebezpieczeństwo?
Wszystkie podjęte działania w ramach obchodów akcji Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole pozwoliły poszerzyć wiedzę na temat bezpieczeństwa, zwrócić uwagę, jak ważna jest profilaktyka zachowań w sieci oraz wymienić się wiedzą i doświadczeniem z innymi uczestnikami DBI w kraju.
Szkoła otrzymała zaświadczenie, w którym zaznaczono, że była organizatorem lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu!