W piątek 20 maja, przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Bajkowa Kraina". Na dzieci czekało wiele atrakcji takich jak: zjeżdżalnie i baseny z kulkami, trampolina, labirynt z przeszkodami. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale także stanowiła doskonała okazję do rozładowania dziecięcej energii. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do przedszkola.
Aktualności
Wyjazd grupy przedszkolnej do sali zabaw Bajkowa Kraina
- 16
V Przedszkolny Konkurs Recytatorski i XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Zwierzęta w poezji" - Chojne 2022
W dniu 13 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Tomasza Masteja w Chojnem odbył się V Przedszkolny Konkurs Recytatorski i XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Zwierzęta w poezji".
Uczestnicy konkursu recytowali wiersze, w którym pojawiał się motyw zwierząt w trzech kategoriach wiekowych: grupy przedszkolne, klasy I – III, klasy IV – VI, klasy VII – VIII.
CELEM KONKURSU było przede wszystkim kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka, rozwijanie wrażliwości na poezję, doskonalenie umiejętności recytatorskich, zachęcanie uczniów i dzieci do występów na scenie, integracja dzieci, nawiązanie współpracy między placówkami.
Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsca w tym konkursie.Maria Kowalska – w kategorii grup przedszkolnych
Lena Gotkowicz – kategoria klasy I-III
Aleksandra Skoczna – kategoria klasy IV-VI
Magdalena Macuga – kategoria klasy VII-VIII
G R A T U L U J E M Y!
15Lena Gotkowicz uczennica klasy III - "Kaczki" Jan Brzechwa
Aleksandra Skoczna uczennica klasy V - "Dialog z pluskwą" Ludwik Jerzy Kern
Magdalena Macuga uczennica klasy VII - "Kot w pustym mieszkaniu" Wisława Szymborska
Maria Kowalska z grupy 5 - 6 latków - "Mój przyjaciel" Jerzy Illg
ALBUS 2022 z języka angielskiego i historii
W dniach 10-11.05.2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie ALBUS 2022 z języka angielskiego i historii. Konkurs organizowany jest przez Centrum Edukacji Szkolnej i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, klasy IV-VIII.
Materiał zawarty w testach uwzględnia wymagania określone w podstawie programowej. Testy konkursowe są testami jednokrotnego wyboru.
Chętnych uczniów do udziału w konkursach nie brakowało. Gratulujemy uczniom zapału i mamy nadzieję, że zadania nie były trudne. Życzymy powodzenia i czekamy na wyniki, które będą już znane w połowie czerwca.
XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Mistrz pięknego czytania i recytacji”
W dniu 09.05.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie przeprowadzono XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Mistrz pięknego czytania i recytacji”. W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich, a wśród nich dwie uczennice z naszej szkoły: Oliwia Zarudzka i Kaja Woźniak, które przygotowała ich wychowawczyni - pani Agnieszka Ośrodek. Swoje umiejętności dziewczynki zaprezentowały bardzo dobrze. Sukces odniosła Kaja Woźniak, która zajęła II miejsce. Uczestnicy rywalizowali ze sobą indywidualnie. Cztery zadania konkursowe związane były z recytacją oraz czytaniem tekstów wierszy i prozy. W rywalizacji konkursowej wykorzystane były utwory literackie dla dzieci M. Konopnickiej – Patronki Roku 2022. Trzynastu uczestników konkursu reprezentowało bardzo wysoki poziom. Jury oceniało tempo i technikę czytania, płynne czytanie z uwzględnieniem interpunkcji i właściwej intonacji, ogólne wrażenie, umiejętność wygłaszania tekstów z pamięci. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy przygotowane przez bibliotekę szkolną w Barczewie i nagrody książkowe ufundowane przez GOK w Brzeźniu. Obejrzeli również inscenizację w wykonaniu uczniów klasy II – „Krasnoludki są na świecie”. Kai gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
7
Witaj Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny pod nadzorem pana Krzysztofa Owczarka i pani Doroty Błaszczyk. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.
Uczniowie recytowali wiersze, mówiące o tych wydarzeniach i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Polonez Trzeciego Maja”, „Jest taki kraj”. O oprawę muzyczną i przygotowanie uczniów do śpiewu zadbał pan Ryszard Mikołajczyk.
Uczniowie dowiedzieli się podczas akademii , jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.
10
Rozstrzygnięcie konkursu “Pan Żelek odwiedza moją okolicę”
Uczniowie grupy przedszkolnej i zerówki wzięli udział w ogłoszonym przez Bibliotekę Szkolną konkursie o niezwykłym słodkim gościu. Uczestnicy w ramach konkursu wykonywali pracę plastyczną dowolną techniką
płaską, przedstawiając odwiedziny Pana Żelka w swojej najbliższej okolicy. Celem konkursu było kształcenie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych,, wykazanie zainteresowania sztuką oraz propagowanie otwartości na świat.
Jury w składzie: pani Kamila Szewc, pani Elżbieta Śmigiera, pani Monika Tądel-Ziarniak oraz Pani Ewa Masierowska, przyznało 4 nagrody oraz 9 wyróżnień.
Laureaci konkursu to:
I miejsce - Michał Buczkowski
II miejsce - Marysia Kowalska, Adaś Olbiński
III miejsce - Ala Strumińska
Wyróżnienia:
Maksiu Kamola
Kornelka Kubicka
Maja Kolenda
Alanek Kolenda
Jaś Konik
Ewa Bakowicz
Zosia Kubicka
Adaś Woźniak
Mikołaj Jędras
Wszystkie wymienione wyżej osoby zostały nagrodzone dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Zachęcamy do zapoznania się z pracami dzieci.
20
Wyniki konkursu międzyszkolnego "Symbole Wielkanocne"
Tuż przed świętami Wielkanocnymi, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Wartą Września 1939r. w Rzechcie ogłosiła międzyszkolny konkurs na „Symbole Wielkanocne” dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań plastycznych oraz popularyzowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, a zadaniem konkursowym wykonanie pracy plastycznej przedstawiającą symbol Wielkanocy dowolną techniką ale wyłącznie w formie przestrzennej.
Miło jest nam poinformować, że przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca w tym konkursie:
I miejsce – Maja Kolenda
III miejsce – Maja Sieszchała, Ewa Bakowicz
Wyróżnienia: Szymon Mularczyk, Alicja Strumińska.
Serdecznie gratulujemy!!
Teatr Kurtyna z wizytą u uczniów
To już kolejny spektakl w wykonaniu aktorów Krakowskiego Teatru Kurtyna w naszej szkole. 26 kwietnia uczniowie klas V-VIII mieli okazję obejrzeć profilaktyczne przedstawienie pt. ,,Nowy trend”. Historia Weroniki i nowej uczennicy Kamili opowiada o wpływie grupy rówieśniczej na zachowania innych osób, wrażliwości na krzywdę człowieka, radzeniu sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Spektakl porusza problemy zagrożenia dla życia związane z uzależnieniem od alkoholu, papierosów, uzależnienia behawioralne (od telefonów czy Internetu) jako nowa jednostka chorobowa. Uczniowie klas I-IV oraz oddziały przedszkole obejrzeli przedstawienie pt. „Mapa skarbów” Uczniowie zastali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia oraz poznali dobre i złe strony Internetu. Dodatkowo przedstawienie kształtowało postawę odpowiedzialności za własne zdrowie oraz ukazywało niebezpieczeństwo użycia łatwo dostępnych lekarstw i używek takich jak alkohol czy papierosy. W ramach kształtowania postaw społecznych poruszona została problematyka wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, empatia i szacunek dla słabszych.
3
Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Sieradz
W dniu 21 kwietnia nasi uczniowie w składzie: Kacper Sobieraj, Krzysztof Hołuj, Gabriel Gocek oraz Bartosz Drobnik wzięli udział w Turnieju tenisa stołowego o puchar wójta gminy Sieradz Jarosława Kaźmierczaka w Chojnem. Zwycięstwo w kategorii klas 7-8 odniósł Bartosz Drobnik, a IV miejsce zajął Gabriel Gocek. W kategorii klas 4-6 Kacper Sobieraj był IV, a Krzysztof Holuj V. Zwycięzca turnieju otrzymał puchar oraz upominek rzeczowych, a reszta uczestników pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy turnieju gratulujemy oraz życzymy wielu dalszych sukcesów, a młodszym uczestnikom wytrwałości i powodzenia w kolejnych zawodach. Uczniów do zawodów przygotowywał pan Mateusz Ziarniak.
2
Dla uczniów klasy VIII - Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej
Targi edukacyjne
Targi Edukacyjne w SP Gminy Sieradz odbyły się 22.04.2022 roku. Uczniowie kończący podstawówkę poznali ofertę szkół. Ósmoklasiści z naszej szkoły przybyli do Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz, by uczestniczyć w kolejnej już edycji organizowanych przez wcześniej Gimnazjum Gminy Sieradz a obecnie Szkołę Podstawową Gminy Sieradz - Targów Edukacyjnych Szkół Ponadpodstawowych. Bogatą ofertę swych szkół zaprezentowali starsi koledzy i nauczyciele. Swoje stoiska i propozycje kierunków kształcenia przygotowały wszystkie szkoły ponadpodstawowe z Sieradza i powiatu zduńskowolskiego. Uczniowie mieli okazję zapoznania się z ofertą nie tylko poprzez prezentację, ale mogli porozmawiać z przedstawicielami szkół przy stoiskach, obejrzeć niektóre zajęcia praktyczne. Myślimy, że każdy znalazł coś dla siebie.
21
Uroczyste otwarcie nowych obiektów w szkole
20 kwietnia w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość. Nastąpiło uroczyste otwarcie obiektów wykonanych w ramach programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu” oraz w ramach projektu „Wprowadzenie Innowacyjnych Form Edukacji w placówce”, dzięki którym wybudowano boisko wielofunkcyjne, zmodernizowano salę komputerową oraz szatnię, a także zaadaptowano pomieszczenia na kuchnię i stołówkę szkolną. Nowo otwarte obiekty w szkole były okazją do zaproszenia zaangażowanych w ich realizację osób i pochwalenia się sukcesami. Wśród zaproszonych gości byli m.in: Jarosław Kaźmierczak – Wójt Gminy Sieradz, Krzysztof Polusik – zastępca wójta gminy Sieradz, Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, Cezariusz Mostowski - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, Piotr Polak – poseł na sejm RP, Włodzimierz Miłek – kierownik Referatu Spraw Samorządowych, Obywatelskich i Społecznych Gminy Sieradz, Dorota Więckowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Urszula Bartolik - starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu, Kazimiera Gotkowicz – wicestarosta sieradzki, Jan Hankiewicz - Radny Powiatu Sieradzkiego, Renata Plucińska - Sekretarz Gminy Sieradz, Beata Woźniak - Skarbnik Gminy Sieradz, Ewa Marciniak – Kulka i Sylwia Dęga - Frątczak – wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu, Mateusz Sierek – dzielnicowy Gminy Sieradz oraz starszy sierżant Damian Rosiak, Jakub Chrabelski - referent ds. współpracy regionalnej i zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Jan Krzysztof Szczęsny - kierownik Placówki Terenowej KRUS w Sieradzu, Andrzej Czapnik - dyrektor WORD w Sieradzu, Maria Karczmarek - kierownik GOPS w Sieradzu, Michał Kłos – prezes Fundacji Wspierania Kultury Miasta Sieradz,Lech Przybylski - Prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej Dębołęka sp z.o.o., Maja Brus - inspektor BHP Gminy Sieradz, Piotr Kamola i Artur Musiał - Nadleśnictwo Złoczew, rodzina patrona szkoły Natalia Bosnovic, Tomasz Goździkiewicz i Piotr Goździkiewicz, dyrektorzy szkół gminnych, radni Gminy Sieradz, sołtysi pobliskich miejscowości, prezesi Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Wielkiej i Sokołowie, ksiądz proboszcz z parafii św. Anny w Chojnem - ks. Rafał Zatorski, Zarząd Kółek Rolniczych w Dąbrowie Wielkiej oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Wielkiej, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Skoczna, emerytowani nauczyciele, pozostali przyjaciele i sympatycy szkoły a także uczniowie i ich rodzice. Na uroczystość zaproszono także lokalne media: Radio Łódź, Nasze Radio, Telewizja Regionalna TV8, Dziennik Łódzki i Nad Wartą.
Kurator Waldemar Flajszer odczytał podczas uroczystości list od Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki. Pogratulował także Wójtowi Gminy Sieradz Jarosławowi Kaźmierczakowi oraz dyrektorowi szkoły Annie Gołębiowskiej skuteczności w zabieganiu o fundusze na realizację tak ważnych dla lokalnej społeczności inwestycji i podziękował za modelową współpracę ze szkołami. Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli krótką część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy VII z nauczycielami o tematyce wiosennej, zdrowotnej i sportowej. Uczniowie zaprezentowali korzyści wynikające z uprawiania sportu, jego wpływu na zdrowie oraz korzyści z właściwego odżywiania się. Podczas występu nie zabrakło również tańców w wykonaniu naszych przedszkolaków i dziewczynek. Zgromadzeni mogli wysłuchać także piosenek o tematyce wiosennej w wykonaniu szkolnego chórku.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanej stołówki i kuchni, boiska, szatni i sali komputerowej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście wraz z panią dyrektor. Do tej pory szkoła, aby zapewnić posiłek uczniom, korzystała z cateringu, który dowoził obiady do szkoły. Dzięki nowej inwestycji dzieci będą mogły jeść świeżo przygotowane posiłki w nowo wyposażonej jadalni. Nowoczesne boisko umożliwi uczniom realizację swoich sportowych pasji, pozwoli na aktywne spędzenie czasu, bo sport jest ważną częścią uczniowskiego życia.
W imieniu Dyrekcji szkoły oraz całej społeczności szkolnej – Dziękujemy!72O wydarzeniu pisali:
Spotkanie Wielkanocne "Jezus ratuje nas z miłości"
13 kwietnia odbyło się w naszej szkole przedstawienie wielkanocne pt. "Jezus ratuje nas z miłości". Krótka inscenizacja została przygotowana przez uczniów klas V-VI pod kierunkiem pani katechetki Alicji Stanisz.
Przedstawienie obejrzeli uczniowie szkoły, nauczyciele, rodzice. Wśród widzów był także ksiądz proboszcz - Remigiusz Karolak. Spektakl był wzbogacony odpowiednimi pieśniami i piosenkami wielkanocnymi w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie pana Ryszarda Mikołajczyka. Wszystkich widzów i małych i dużych, spotkanie pozwoliło lepiej przygotować do najważniejszych dla nas chrześcijan Świąt Wielkiej Nocy.
Na zakończenie tej uroczystości, pani dyrektor Anna Gołębiowska złożyła całej szkolnej społeczności serdeczne życzenia spokojnych i zdrowych świąt, smacznego jajka i mokrego dyngusa!
19
Podziękowania
Wyniki konkursów "Wiosna, ach to Ty" oraz "Biżuteria z recyklingu"
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Wiosna, ach to Ty” adresowany dla uczniów klas I-IV oraz konkurs plastyczno-techniczny „Biżuteria z recyklingu” dla uczniów klas V-VIII szkół gminy Sieradz został rozstrzygnięty. Oba konkursy miały na celu kształtowanie postaw proekologicznych poprzez wykorzystanie upcyklingu. Polega on na przetwarzaniu odpadów w rzeczy nowe, mające zupełnie inne zastosowanie, a przedmioty powstające w jego wyniku mają wyższą i często zaskakującą wartość. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nadesłano w sumie 50 prac.
Uczestnicy nadesłanych prac konkursowych podarowali w sposób kreatywny i pomysłowy drugie życie odpadom przeznaczonym do recyklingu. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Jury miało ciężką decyzję do podjęcia. Ostatecznie wygrała inwencja i pomysłowość. Jury wyłoniło najbardziej kreatywnych pomysłodawców prac konkursowych.
Oto lista zwycięzców:
Konkurs „Wiosna, ach to Ty” klasy I-IV:
I miejsce – Maja Godzisz kl. Ib Szkoła Podstawowa Gminy Sieradz im. Jana Pawła II w Sieradzu;
Oskar Mil kl. IV Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem;II miejsce – Alan Kubas kl. II Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Wartą Września 1939 r. w Rzechcie; Małgorzata Woźniak kl. II Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem
III miejsce – Maja Bartczak kl. III Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem;
Hanna Krawczyk kl. II Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kłocku.Wyróżnienie: Franciszek Ligner kl. II Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kłocku;
Oliwia Zarudzka kl. III Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej.34Konkurs „Biżuteria z recyklingu” klasy V-VIII:
I miejsce – Magdalena Macuga kl. VII Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej;
II miejsce – Krzysztof Hołuj kl. V Szkoła Podstawowa im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej;
III miejsce – Maja Żmudzińska kl. VI Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem;
Wyróżnienie: Magdalena Mil kl. VI Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja w Chojnem
G R A T U L U J E M Y!
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursach.
Primaaprilisowe "nieplecaki"
1 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazać zapakować swoje książki, zeszyty i przybory w nieco inny sposób, niż zazwyczaj. To wszystko za sprawą Samorządu Uczniowskiego, który ogłosił na ten dzień - Dzień bez plecaka. Inwencja twórcza uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania... Na szkolnym korytarzu można było zobaczyć uczniów spacerujących między innymi z przenośną lodówką, wanienką do kąpieli niemowlaka, pojemnikiem na ciasta czy kuwetą dla kota. Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z tego wydarzenia.
4
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami, dziećmi z autyzmem.
W geście solidarności i wsparcia dla osób z zaburzeniami, 2 kwietnia cały świat zapala się na niebiesko. W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów. Uczniowie w tym dniu ubrani byli właśnie w tym kolorze, na korytarzu królowały niebieskie balony. Nauczyciele, na lekcjach z wychowawcą, przybliżyli uczniom zagadnienia autyzmu za pomocą prezentacji multimedialnej, filmów edukacyjnych, a także czytając opowiadania i zachęcili do wykonania prac tematycznych z symbolami Dnia Świadomości Autyzmu.
„Rozumiemy innych! Pomagamy sobie! Jesteśmy razem!”14
Wybór szkoły średniej - oferta szkoły z Ostrowa
1 kwietnia 2022 roku do naszej szkoły zawitali uczniowie z Zespołu Szkół Mundurowo – Technicznych z Ostrowa. Klasie ósmej zaprezentowali swoją szkołę oraz ofertę edukacyjną. Zademonstrowali różne akcesoria związane z militariami. Uczniowie ciekawie opowiadali o zajęciach i sukcesach szkoły. Mamy nadzieję, że ciekawa oferta zachęci naszych uczniów i zadecyduje wśród niektórych o wyborze tej szkoły.
14
Próbne egzaminy ósmoklasisty
W dniach 29-31 marca uczniowie klasy VIII przystąpili do próbnych egzaminów ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Egzaminy te przeprowadzane były już po raz drugi w naszej szkole dla ósmoklasistów i mają na celu przede wszystkim sprawdzenie swojej wiedzy i zapoznanie się z klimatem egzaminacyjnym. Dzięki nim, uczniowie mogą wiedzieć do jakiej formy egzaminu, typu zadań, tematów powinni się przygotować do głównych egzaminów w maju.
2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączy się w tę akcję jako znak solidarności z dziećmi autystycznymi.
Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypada na sobotę, wydarzenie obchodzić będziemy w piątek 1 kwietnia. Prosimy, by tego dnia w szkole uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko.
Archiwum Aktualności