Dnia 22 czerwca, 49 uczniów z klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Torunia. Wycieczka była realizowana w ramach programu ,,Poznaj Polskę”
- przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki pełniło czterech nauczycieli: pani Dorota Błaszczyk, pani Ewa Masierowska, pani Barbara Modrzejewska i pani Monika Tądel – Ziarniak.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Okręgowym w Toruniu (pozycja nr 61 na wykazie punktów programie Poznaj Polskę), które dysponuje bogatą ofertą wystawienniczą, obejmującą 7 oddziałów (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów oraz Muzeum Twierdzy Toruń). Uczestnicy wycieczki zobaczyli ciekawe wystawy tematyczne, poznali historię piernika i uczestniczyli w warsztatach wypieku piernika. Zanim uczniowie przystąpili do wypieku pierników, musieli zaliczyć test z wiedzy kulinarnej. Nie było to wcale takie łatwe, ale ostatecznie wszyscy mogli uformować swoje pierniki i po upieczeniu zabrać je do domu jako pamiątkę. Następnie uczniowie zwiedzili „Dom Kopernika”, gdzie poznali zagadnienia związane z astronomią i rozszerzyli swoją wiedzę na temat działalności, osiągnięć i życia wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Obejrzeliśmy film w 4D pt. Wszechświat.
Drugim punktem w planie wycieczki było zwiedzanie Torunia - Stare i Nowe Miasto z przewodnikiem (pozycja nr 52 na wykazie punktów w programie Poznaj Polskę). Uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie od wizyty na Starym Mieście z sympatyczną przewodniczką panią Justyną, która zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszych zabytków. Przez ok. 2 godziny przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice. Stare Miasto znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. To najlepiej zachowane, pod względem liczby zabytków, średniowieczne miasto. Do dziś przetrwało wiele budowli: Rynek Staromiejski – to najstarsza część miasta, stoi tu pomnik, symbol Torunia, XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć Ratusz Staromiejski. Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Uczniowie mieli też okazję pospacerować i obejrzeć Nowe Miasto. Na koniec był jeszcze czas na zakup upominków i słynnych toruńskich pierników.
Wieczorem, pełni nowych doświadczeń i emocji uczniowie wrócili do domu. Nie ma wątpliwości, co do słuszności twierdzenia, że podróże kształcą! Wiemy już, dlaczego Krzywa Wieża była krzywa oraz jaki jest sekret smaku toruńskich pierników.
Warsztaty wypieku piernika