• Zakończenie klasy III
          • Zakończenie klasy III

          • 23 czerwca 2022 roku odbyło się ostatnie spotkanie uczniów, rodziców i wychowawcy, klasy trzeciej, pani Agnieszki Ośrodek. Świętowany był również Dzień Ojca. Rano uczniowie z dwiema mamami i wychowawczynią przygotowywali ciasto na gofry, owoce i dodatki. Kiedy uczniowie wraz z rodzicami poszli na występ teatrzyku, który przygotowywali na zajęciach teatralnych gofry pomogły piec panie z obsługi. Po występie trzecioklasiści z rodzicami udali się na degustacje gofrów. Wszyscy chwalili, że gofry były bardzo smaczne. Dzieci zaśpiewały sto lat wszystkim przybyłym ojcom. Wykonane poprzedniego dnia w klasie laurki uczniowie wręczyli tatusiom rano w domach. Po słodkim poczęstunku niektórzy rodzice wrócili do pracy lub do swoich domów. Pozostali wraz z dziećmi i wychowawczynią udali się na zorganizowany w tym dniu festyn. To był dzień pełen wrażeń, miłe zakończenie klasy trzeciej, pierwszego etapu edukacji.

        • Wyniki ogólnopolskiego konkursu LEON
          • Wyniki ogólnopolskiego konkursu LEON

          • 18 marca 2022 r. 23 uczniów z klas I, II, III, IV i VI przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego Leon. Test z matematyki pisało 13 uczniów z klas I - VI, test ze zintegrowanych sprawności - 8 uczniów z klas I - III, a test z języka angielskiego - dwie uczennice z klasy trzeciej. Konkurs miał formę testu z zadaniami zgodnymi z normami programowymi poszczególnych klas. Do olimpiady matematycznej Leon przystąpiło w sesji wiosennej aż 15 494 uczniów z całej Polski (w tym aż 3760 z klasy trzeciej). Celem konkursu z matematyki było sprawdzenie umiejętności ścisłych uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności, odkrywanie ukrytych talentów oraz rozwinięcie nawyku twórczego i logicznego myślenia. Z zadaniami testu matematyki najlepiej poradził sobie Michał Wiertelak, który uzyskał tytuł laureata osiągając wynik 86 % i 8. miejsce. Serdecznie gratulujemy Michałowi i życzymy mu dalszych sukcesów. W teście matematycznym wyniki powyżej 50 % uzyskało jeszcze pięciu uczniów: Gabriela Wolska z klasy II (11.miejsce), Anna Ośrodek z klasy II (12.miejsce), Tomasz Bąk z klasy III ( 17. miejsce) i Wiktoria Wiertelak z klasy IV (22.miejsce). Do testu ze zintegrowanych sprawności przystąpiło 7503 uczniów z klas początkowych. Celem konkursu ze zintegrowanych sprawności było sprawdzenie umiejętności polonistycznych, przyrodniczych oraz matematycznych uczniów z klas I - III. Tu z naszej szkoły wynik powyżej 50% uzyskały dzieci: Kaja Woźniak (18.miejsce), Lena Gotkowicz (21.miejsce), Marcel Sobieraj (22.miejsce), Maja Sierzchała (24.miejsce), Maria Marciniak (27.miejsce) i Michał Gotkowicz (31.miejsce). Do olimpiady z języka angielskiego 8191 uczniów z całej Polski, w tym 2620 dzieci z klasy III. Konkurs z języka angielskiego miał na celu sprawdzenie umiejętności językowych i przedmiotowych posiadanych przez uczniów. Uczennice z klasy III - Kaja Woźniak i Oliwia Zarudzka uzyskały 20 i 22. miejsce. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy uczestnika z wyszczególnieniem zdobytego miejsca (Michał otrzymał dyplom laureata), a uczniowie z klas I - III tabliczki mnożenia. Konkurs przygotowała i koordynowała pani Agnieszka Ośrodek. W przygotowaniu uczniów i przeprowadzeniu konkursu pomogła pani Kamila Szewc, pani Elżbieta Śmigiera i pani Monika Tądel - Ziarniak.

        • Udanych, bezpiecznych wakacji
          • Udanych, bezpiecznych wakacji

          • Najpierw odbiór świadectwa i nagród a teraz W A K A C J !!

            Po 10 miesiącach ciężkiej pracy uczniowie odebrali swoje świadectwa i przez następne 2 miesiące będą odpoczywać.

            Uczniom gratulujemy sukcesów, życzymy wielu chwil beztroski i radości, odpoczynku, odkrywania nieznanych miejsc, przeżywania wspaniałych przygód, zawierania nowych znajomości oraz przede wszystkim dbania o bezpieczeństwo własne i bliskich.
            Natomiast Absolwentom klasy VIII życzymy wytrwałości i dostania się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

            Życzymy Wam udanego wypoczynku!
            Do zobaczenia w nowym roku szkolnym 2022/2023 !

        • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/22
          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/22

          • Dnia 24 czerwca 2022 r. po 10 miesiącach nauki,  odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Na uroczystym apelu na sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z Dyrektor Szkoły - panią Anną Gołębiowską,  nauczycielami, pracownikami szkoły i licznie przybyłymi rodzicami uczniów.           

            Apel rozpoczęła klasa VIII, dla której był to już ostatni czas,  ostatnie chwile, ostatni dzień w naszej szkole. Prowadząca powitała przybyłych gości, następnie wprowadzono Sztandar Szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Głos zabrała  Pani Dyrektor, która wygłosiła uroczystą mowę powitalną oraz wręczyła nagrody uczniom, którzy z wyróżnieniem ukończyli rok szkolny 2021/22.  Najlepsi uczniowie z klas I – III oprócz świadectw otrzymali nagrody książkowe. W klasach IV – VIII uczniów, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie, wyróżniono świadectwem z biało-czerwonym paskiem i nagrodą książkową.

            Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą panią Urszulą Ograbek przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny, w którym za pomocą wierszy, piosenek wspominali lata spędzone w murach tej szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w  ich nauczanie i wychowanie. Miłą niespodziankę dla absolwentów przygotowali uczniowie klasy VII, którzy dobrym słowem, piosenką i skromnym prezentem pożegnali starszych kolegów. Ze Szkołą Podstawową w Dąbrowie Wielkiej pożegnało się 21 ósmoklasistów, którzy spędzili w  niej 8 lat. Po raz ostatni wprowadzili sztandar szkoły, zaśpiewali hymn narodowy, po raz ostatni usiedli razem w szkolnych ławkach w swojej klasie.

            Na koniec uroczystości, Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i innym pracownikom szkoły  za trud, cierpliwość i serce włożony w wychowanie dzieci, rodzicom pogratulowała tak zdolnych i cudownych dzieci a wszystkim uczniom życzyła słonecznych, wspaniałych, beztroskich ale i bezpiecznych wakacji.

            Po spotkaniu ogólnym na sali gimnastycznej, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi miesiącami nauki oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

        • Podziękowania dla Szkolnego Klubu Wolontariusza "Pomocna Dłoń"
          • Podziękowania dla Szkolnego Klubu Wolontariusza "Pomocna Dłoń"

          • W kwietniu zorganizowana została zbiórka pieniędzy dla Stowarzyszenia Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa. Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza "Pomocna Dłoń" oraz chetni uczniowie wykonali wianki wielkanocne, które zostały rozprowadzone w Kościele Parafialnym w Dąbrowie Wielkiej. Na terenie szkoły odbył się kiermasz stroików wielkanocnych (owies). Łącznie zebrano kwotę 700 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto hospicjum.

        • Przedstawienie ,,Za górami, za lasami… czyli jak Czerwony Kapturek szukał przyjaciela"
          • Przedstawienie ,,Za górami, za lasami… czyli jak Czerwony Kapturek szukał przyjaciela"

          • W dniu 23 czerwca uczniowie klasy III uczęszczający na zajęcia koła teatralnego zaprezentowali inscenizację pt. ,,Za górami, za lasami… czyli jak Czerwony Kapturek szukał przyjaciela". Spektakl opowiadał o niebezpieczeństwie związanym z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie oraz przekazywaniem swoich danych osobowych. Założeniem tego przedstawienia było przypomnienie innym jak bezpiecznie korzystać z internetu, jakich zasad przestrzegać i czego unikać. Spektakl pełen dynamicznych i humorystycznych dialogów, z ciekawą oprawą muzyczną spotkał się z gorącym przyjęciem wszystkich widzów. Przedstawienie przygotowały: pani Justyna Raj oraz pani Agnieszka Ośrodek. Młodzi aktorzy wypadli znakomicie, a publiczność nagrodziła ich brawami.

        • Konkursy “Nakręć się na czytanie!” i “Z książką na wakacje!” rozstrzygnięte
          • Konkursy “Nakręć się na czytanie!” i “Z książką na wakacje!” rozstrzygnięte

          • W tym tygodniu ogłosiliśmy wyniki dwóch konkursów czytelniczych: dla uczniów przedszkola oraz klas 1-8 szkoły podstawowej.

            Ich celem jest promowanie czytelnictwa, zachęcenie dzieci do spędzania wolnego czasu z książką oraz kształcenie kreatywnego podejścia do książki i podejmowania działań twórczych z książką z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

            Uczniowie, którzy nakręcili filmiki o ulubionej książce lub o książce, której przeczytanie polecają rówieśnikom, wykazali się ogromną pomysłowością. Gratulujemy wspaniałych, kreatywnych nagrań. Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby:

             

            W kategorii grup przedszkolnych:

            I miejsce: Adaś Olbiński

            II miejsce: Madzia Błazik

             

            W kategorii klas 1-4 SP:

            I miejsce: Hanna Masierowska

            II miejsce: Oliwia Piaseczna

            III miejsce: Wiktoria Wiertelak


            W kategorii klas 5-8 SP:

            I miejsce: bracia Kacper i Marcel Sobieraj

            II miejsce: Aleksandra Skoczna

            III miejsce: Patryk Piotrowski

            Wyróżnienie: Krzysztof Hołuj

            Wyróżnienie: Bartosz Mularczyk

             

            Zachęcamy do obejrzenia filmików oraz do przeczytania polecanych książek!

            Adaś Olbiński - 1 miejsce

            Kacper i Marcel Sobieraj- 1. miejsce

            Aleksandra Skoczna- 2. miejsce

            Bartosz Mularczyk- wyróżnienie

        • Festyn Szkolny
          • Festyn Szkolny

          • W dniu 23 czerwca odbył się w naszej szkole F E S T Y N, który został zorganizowany dla wszystkich uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych przez Radę Rodziców. Dzieci zaproszone zostały do wspólnych gier i zabaw przy pomocy animatorów, cieszyć się mogli maskotką Minnie i Miki, watą cukrową, modelowaniem balonów, skokami na dmuchańcach oraz mogli zrobić sobie tatuaże. Humory dopisywały zarówno dzieciom jak i wszystkim szkolniakom, a uśmiech nie schodził z twarzy. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!

        • Wyjazd dzieci 5-6 letnich do Dobronianki
          • Wyjazd dzieci 5-6 letnich do Dobronianki

          • W dniu 22.06.2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków uczestniczyły w wycieczce do "Dobronianki". To wyjątkowe MiniZoo, które w jednym miejscu mieści wiele atrakcji. Dzieci zobaczyły jeżozwierza, żółwia, kozy, króliki, antylopy, skunksa, daniele, renifera. Najbardziej przyjazne okazały się alpaki, które lgnęły do małych odwiedzających i domagały się głaskania. Mama kaczka podróżowała ze swoimi małymi w zbiornikach wodnych, jednak niesforne kaczuszki zamiast podążać za mamą, przychodziły do nas by pięknie się przywitać Po poznaniu zwierzątek przedszkolaki udały się na plac zabaw by wylądować pozostałą energię. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Najedzeni, zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni bezpiecznie powróciliśmy do domów. Oby jak najwięcej takich wyjazdów.

        • Toruń – Miasto Kopernika i Piernika
          • Toruń – Miasto Kopernika i Piernika

          • Dnia 22 czerwca, 49 uczniów z klas IV - VIII Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Torunia. Wycieczka była realizowana w ramach programu ,,Poznaj Polskę”
            - przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki pełniło czterech nauczycieli: pani Dorota Błaszczyk, pani Ewa Masierowska, pani Barbara Modrzejewska i pani Monika Tądel – Ziarniak.

            Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Okręgowym w Toruniu (pozycja nr 61 na wykazie punktów programie Poznaj Polskę), które
            dysponuje bogatą ofertą wystawienniczą, obejmującą 7 oddziałów (Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów oraz Muzeum Twierdzy Toruń). Uczestnicy wycieczki zobaczyli ciekawe wystawy tematyczne, poznali historię piernika i uczestniczyli w warsztatach wypieku piernika. Zanim uczniowie przystąpili do wypieku pierników, musieli zaliczyć test z wiedzy kulinarnej. Nie było to wcale takie łatwe, ale ostatecznie wszyscy mogli uformować swoje pierniki i po upieczeniu zabrać je do domu jako pamiątkę. Następnie uczniowie zwiedzili „Dom Kopernika”, gdzie poznali zagadnienia związane z astronomią i rozszerzyli swoją wiedzę na temat działalności, osiągnięć i życia wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Obejrzeliśmy film w 4D  pt. Wszechświat.

            Drugim punktem w planie wycieczki było zwiedzanie Torunia  - Stare i Nowe Miasto z przewodnikiem (pozycja nr 52 na wykazie punktów w programie Poznaj Polskę). Uczestnicy wycieczki  rozpoczęli zwiedzanie od wizyty na Starym Mieście z sympatyczną przewodniczką panią Justyną, która zapoznała nas z historią miasta oraz jego najpiękniejszych zabytków. Przez ok. 2 godziny przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta poznając jego tajemnice. Stare Miasto znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. To najlepiej zachowane, pod względem liczby zabytków, średniowieczne miasto. Do dziś przetrwało wiele budowli: Rynek Staromiejski – to najstarsza część miasta, stoi tu pomnik, symbol Torunia, XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć Ratusz Staromiejski.  Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Uczniowie mieli też okazję pospacerować i obejrzeć Nowe Miasto.  Na koniec był jeszcze czas na zakup upominków i słynnych toruńskich pierników.
            Wieczorem, pełni nowych doświadczeń i emocji uczniowie wrócili do domu. Nie ma wątpliwości, co do słuszności twierdzenia, że podróże kształcą! Wiemy już, dlaczego Krzywa Wieża była krzywa oraz jaki jest sekret smaku toruńskich pierników.

            Warsztaty wypieku piernika

        • Przygoda z tatą
          • Przygoda z tatą

          • Już 19 czerwca w Łodzi odbędzie się gra miejska pod nazwą Przygoda z Tatą. Rodzinne wydarzenie wystartuje o godzinie 10:00, a start i meta znajdować się będą w Parku Poniatowskiego. Dzięki zabawie tegoroczny Dzień Ojca będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich rodzin z dziećmi, które wezmą w niej udział. Na uczestników czekają zagadki, konkurencje umysłowe i sprawnościowe, nowe aktywności i niespodzianki  to wszystko podczas kilku godzin bezpłatnej imprezy.  Do wspólnej zabawy zapraszamy drużyny składające się z ojców oraz dzieci w każdym wieku. Do teamu mogą dołączyć również mamy. Nie ma ograniczeń w liczebności rodzinnej drużyny. Wszyscy, którzy wezmą udział w imprezie, mogą liczyć na wiele atrakcji, przygód i pamiątek oraz wezmą udział w losowaniu voucherów na weekendowy, rodzinny pobyt na Mazurach. Na zwycięzców czekają specjalne nagrody.  

            Dodatkowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy do znalezienia na stronie https://przygodaztata.azs.pl/miasta/lodz/ .

            Planowane konkurencje na trasie gry:  
            1. wspólne wiosłowanie na ergometrze wioślarskim  
            2. konkurencja celnościowa rzuty do kosza  
            3. konkurencja szybkościowa rodzinna sztafeta  
            4. element integracji  wspólne budowanie wieży/zamku z kartonów/skrzynek lub układanie puzzli  
            5. element twórczy układanie wierszyka z podanymi przez organizatora hasłami  
            6. konkurencja zagadkowa polegająca na rozwiązaniu zagadki związanej z lokalnym dziedzictwem  
            7. konkurencja sprawnościowa przejście toru przeszkód  
            8. konkurencja lekkoatletyczna pchnięcie kulą/piłką lekarską  
            9. gra w golfa  
            10. gra niespodzianka  do zaliczenia wylosowane zadanie
             
            Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akademickiego Związku Sportowego, która realizuje zadanie zlecone przezMinisterstwo Rodziny i Polityki Społecznej.  
            Zapisy:   https://przygodaztata.azs.pl/zapisy/

        • Wyniki ogólnopolskiego konkursu ALBUS 2022 z historii i języka angielskiego
          • Wyniki ogólnopolskiego konkursu ALBUS 2022 z historii i języka angielskiego

          • Wielu uczniów naszej szkoły chętnie bierze udział w Ogólnopolskich Konkursach ALBUS z poszczególnych przedmiotów organizowanych przez Centrum Edukacji Szkolnej. Każdy test konkursowy niezależnie od przedmiotu i klasy jest testem jednokrotnego wyboru i składa się z 26 pytań.

            Nagrody dla zwycięzców i uczestników każdej serii konkursu zostaną rozdane na następujących zasadach (niezależnie od ilości osób na danym miejscu):

            Miejsce 1: Dyplom laureata miejsca I oraz nagroda książkowa;

            Miejsca od 2 do 5: Dyplomy laureatów oraz nagrody książkowe;

            Miejsca od 6 do 10: Dyplomy laureatów;

            Miejsca od 11 do 15: Dyplomy wyróżnienia;

            Miejsca powyżej 16: Dyplomy uznania.

            W maju w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego i historii.
             

            Oto wyniki:

            Historia:

            - Krzysztof Hołuj – klasa V – wyróżnienie

            - Kornelia Ciepłuch – klasa VIII – wyróżnienie
             

            Język angielski:

            - Weronika Bobińska – klasa VIII – wyróżnienie

            - Liliana Marcinkowska – klasa VII – wyróżnienie
             

            Serdecznie gratulujemy!

        • Klasowy wyjazd na kręgle
          • Klasowy wyjazd na kręgle

          • 15 czerwca 2022r. uczniowie klasy VII wybrali się wraz z wychowawcą - panią Dorotą Błaszczyk oraz uczniowie klasy VI pod opieką pani Anny Chwiałkowskiej na kręgielnię do klubu Prorock w Sieradzu. Celem wycieczki była przede wszystkim integracja zespołu klasowego poprzez zabawę połączoną z lekką rywalizacją. Nie była to jednak niezdrowa rywalizacja, a jedynie świetna zabawa oraz integracja klasy. Każdy gracz cieszył się z uzyskanych przez siebie punktów. Gra w kręgle okazała się bardzo wciągająca, ekscytująca a uczniowie świetnie radzili sobie ze zbijaniem kręgli.  Wspólnie spędzony czas  na kręgielni był wspaniałą rozrywką, odpoczynkiem dla uczniów. 

            Wyjazd zakończył się krótkim spacerem po sieradzkim Rynku i wizytą w lodziarni i pizzeri. Wszyscy uczestnicy w drodze powrotnej okazywali chęć na kolejny wyjazd klasowy już w nowym roku szkolnym.

        • Konkurs “Lapbookowe szaleństwo” rozstrzygnięty!
          • Konkurs “Lapbookowe szaleństwo” rozstrzygnięty!

          • Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu, wchodząca od tego roku w skład Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego, rozstrzygnęła ogłoszony w marcu konkurs, polegający na wykonaniu lapbooka o wybitnej postaci ze swojej miejscowości lub o samym miejscu, w którym się mieszka. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych z terenu powiatu sieradzkiego.

            Nasze uczennice - Magdalena Macuga i Klaudia Idziaszczyk - obie z klasy VII - zajęły miejsca na podium!

            Magda Macuga jest laureatką 1. miejsca, a Klaudia Idziaszczyk - 3. miejsca.

            Dziewczęta wykonały lapbooki, czyli teczki tematyczne, w których możemy umieścić informacje na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia.

            Widać, że  w wykonanie prac nasze uczennice włożyły wiele wysiłku. Tym bardziej cieszy, że nagrody były naprawdę atrakcyjne!

            Dziewczęta oprócz nagród książkowych i dyplomów, otrzymały także wartościowe bony do ogólnopolskiej sieci księgarń.

            Ponadto w konkursie wzięła udział także uczennica klasy IV - Wiktoria Wiertelak, której nie udało się zdobyć wyróżnienia, ale otrzymała nagrodę książkową za udział w konkursie.

            Poza nagrodami indywidualnymi otrzymaliśmy pokaźny zestaw gier planszowych do biblioteki szkolnej, które będzie można wypożyczać na zajęcia lekcyjne oraz do korzystania w domu.

            Konkurs zorganizowano w ramach zadania “Czytać znaczy wiedzieć” Budżetu Obywatelskiego  “Łódzkie na Plus” 2022. Poza tym w ramach tego zadania wczesną wiosną nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych.

        • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I
          • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I

          • W tym roku szkolnym zmieniliśmy troszkę termin pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy pierwszej - odbyło się ono nie jak zwykle jesienią (był to czas, gdy szalała pandemia), a dopiero 6.06. Ta sytuacja ma też swoje plusy - wszyscy pierwszoklasiści znają już litery i nauczyli się czytać, mogą więc śmiało wypożyczać książki.

            Uroczystość dla pierwszoklasistów odbyła się w bibliotece szkolnej. Uczniowie recytowali wierszyki o książkach, zaśpiewali też pięknie piosenkę. Koledzy z klasy IV przygotowali dla nich niespodziankę - przebrali się za bohaterów baśni i legend, a zadaniem naszych najmłodszych było odgadywanie, co to za postaci.

            Poza tym dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Uczniowie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.

            Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, poznali zalety płynące z czytania oraz zasady dotyczące obchodzenia się z książkami w oparciu o wiersz „Skargi książki”, dowiedzieli się o sposobach ratowania zniszczonych książek i o pracy introligatora.

            Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności wychowawcy klasy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Po nim nastąpiło pasowanie dzieci na czytelników biblioteki szkolnej, którego dokonała pani dyrektor Anna Gołębiowska. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom oraz okolicznościową zakładkę do swojej książki, przygotowaną przez bibliotekarza. Po uroczystości pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali książki z biblioteki.

            Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do biblioteki, gdzie są zawsze mile widziani.

        • Sukces Martyny w konkursie plastycznym
          • Sukces Martyny w konkursie plastycznym

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Plastycznym pt. „Rodzina w akcji: pomagamy sobie w potrzebie” zorganizowanym w ramach 2. Marszu dla Życia i Rodziny w Sieradzu. Organizatorem konkursu była Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu we współpracy z Prezydentem Miasta Sieradza, Starostą Powiatu Sieradzkiego, Wójtem Gminy Sieradz oraz Burmistrzem Miasta Warta. W konkursie wzięło udział 73 dzieci z 7 szkół podstawowych. W kategorii klas I-IV wyróżnienie otrzymała uczennica naszej szkoły Martyna Słodowa. Uroczyste wręczenie dyplomu oraz nagrody odbyło się na scenie Sieradzkiego Parku Etnograficznego podczas pikniku rodzinnego. Opiekunem prac plastycznych była Pani Ewa Masierowska. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów

        • Nasze filozofki górą!
          • Nasze filozofki górą!

          • 3 czerwca  wzięliśmy udział w uroczystym podsumowaniu XVI Konkursu Filozofii Klasycznej "W poszukiwaniu prawdy o człowieku", które odbyło się w ŁCDNiKP w Łodzi.

            Jak już pisaliśmy na naszej stronie wcześniej, konkurs przebiegał w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Na każdym etapie uczestnicy musieli wykazywać się wiedzą z zakresu filozofii: Sokratesa, Platona, Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu, św. Augustyna oraz Jana Pawła II.

            Miło nam przekazać informację, że uczennica klasy VIII - Lidia Ośrodek została laureatką tego konkursu, a uczennica klasy VII - Magdalena Macuga - uzyskała tytuł finalistki. Uczennice przygotowywały się pod okiem pani Barbary Modrzejewskiej i pani Justyny Raj.

            Obie dziewczęta otrzymały nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz zaświadczenia o uzyskanych punktach, które będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. To ogromny sukces,  świadczy o tym fakt, że tytuł laureata przyznano w całym województwie tylko pięciu osobom, a finalisty - dwóm.

            A co dał Lidii i Magdzie udział w tym konkursie? Poprosiliśmy je o odpowiedź na to pytanie.

            Lidia: Wzięłam udział w tym konkursie głównie przez ilość punktów, jaką można było otrzymać uzyskując tytuł laureata, bądź finalisty. Lubię przemyślenia na różne tematy i po prostu interesuje mnie filozofia, dlatego ten konkurs był dla mnie idealny. Chętnie wypowiadam swoje własne poglądy, teorie. Z każdej teorii filozofa możemy czerpać wiedzę o ludziach, sensie ich życia. Lubię pisać wypracowania. Każdy pisarz powinien znać filozofię. Pytanie "Dlaczego?" to wyraz zaciekawienia światem. Wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy filozofami, bo niekiedy zmagamy się z pytaniami, np. " czego chcę od życia?", "czy postępuje słusznie?" Próba odpowiedzi na trudne pytania rozbudza ciekawość i dociekliwość. Cechy te są pomocne w nauce szkolnej. Filozofowanie uczy samodzielności w myśleniu i wyzwala kreatywność. Tak było w moim przypadku. Jeśli lubisz filozofować, ten konkurs jest rewelacyjny dla ciebie.

            Magda: W tym roku szkolnym po raz pierwszy wzięłam udział w konkursie filozoficznym. Filozofia to “umiłowanie mądrości”. Dzięki pani Basi Modrzejewskiej zainteresowałam się tym tematem i chętnie wzięłam udział w konkursie. Razem filozofowałyśmy, rozmawiając o ideach i bytach, szukałyśmy prawdy. Podczas uroczystego podsumowania konkursu w Łodzi wysłuchaliśmy wykładu pana profesora, który tłumaczył, dlaczego filozofia powinna być ważna dla każdego. Powiedział mi.in. słowa, które szczególnie zapadły mi w pamięć: “Uprawiając filozofię, żyjemy w pełni i doskonale”. Myślę, że zapamiętam te słowa do końca życia.

            Serdecznie gratulujemy Lidii i Magdzie tego wspaniałego sukcesu.

        • Klasowy znawca legend - wyniki konkursu dla klasy IV
          • Klasowy znawca legend - wyniki konkursu dla klasy IV

          • W piątek 20 maja odbył się konkurs wiedzowy ze znajomości legend. Przeprowadzono go wśród uczniów klasy czwartej. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania legendami z różnych regionów Polski oraz umożliwienie uczniom rozwijania zainteresowań.

            Przygotowania do konkursu trwały dwa tygodnie: uczniowie poznawali różne legendy, prezentowali ich treść na zajęciach języka polskiego, wzięli też udział w głośnym czytaniu legend. Wśród 11. wybranych legend znalazły się: “Poznańskie koziołki”, “O Bazyliszku”, “O Popielu i Mysiej Wieży”, “Śpiący Rycerze w Tatrach”,  “Złota kaczka”, “Jurata królowa Bałtyku”, “Pan Twardowski”, "Szewczyk Dratewka", “Diabeł Boruta", "O smoku wawelskim", "O Syrence warszawskiej".

            Najwięcej punktów zdobyli:

            Wiktoria Wiertelak - 1. miejsce

            Szymon Kaczmarek - 2. miejsce

            Dawid Knop - 3. miejsce

            Gratulujemy świetnej znajomości legend!

        • Kochanym Rodzicom
          • Kochanym Rodzicom

          • Mama i tata to wielkie słowa, które są odpowiednikiem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dbamy, troszczymy się i pielęgnujemy więzi i relacje między nimi. Dlatego też uczniowie klasy I i klasy II wraz z wychowawcami - panią Kamilą Szewc i panią Elżbietą Śmigierą, zorganizowali Dzień Mamy i Taty, aby podkreślić, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu nasza mama i tata.
            8 czerwca do naszej szkoły przybyli zaproszeni, dumni rodzice by obejrzeć przedstawienie pod tytułem „Kochanym Rodzicom”. Dzieci słowem, tańcem, wierszem i piosenką starały sie wyrazić miłość i wdzięczność za matczyną dobroć, trud i za serce, a także za mądrość i ojcowski autorytet.
            Gromkie brawa od rodziców a potem gorące uściski były najlepszym podziękowaniem dla małych artystów.

            Występy uczniów:

        • Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej
          • Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

          • 31.05.2022, 44 uczniów i troje opiekunów pod okiem Pani pilot z Biura Podróży Bonus Travel udaliśmy się na trzydnową wycieczkę w Kotlinę Kłodzką. Dotarliśmy do Walimia, gdzie  zwiedzaliśmy Sztolnie Walimskie. Następnie przejazd do Kłodzka, zwiedzanie z przewodnikiem Twierdzy Kłodzkiej, w której fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych.Po wielu wrażeniach zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg w Hotelu Gold Stok. W drugi dzień przywitało nas słoneczko i po  śniadaniu, przejazd w Góry Stołowe, wejście na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt (919 m n.p.m) na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, który należy do Korony Gór Polski i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Następnie spacer z przewodnikiem szlakiem turystycznym przez „Błędne Skały” - zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto). Przejazd do Kudowy Zdroju, spacer po uzdrowisku. Wizyta w Kaplicy Czaszek. Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg. Trzeciego dnia  śniadanie, wykwaterowanie i wizyta w Kopalni Złota następnie przejazd do Srebrnej Góry- wizyta na Twierdzy Srebrna Góra.  Zapoznanie z historią Twierdzy połączone z ogniskiem. Po wielu wrażeniach, zadowoleni wróciliśmy do domu 02.06.2022 r. Biuro Pdróży Bonus Trawel stanęło na wysokości zadania dziękujemy.