Nasza szkoła będzie realizowała w roku szkolnym 2019/2020 Program Edukacji Ekologicznej "Młodzież i dzieci kontra śmieci". W ramach programu realizowane będą wycieczki, warsztaty, konkursy oraz liczne akcje ekologiczne. Szczegóły programu w załączniku.
Aktualności
Program Edukacji Ekologicznej „Młodzież i dzieci kontra śmieci"
Zbiórka Nakrętek w roku szkolnym 2019/2020
W roku szkolnym 2019/2020 zbieramy nakrętki dla Natalii Dybskiej - mieszkanki Złoczewa, która rok temu uległa poważnemu wypadkowi i porusza się na wózku inwalidzkim.
POMÓŻ I TY !!!
Organizatorem akcji jest Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej
im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej "POMOCNA DŁOŃ".Opiekunowie: Pani Kamila Szewc, Pani Alicja Stanisz, Pani Dorota Błaszczyk, Pani Justyna Raj, Pani Paulina Żarnecka
Podziękowania
Serdeczne podziękowania dla uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich innych życzliwych osób za aktywne zaangażowanie się w zbiórkę nakrętek, która trwała 7 lat, dla Mateusza Przybylaka z Sieradza. Przez ten czas przekazaliśmy mamie Mateuszka aż 1511 kg nakrętek.
Alicja Stanisz - organizator zbiórki.
Tornister Misyjny - Akcja Caritas w naszej Szkole
POMÓŻ DZIECIOM Z AFRYKI
Zbiórka przyborów szkolnych, zeszytów dla afrykańskich dzieci (nowych!)Dzieło Pomocy „Ad Gentes” po raz drugi organizuje akcję
„Tornister misyjny".
Zbieramy przybory szkolne, kredki, farbki, zeszyty i piórniki, które przekażemy dzieciom na misjach w Afryce i Papui Nowej Gwinei. W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu Caritas Diecezji Toruńskiej i Caritas Archidiecezji Poznańskiej zostały przekazane dwa kontenery przyborów szkolnych do szkół katolickich w Tanzanii i Kenii. Dla tych dzieci kolorowy piórnik, zeszyt i długopis to wielka radość.Akcja ,,Tornister misyjny’’ trwa do 13.10.2019r.
Organizator Klub Wolontariusza POMOCNA DŁOŃ przy Szkole Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej.
Opiekunowie : Pani Kamila Szewc, Alicja Stanisz, Dorota Błaszczyk, Justyna Raj, Paulina Żarnecka
Plan lekcji na rok szkolny 2019/2020
Uroczystość Upamiętnienia Lotników Poległych w Walce Powietrznej
1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. W tym roku mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Pamiętając o poległych w walce powietrznej lotnikach, nasi uczniowie w Kościele Parafialnym w Dąbrowie Wielkiej, tuż po mszy świętej, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Zaśpiewali wzruszające pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitary oraz przedstawili swoje zdolności recytatorskie przed gośćmi, społecznością lokalną i szkolną. Wybrzmiały takie pieśni jak: „Gdy w noc wrześniową”, „Dziś idę walczyć, mamo” (w solowym wykonaniu Magdaleny Macugi, uczennicy klasy V), „Lotnictwo”, „Deszcz jesienny”, „Świat cały śpi spokojnie”, „Niech się Polska stanie”. Wśród wierszy nie mogło zabraknąć poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Władysława Broniewskiego. Nasi recytatorzy: Maria Ośrodek, Monika Gruszel, Lidia Ośrodek, Marta Janas, Weronika Bobińska, Nikol Szczygielska, Maja Słupińska, Klaudia Idziaszczyk oraz Magdalena Macuga, stanęli na wysokości zadania prezentując bardzo wysoki poziom. Ich wykonania pełne były podniosłego, przejmującego tonu. Wzruszające słowa, pełne miłości do Ojczyzny, skłaniały do refleksji, ale też przypomniały o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce… Pamiętamy o ich poświęceniu, wytrwałości, odwadze, przelanej krwi, oddanym życiu… Dziękujemy dzielni Lotnicy!
Po części artystycznej zebrani udali się na pola przysiółka Kozy pod Krzyż. Tam oddano hołd poległym, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W swoich przemówieniach za przygotowaną uroczystość podziękowali oraz odnieśli się do wydarzeń wojennych: Ksiądz Proboszcz – Remigiusz Karolak , Wójt Gminy Sieradz – Jarosław Kaźmierczak oraz Starosta Sieradzki – Mariusz Bądzior.
Uroczystość przygotowały: pani Justyna Raj oraz pani Agnieszka Ośrodek.
Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,
wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ.
Ona przeszłości i przyszłości sięga
przez serce żywe, co w piersiach nam bije.
BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE,
ILU NAS POLEGŁO
I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE,
ILU NAS DZIŚ ŻYJE.3
Uroczystość Upamiętnienia Lotników Poległych w Walce Powietrznej
We wtorek 3 września 2019r odbędzie się Uroczystość poświęcona poległym w walce powietrznej pilotom. O godz. 18:00 Msza Święta
w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Michała Archanioła w Dąbrowie Wielkiej. Potem część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły.Serdecznie zapraszamy.
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020 za nami...
2 września wróciliśmy w mury naszej szkoły! Znów minęły wakacje! Tegoroczne, mimo iż bardzo słoneczne, obfitowały także w smutne wydarzenia. Nie mogliśmy o nich zapomnieć przygotowując akademię na rozpoczęcie roku. W wakacje pożegnaliśmy troje pracowników naszej szkoły, podniosły charakter uroczystości rozpoczęcia roku związany był również z okrągłą, osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uczniowie starszych klas przypomnieli zebranym, że 1 września 1939 roku dzieci zamiast szkolnego dzwonka usłyszały sygnał syreny alarmowej. Oddaliśmy hołd poległym za ojczyznę minutą ciszy, żeby pamięć o bohaterach tych okrutnych czasów pozostała zawsze żywa.
Oby rok szkolny 2019/20 przyniósł wiele pozytywnych chwil i dał każdemu szansę na poszerzanie horyzontu wiedzy.
3
Rozpoczęcie Roku Szkolnego
.
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego2019 / 2020 odbędzie się dnia 02.09.2019 r.( poniedziałek ) o godz. 09:00 na Sali Gimnastycznej.
O godz. 08:00 Msza Święta w Kościele Parafialnym
Z przykrością i żalem zawiadamiamy...
„Odeszłaś, lecz w sercach naszych pozostaniesz na zawsze…”
Z ogromnym żalem i smutkiem w sercach zawiadamiamy, że w dniu 23 sierpnia po ciężkiej chorobie zmarła nauczycielka wychowania przedszkolnego, nasza koleżanka i przyjaciółka
Monika Ciężkowska
Osoba o niezwykłej energii i pasji, zawsze serdeczna, życzliwa, wspaniały wychowawca
i pedagog.Całej rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrekcja i pracownicy SP w Dąbrowie Wielkiej
Podręczniki na rok szkolny 2019 / 2020
Podręczniki i materiały ćwiczeniowe zostaną zakupione z dotacji docelowej MEN.
Podręczniki do zakupu we własnym zakresie
w roku szkolnym 2019/2020 :
PODRĘCZNIKI_NA_ROK_SZKOLNY_2019 / 2020.doc
Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019
Ważnym wydarzeniem w tym roku w naszej szkole było zakończenie roku szkolnego 2018/2019, między innymi, dlatego gdyż żegnaliśmy po raz pierwszy od wielu lat klasę VIII. To oni byli głównymi bohaterami. W obecności zaproszonych Gości, Dyrektora Szkoły, Rady Pedagogicznej, Rodziców i Uczniów uroczystość rozpoczęliśmy polonezem w wykonaniu uczniów klasy VIII. Następnie przy dźwiękach muzyki takich zespołów jak Kombi, Maryli Rodowicz odbyły się podziękowania dla pedagogów i rodziców. Scenariusz uroczystości nawiązywał do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, niejednemu na sali popłynęła łezka. Należy wspomnieć o osiągnięciach naszych uczniów w tym roku szkolnym. Ponad 20 uczniów otrzymało nagrody i świadectwa z wyróżnieniem, wiele nagród i dyplomów w Ogólnopolskich Konkursach Przyrodniczych, ekologicznych i z języka polskiego. W wystąpieniu Pani Dyrektor podziękowała za poniesiony trud uczniów, rozwijanie swoich pasji, systematyczną pracę i wsparcie pedagogów i rodziców. Życzyła wszystkim przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku w różnych miejscach.
10
Bal klasy VIII
19 czerwca 2019 roku pierwsi absolwenci klasy VIII zreformowanej Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej bawili się uroczystym Balu Ósmoklasisty w sali OSP w Jeziorach. Pani Dyrektor wraz z Rodzicami dokonała uroczystego otwarcia balu. Sala przygotowana przez uczniów i rodziców mieniła się od złoto – czarnych balonów, kolorów pięknych sukienek i garniturów ósmoklasistów. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów bawili się wesoło (nie zabrakło "belgijki"). Imprezę urozmaicały ciekawe konkursy i zabawy przygotowane i przeprowadzone przez didżeja. Około godziny 21.00 na salę wjechał wielki, płonący tor. Wszyscy uczniowie klasy VIII otrzymali od Rady Pedagogicznej i dyr. szkoły pamiątkowe książki w formie albumu (śmiechu było, co niemiara, bo były tam zdjęcia od czwartego roku życia do teraźniejszości). Śmiech, muzyka, tańce trwały do godziny 2.00. Gratulujemy wszystkim uczestnikom stworzenia miłej atmosfery na wieńczącym koniec jednego z etapów edukacyjnych Balu.
20
Festyn na zakończenie Roku Szkolnego
W piękny, słoneczny poniedziałek – 17 czerwca 2019 r., dwa dni przed zakończeniem roku szkolnego, w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera zabawy. Odbył się festyn dla uczniów. Na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez Radę Rodziców, Panią Dyrektor wspólnie z nauczycielami oraz uczniami. Wszyscy mogli posilić się kiełbaską upieczoną nad ogniskiem. Dzieci częstowano soczkami, lodami, popcornem, watą cukrową. Festyn uświetnili swoją obecnością ANIMATORZY z firmy „HAPPY GROUP” w Sieradzu, którzy charytatywnie przeprowadzili wiele interesujących, kreatywnych i różnorodnych zabaw dla dzieci. Uczestnicy świetnie się bawili przy animacjach. Towarzyszyła temu muzyka, taniec oraz uśmiech na twarzach naszych uczniów. Odbyły się zabawy dla wszystkich grup wiekowych. Miało również miejsce malowanie twarzy oraz modelowanie z balonów przez nauczycieli.
Podczas festynu pan Daniel Palma – leśniczy Nadleśnictwa Złoczew przeprowadził w plenerze zajęcia warsztatowe na temat lasu i jego bogactwa, jak również ochrony. Mówił o bezpiecznym i odpowiedzialnym zachowaniu się w lesie. Zajęcia odbyły się na łonie przyrody w dwóch grupach: dla klas „0” – III oraz klas IV – VIII.
Gorąco dziękujemy animatorom, którzy charytatywnie, z pasją i wielkim sercem podeszli do zabaw z dziećmi. Właścicielom Firmy ,,Happy Group” w Sieradzu – Państwu Joannie oraz Robertowi Lubiszewskim dziękujemy za wsparcie i nieodpłatne wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz akcesoriów animacyjnych do zabaw i gier ruchowych. Podziękowania kierujemy także do rodziców, Pani Dyrektor, nauczycieli oraz obsługi szkoły.
12
99. rocznica jego urodzin i 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny
W sobotę 15 czerwca w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Dąbrowie Wielkiej odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Świętego Jana Pawła II. Na uroczystości zebrała się społeczność lokalna a także rodzice, rodziny występujących dzieci.
Okazją do upamiętnienia tego Wielkiego Papieża była przypadająca 99. rocznica jego urodzin i 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali utwory z bogatej twórczości Karola Wojtyły lub autorstwa innych poetów a poświęcone jego osobie. Nasi artyści uświetnili montaż specjalnie dobranymi na tę okazję utworami muzycznymi. Uroczystość przygotowała nauczycielka religii - pani Alicja Stanisz, za oprawę muzyczną odpowiedzialny był pan Ryszard Mikołajczyk. Nasi recytatorzy: Izabela Skoczna, Zuzanna Rychlewska, Magdalena Macuga, Lidia Ośrodek, Monika Gruszel, Nikol Szczygielska, Maria Ośrodek, Magdalena Sobieraj, Emilia Hołuj, Jan Wrąbel oraz Kinga Płachta otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz albumy o Janie Pawle II. Nagrody książkowe wręczyli: pani Dyrektor - Anna Gołębiowska oraz Ksiądz Proboszcz – Remigiusz Karolak, który zasponsorował albumy o Janie Pawle II. Na zakończenie chórek szkolny oraz wszyscy zebrani w kościele wspólnie wykonali ulubioną pieśń Ojca Świętego - ,,Barkę”.
Nie ma wątpliwości, że św. Jan Paweł II to postać ponadczasowa. Ktoś, kto wyciągał rękę do każdego człowieka niezależnie od jego stanu, wyznania, koloru skóry czy języka. Z zapałem niósł całemu światu Chrystusowy pokój i nadzieję.
5
Wycieczka do Zabrza do Kopalni Króla Luiza
11 czerwca uczniowie klas I, II, Va, Vb, oraz VIII wybrali się na wycieczkę do Zabrza do Kopalni Króla Luiza. Mieli możliwość zwiedzić podziemną część kopalni wraz z przewodnikiem, który doprowadził uczniów do Skarbnika. Dzieci były zachwycone, a Skarbnik ofiarował dzieciom kopalnioki. Świetną zabawą była przejażdżka kolejką wąskotorową. W części naziemnej dzieci bawiły się w parku 12 C - czterech żywiołów. Świetną atrakcją była BAJTEL GRUBA zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. W jej podziemnej i naziemnej części odwzorowany został pełny cykl wydobycia i transportu węgla, który w tym przypadku jest żwirek. Mała brygada fedruje więc urobek w przodku górniczym, ładuje do wózków za pomocą łopat, transportuje wagonikami i specjalnymi przenośnikami aż do szybu, gdzie przy pomocy kolegów napędzających urządzenie wyciągowe wyjeżdża on na powierzchnię szybem „Bartek”. Tam zostaje przejęty przez brygadę naziemną, która komunikuje się z poziomem wydobywczym za pomocą specjalnych telefonów akustycznych. Po ciężkiej pracy i wielu atrakcjach uczniowie udali się na pyszny obiad. Zmęczeni ale w świetnych nastrojach i z wspaniałymi pamiątkami wrócili do Dąbrowy Wielkiej.
9
Rajd „Szlakiem walk nad Wartą”
W minioną sobotę, tj. 22. września 2018 r., odbył się pieszy rajd „Szlakiem walk nad Wartą”. Punktualnie o godzinie 8:30 zebraliśmy się wszyscy przy Placu Wojewódzkim w Sieradzu, by stamtąd przejechać autokarami do miejsca rozpoczęcia wędrówki - wsi Piaski. Następnie rozpoczęliśmy marsz, idąc przez Beleń, Strońsko, aż do Zapolic, pokonując około 12. km. Po drodze mogliśmy posłuchać wielu ciekawych historii, o których opowiadali członkowie PTTK. Odbyły się również dwa konkursy – pierwszy – konkurs piosenki patriotycznej, w którym to nasza szkoła zajęła III miejsce oraz drugi – konkurs wiedzy historycznej. Na koniec rajdu – w Zapolicach odbyło się podsumowanie i rozdanie nagród. Około godziny 15 we wspaniałych nastrojach wróciliśmy na miejsce zbiórki. Już nie możemy doczekać się kolejnego rajdu.
1
Ogólnopolskie Dyktando Szkolne - wyniki
13 maja 2019 r. wśród uczniów klas III - VIII przeprowadzone zostało Ogólnopolskie Dyktando Szkolne zorganizowane przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Test konkursowy składał się z zadań ortograficznych oraz dyktanda. Kilkoro uczniów naszej szkoły zajęło wysokie miejsca:
- w kategorii klas I-III:
Weronika Foriasz – 6. miejsce, dyplom laureata
Magdalena Rosiak – 13. miejsce, dyplom wyróżnienia
Wiktoria Szymczak – 14. miejsce, dyplom wyróżnienia
- w kategorii klas IV-VI:
Patrycja Makówka – 7. miejsce, dyplom laureata
Julia Berlińska – 12. miejsce, dyplom wyróżnienia
Weronika Bobińska – 12. miejsce, dyplom wyróżnienia.
Uczennice zostały przygotowane do konkursu przez nauczycieli: panią Justynę Raj, panią Paulinę Żarnecką oraz panią Barbarę Modrzejewską.
Gratulujemy osiągniętych wyników!
Konkurs plastyczny „Ja i moja rodzina”
W niedzielę 16 czerwca 2019 roku po raz pierwszy w Sieradzu odbył się Marsz Dla życia i rodziny. Miał miejsce Piknik Rodzinny z wieloma atrakcjami. Wzięły w nim udział tłumy ludzi. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny powiązany z tym wydarzeniem „Ja i moja rodzina”, na który wpłynęło ponad 70 prac z terenu Gminy Sieradz oraz Miasta. Dwoje uczniów z naszej szkoły zdobyło wyróżnienia:
- Krzysztof Hołuj - w kategorii klas I-IV;
- Emilia Hołuj - w kategorii klas V-VIII.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Organizatorem konkursu była Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu we współpracy z Prezydentem Miasta Sieradza i Wójtem Gminy Sieradz. Prace naszych uczniów powstały pod kierunkiem pani Alicji Stanisz. Serdecznie gratulujemy talentu plastycznego, pomysłowości oraz docenienia „Daru Życia i Rodziny”.
Wycieczka na Kręgielnię
12 czerwca uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą udali się na Kręgielnię w Sieradzu. Uczyli się, jak zbijać kręgle, niektórzy odkryli talenty, osiągając wyniki na poziomie uczestników ligi bowlingowej. Wszyscy doskonale się bawili.
1
Archiwum Aktualności