,,Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
Konfucjusz
Nieodłącznym elementem nauki języka polskiego jest omawianie lektur. Uczniowie klasy IV, VI a oraz VI b wykazali się dużą kreatywnością i wykonali ciekawe prace podczas ich omawiania. Podeszli rzetelnie do powierzonych zadań.
Uczniowie klasy IV tworzyli teksty (plan wydarzeń, przepisy kucharskie, opis postaci), rysunki, mapy i inne elementy (kleksy, kolorowe motyle) związane z treścią utworu Jana Brzechwy pt. ,,Akademia pana Kleksa”, które później umieszczali na wieszaku. Ponadto czwartoklasiści przygotowali również pokaz mody, na którym nie mogło zabraknąć takich bohaterów jak: Ambroży Kleks, szpak Mateusz czy doktora Paj- Chi -Wo. Zadanie to wymagało dużej wiedzy na temat lektury i pomysłowości.
W klasie VI a podsumowanie wiadomości po omówieniu lektury wyglądało zupełnie inaczej. Uczniowie wykonali lapbooki do powieści Rafała Kosika pt. ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Po stworzeniu tak ciekawych form, uczniowie prezentowali swoje prace. Nowa formuła omówienia lektury przypadła wszystkim do gustu i z pewnością wpłynie na lepsze zapamiętanie treści oraz problematyki utworu.
Z kolei klasa VI b zmierzyła się z umieszczeniem lektury ,,Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej w pudełku. To metoda rozwijająca wyobraźnię, ucząca twórczego myślenia oraz współpracy z innymi, jak również dobry sposób na omówienie powieści.
Nauczyciel języka polskiego, pani Justyna Raj, ma nadzieję, że dzięki takim metodom pracy, lektury na dłużej pozostaną w pamięci młodych czytelników. Nauce towarzyszyła zabawa. Każda metoda jest cenna, by zachęcić uczniów do aktywności. Oto efekty: