Dnia 5 października z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole odbyła się dyskoteka. Zabawa była bardzo udana. Rytmiczna muzyka zachęcała do wspólnych tańców i pląsów. Porywała nawet tych najbardziej opornych. Podczas tańców uczniowie mieli okazję wziąć udział w wielu zabawach!
Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się docenieni, że SU zorganizował zabawę właśnie dla nich z okazji ich święta.
Aktualności
Szkolna dyskoteka
- 33
6 października - Światowy Dzień Uśmiechu
„GREAT BRITAIN IN MY EYES - Wielka Brytania w moich oczach”- konkurs plastyczno - językowy
I. Założenia ogólne:
Organizatorami konkursu są nauczyciele języka angielskiego Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej: p.D.Błaszczyk i p.A.Bielecka
II. Celem konkursu jest:
- rozpowszechnianie i zachęcanie do poszukiwania wiedzy na temat historii i kultury Wielkiej Brytanii;
- integracja uczniów szkoły interesujących się nauką języka angielskiego oraz mających zdolności plastyczne;
- zachęcenie do rozwijania zdolności plastycznych dzieci i umożliwienie zaprezentowania ich artystycznych i twórczych umiejętności;
- pobudzenie dzieci do aktywności poprzez wspólną zabawę, zachęcanie do zdrowej rywalizacji;
- kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur;
- popularyzacja konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów;
- rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i pobudzanie ich twórczej wyobraźni.
III. Zasady uczestnictwa:
Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie wszystkich klas I-VIII.
Konkurs podzielony jest na 2 kategorie wiekowe: klasy I-IV, klasy V-VIII.
IV. Wymagania konkursowe:
- zadaniem uczniów jest wykonać dowolną techniką artystyczną pracę plastyczną przedstawiającą skojarzenia z Wielką Brytanią: zabytki (Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, London Eye, Buckingham Palace), kulturą (zwyczaj picia herbaty, Beefeaters, doubledecker bus, flaga, brytyjskie potrawy lub święta) lub słynnymi postaciami (Królowa Elżbiieta II, Król Karol, Sherlock Holmes, Charlie Chaplin, zespół The Beatles, Elton John i wiele, wiele innych.)
- pracę należy wykonać dowolną techniką artystyczną (rysunek kredką, farbami, tuszem, węglem, malarstwo na papierze, collage (kolaż), witraż, wydzieranka, praca w formacie 3D)
- uczestnik konkursu może zgłaszać tylko jedną samodzielnie wykonaną pracę,
- każda praca powinna na odwrocie zawierać dane uczestnika: imię, nazwisko, klasa.
V. Założenia organizacyjne:
Data: Prace należy dostarczyć do nauczycieli języka angielskiego do 30.10.2023r.
Prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.
Na zwycięzców w każdej kategorii czekają nagrody rzeczowe, dla pozostałych uczniów biorących udział w konkursie przewidziane są dyplomy za udział, ocena i punkty z zachowania.VI. Kryteria oceny:
- Oceny prac konkursowych dokonuje jury powołane przez organizatorów.
- Ocenie podlegają: zgodność z tematyką konkursu, atrakcyjność formy (technika, kompozycja), kreatywność, wrażenia artystyczne i estetyczne;
- Laureaci konkursu otrzymają nagrody oraz dyplomy.
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie uczniów w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Program będzie realizowany w klasach IV-VIII na godzinach do dyspozycji wychowacy. Szkolnym koordynatorem programu jest p. Agata Michnik.
Głównym zadaniem programu jest wspieranie MŁODYCH GŁÓW przez zachęcenie do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym.
VI Edycja Sprzątamy Dla Polski
4 października 2023 roku w całej Polsce odbyła się akcja sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych. W wydarzeniu #SprzątamyDlaPolski wzięli udział uczniowie klasy IV wraz z nauczycielem przyrody p. Anną Chwiałkowską-Binkowską. Jej celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Przed akcją, na lekcji przeprowadzono edukację uczestników, przypominając i jednocześnie utrwalając zasady prawidłowej segregacji odpadów. Uczniowie naszej szkoły dzielnie porządkowali tereny zielone zbierając porzucone naturze śmieci. Uczniowie są pewni, że po tej akcji będzie zdrowiej i czyściej.
6
"Polak ma essę!"
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym 2023/24 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym. Na lekcjach języka polskiego w klasie IV będą realizowane zadania pod hasłem "Polak ma essę!". Projekt zakłada jako cel główny utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów.
0wocowe królestwo w klasie drugiej
4 października uczniowie klasy drugiej przygotowali sałatki owocowe w parach lub samodzielnie. Dzieci z radością i zaangażowaniem wykonywały je według czterech różnych przepisów. Wykorzystały takie owoce jak: jabłka, gruszki, winogrona, mandarynki, pomarańcze, kiwi, mango, ananas, maliny. Drugoklasiści przekonali się, że owoce są bardzo dobre, a w sałatkach smakują jeszcze lepiej. Taki posiłek jest przede wszystkim bardzo pożywny i zdrowy. W ostatnim tygodniu uczniowie uczyli się o sadzie i ogrodzie, rozpoznawali popularne drzewa i krzewy owocowe oraz opisywali wybrane warzywa i owoce. Malowali też martwą naturę przedstawiającą kompozycję z owoców i warzyw. Dzieci ułożą też jadłospis na cały dzień z uwzględnieniem warzyw i owoców.
7
„Kreatywne Dni Nietypowe” - projekt realizowany w grupie przedszkolnej
Oddział przedszkolny 5 – 6 latków w roku szkolnym 2023/2024 przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Dni Nietypowe”.
Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:
CEL GŁÓWNY PROJEKTU:
Wszechstronny rozwój dzieci w różnym wieku poprzez stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwijaniu kreatywności, budowaniu poczucia własnej sprawczości.
CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE PROJEKTU:
• Rozwijanie empatii,
• Uwrażliwienie na potrzeby zwierząt,
• Przygotowanie do współuczestniczenia w grupie,
• Nauka współpracy,
• Kształtowanie tolerancji,
• Wyzwalanie radości i innych pozytywnych uczuć,
• Wzmacnianie poczucia własnej wartości, sprawczości,
• Rozwijanie zainteresowań,
• Obniżanie poziomu stresu,
• Wypracowanie strategii radzenia sobie ze stresem.
W ramach projektu obchodziliśmy nasz pierwszy nietypowy dzień - Dzień Jabłka.
5
Obchody Dnia Chłopaka w klasach
Obchody Dnia Chłopaka w klasach z wychowawcami stały się doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego oraz wspólnej zabawy. W przyjacielskiej atmosferze dziewczynki rozdawały prezenty przygotowane dla swoich kolegów. Trójka Klasowa Rodziców zadbała o to, aby ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla męskiej części klasy. Również dziewczynki otrzymały drobne upominki. W niektórych klasach odbyło się wpólne świętowanie przy specjalnie zamówionym lub przygotowanym na tę okazję poczęstunku.
Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w każdym zespole klasowym, co jest niezwykle ważne w budowaniu właściwych relacji między uczniami.20
Czy matematyka jest duchem?
Uczniowie klasy III wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Zielona matematyka”. Przebiegały one pod hasłem: Czy matematyka jest duchem? Szukaliśmy matematyki w naszym otoczeniu i codziennym życiu.
Uczniowie 3 klasy Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej odkryli, że matematyka - jak duch – ukrywa się na każdym kroku i niby jej nie widać, ale jest obok. Nasza matematyczna przygoda rozpoczęła się kulinarnie. Na początku uczniowie obliczyli, ile rogalików otrzymają z danej porcji ciasta i czy wystarczy wypieków dla całej grupy. Następnie odmierzyli potrzebne składniki i wyrobili ciasto. Po rozwałkowaniu na okrąg należało wyciąć 9 trójkątów i nałożyć nadzienie. Gotowe rogaliki piekliśmy 15 minut. Odpowiedzialne osoby odmierzały czas. Po słodkim poczęstunku wyruszyliśmy na spotkanie z matematyką przy boisku szkolnym. Poćwiczyliśmy działania pisemne i nauczyliśmy się mierzyć wiek drzewa za pomocą sznurka, a także obliczać wiek drzewa na podstawie jego obwodu. To była bardzo ciekawa lekcja, podczas której uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że matematyka jest wśród nas i doświadczamy jej w każdym aspekcie życia codziennego, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jej nie widać.
58
Dzień Chłopaka
Szkolny Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka święto, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez naszej szkoły. Uczennice wchodzące w skład prezydium Samorządu Uczniowskiego złożyły, w tym szczególnym dniu, najlepsze życzenia swoim kolegom ze wszystkich oddziałów klasowych i każdy chłopiec został obdarowany słodkim upominkiem. Przygotowana została fotobudka, przy której wszyscy uczniowie, a szczególnie chłopcy, mogli zrobić sobie kilka fajnych zdjęć. O chłopcach z przedszkola oraz o kolegach z klas I-VIII nie zapomniały ich koleżanki. W klasach panował wyjątkowy nastrój i każdy chłopiec otrzymał ciekawy upominek. Dzień ten minął w bardzo radosnej atmosferze. Wszystkim chłopcom życzymy wspaniałych dni w naszej szkole.
23
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego
W środę 20 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, który jest przedstawicielem i głosem wszystkich uczniów naszej szkoły. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem wielu szkolnych przedsięwzięć. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów. Wszystkie głosy były ważne. Komisja wyborcza w składzie: Lena Gotkowicz, Kaja Woźniak czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Spośród wszystkich chętnych do pracy w samorządzie, podczas tajnego głosowania wybrano:
Przewodniczącego: Patryka Piotrowskiego z kl. VIII
Zastępcę przewodniczącego: Krzysztofa Hołuja z kl. VII
Sekretarza: Wiktorię Wiertelak z kl. VI
Gratulujemy zarządowi Samorządu Uczniowskiego, życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2023/2024.
Ogólnopolska Kampania „Przytul się do drzewa”
W dniu 27 września 2023 roku grupa uczniów z klasy VI naszej szkoły pod opieką p. Anny Chwiałkowskiej-Binkowskiej uczestniczyła w rajdzie rowerowym. Uczniowie włączyli się do ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa”. Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów? A praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny! Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Ponadto, drzewa nie będą wobec nas obojętne. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokażemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości.
8
Różowa skrzyneczka jest i u nas!
Różowa skrzyneczka jest fundacją walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiega o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Według statystyk 21% uczennic opuszcza lekcje z powodu braku podpaski, a 10% nie wychodzi z tego powodu z domu. Różowa skrzyneczka to nic innego jak skrzyneczka, w której znajdują się darmowe podpaski i tampony. Szkoła to miejsce gdzie dzieci muszą czuć się bezpiecznie i nie wstydzić się normalnych spraw. Skrzyneczka działa zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar! Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców, taka skrzyneczka jest również w Naszej Szkole. Została ona sfinansowana ze środków Rady Rodziców.
Rajd Szlakiem Walk nad Wartą
Rajd Szlakiem walk nad Wartą 1939r. został zorganizowany przez Oddział PTTK w Sieradzu. Na wędrówkę, która tradycyjnie stanowiła atrakcyjną żywą lekcję historii, wybrało się ponad 250 osób. Uczestnicy pokonali ponad 15-kilometrową trasę. Nie zabrakło w nim także uczniów naszej szkoły.
Kaja Woźniak, Oliwia Zarudzka, Lena Gotkowicz, Krzysztof Hołuj, Michał Ciołek, Gabriel Misztal, Konrad Bielicki, Bartosz Mularczyk aktywnie uczestniczyli w Rajdzie pod opieką p.Owczarka i p.Ziarniaka.
Rozpoczęcie wędrówki nastąpiło od tablicy poświęconej zwycięskiej potyczce żołnierzy polskich z niemieckimi we wrześniu 1939r., znajdującej się przy Galerii Sieradzkiej. Następnie rajdowcy przemaszerowali do Sieradzkiej Bazyliki i zatrzymali się przed tablicą poświęconą majorowi Ludwikowi Siemińskiemu - oficerowi Wojska Polskiego zamordowanemu w Katyniu, aby wysłuchać prelekcji i złożyć należny hołd. Kolejnym punktem rajdu był pomnik Bohaterów Września 1939 r. przy moście. Piechurzy przemieścili się do mostu kolejowego i do schronów z czasów II wojny światowej, gdzie z pokazem uzbrojenia czy mundurów czekali na turystów członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy". Uczestnicy odwiedzili również miejsce upamiętniające ostatnie chwile życia Teofila Jurka - ostatniego żołnierza września 1939 r. Dotarli ponadto do miejsca pamięci w lesie Uroczysku Ruda - Męka Księża w Sieradzu związanego z 8 baterią III dywizjonu 10. Pułku Artylerii Lekkiej z Łodzi z września 1939 roku. Wędrówka zakończyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janiny Majkowskiej w Sieradzu.Podczas Rajdu odbył sie Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym nasi uczniowie zajęli III miejsce na podium. Gratulujemy!
10
Uroczystość pod obeliskiem w Kozach
W niedzielę 3 września na polach przysiółka Kozy odbyła się uroczystość upamiętniająca załogę polskiego samolotu Karaś PZL-23B, zestrzelonego w 1939 r. w walce powietrznej z niemieckimi myśliwcami. Złożenie kwiatów pod pamiątkowym krzyżem poprzedziła Msza Święta w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Dąbrowie Wielkiej, celebrowana przez Księdza Proboszcza. Tuż po mszy odbył się występ artystyczny uczniów naszej szkoły pod opieką pani Agnieszki Ośrodek oraz panią Justyny Raj, a oprawę mszy świętej (modlitwy i psalm z udziałem uczniów) przygotowała pani katechetka, Alicja Stanisz. Na uroczystość przybyli mieszkańcy Dąbrowy Wielkiej i okolic, przedstawiciele społeczności szkolnej a także samorządu Gminy Sieradz. Pamiętajmy o tych, którzy nie wahali się oddać życie za naszą Ojczyznę.
1
Kasztanobranie dla Krzysia
Zapraszamy do udziału w pierwszej w nowym roku szkolnym akcji charytatywnej „Kasztanobranie dla Krzysia”. W ubiegłym roku społeczność szkolna w piękny sposób włączyła się do akcji zbierania kasztanów dla chłopca. Wspólnymi siałami, udało nam się uzbierać ponad 800 kg kasztanów.
Podobnie jak w zeszłym roku, zbieramy kasztany np.podczas jesiennego spaceru i przynosimy je do szkoły, do wychowawców klas w dniach 25.09-13.10.2023r.
Wymagania dotyczące kasztanów:- nieuszkodzone i wolne od pleśni, usuwamy zanieczyszczenia np. błoto, liście, skórkę, należy je jedynie pozbawić łupiny,
- składowanie w przewiewnych opakowaniach w suchym i chłodnym miejscu (odpowiednie będą worki siatkowe).
Krzyś Smarzych z Górek Grabińskich w gminie Widawa to chłopiec chorujący na dziecięce porażenie mózgowe – czterokończynowe, powodujące konieczność zapewnienia chłopcu dodatkowej pomocy w zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb życiowych. Pieniądze ze sprzedaży kasztanów firmie farmaceutycznej zasilą konto fundacji Możesz Więcej, która przekaże je na leczenie i rehabilitację potrzebującego Krzysia.
UWAGA KONKURS!Ogłaszamy jednocześnie konkurs między klasowy na najwyższy wynik w kilogramach zbiórki kasztanów!
Uczestnikami konkursu są wszystkie klasy I-VIII i oddziały przedszkolne.
Dla klasy, która uzbiera największą ilość kilogramów kasztanów przewidziana jest nagroda rzeczowa.
Pokażmy wszyscy, że mamy ogromne serca i potrafimy się zorganizować.
Zapraszamy do udziału w inicjatywie Szkolnego Klubu Wolontariusza Pomocna Dłoń.
Wybory do SU 2023/2024
Wyniki wyborów opiekuna SU
W dniu 13 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyborach opiekunów Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie wszystkich klas, na otrzymanej karcie do głosowania zaznaczali nazwisko wybranej osoby, która ich zdaniem powinna w tym roku animować inicjatywy uczniów. Głosy zostały komisyjnie zliczone.
Miło jest nam poinformować, że najwięcej głosów zdobyła Pani Anna Chwiałkowska (7 głosów) i Pani Ewa Masierowska (21 głosów).
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!
Archiwum Aktualności