• Projekt edukacyjny "Książka - najlepszy przyjaciel"

Aby wzmocnić cele edukacyjne wynikające z realizacji podstawy programowej oraz Programów Wychowawczych Klas, wychowawcy z OP 3,4-latki oraz kl. III podjęli działania na rzecz realizacji projektu "Książka - najlepszy przyjaciel".

Inauguracją tych działań jest Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci przypadający 2 kwietnia.

Cele projektu:

• Rozwijanie kompetencji czytelniczych
          • Rozbudzanie zainteresowań książką
          • Poszerzanie umiejętności społeczno-kulturalnych
          • Integracja oddziałów klasowych
          • Rozwijanie twórczości, kreatywności
          • Nabywanie poczucia odpowiedzialności, świadomości i samooceny
          • Nabywanie umiejętności prowadzenia różnych form werbalnych
          • Doskonalenie takich umiejętności jak cierpliwość, zrozumienie i empatia do młodszych dzieci

Projekt będzie realizowany poprzez natępujące działania:

• Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci – 2 kwietnia

Wspólne zajęcia i zabawy są doskonałą okazją do kształtowania umiejętności społecznych i kulturowych. Dzieci dowiedzą się o roli Dnia Książki Dla Dzieci.

Przeprowadzone w tym dniu zajęcia będą mieć formę: pogadanki, burzy mózgów, dramy, gier dydaktycznych i zajęć praktycznych. Podczas zajęć techniczno-plastycznych dzieci będą wykonywać swoją pierwszą książkę, co rozbudzi ich wyobraźnię i kreatywność. Praca ta ma chatakter długofalowy. Kontynuacja "dzieła" będzie prowadzona wspólnie z rodzicami w domu, a na zakończenie projektu ponownie przedstawiana przez dzieci.

• "Poczytanki" – cykliczne czytanie literatury przez strszych uczniów

Starsi uczniowie wykorzystując nabyte umiejętności czytelnicze czytają dzieciom młodszym, doskonaląc jednocześnie takie umiejętności jak artykulacja, intonacja, znaki interpunkcyjne, przełamywanie nieśmiałości itp. Przedszkolaki doskonalą w ten sposób umiejętnosci skupienia i koncentacji uwagi oraz słuchania ze zrozumieniem. Uczniowie kl.III nabywają poczucie wartości, umiejętność samooceny i radość z powierzonej im roli.

• Udział w interaktywnym widowisku teatralnym "Doktor Dolittle i jego zwiarzęta"

Celem wycieczki jest nabywanie przez dzieci umiejętności korzystania z różnych form kultury, poszerzanie wiedzy o sztuce oraz rozwijanie zainteresowań. Poprzez uczestnictwo w interaktywnym przedstawieniu uczniowie poznają pracę aktora ale również kolejne etapy tworzenia animacji. Wycieczka do teatru kształtuje postawę świadomego widza, uczy kultury odbioru sztuki. Przestrzeganie zasad kultury osobistej, właściwe zachowanie się w miejscach publicznych przyczynią się do godnego reprezentowania siebie i grupy-klasy w życiu publicznym.

• Realizacje zajęć z wykorzystaniem TIK

Aby w atrakcyjny sposób móc przekazać podopiecznym wiedzę, ale często również postawy i wartosci na zajęciach z realizacji programu będą wykorzystywane technologie informacyjno-komuniakcyjne.

Dzięki możliwościom jakie daje tablica interaktywna dzieci wspólnie z nauczyciem będą mogły wykorzystać zasoby Internetu w ramach zabaw i ćwiczeń. Zagadki, filmy oraz inne gry dydaktyczne przyczynią się do poszerzania wiedzy i umiejętności w ramach realizacji zamierzonego celu.

• Wycieczka do Powiatowej Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży w Sieradzu

Celem wycieczki jest budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społeczno-kulturalnym oraz wdrażania do obcowania z książką już od najmłodszych lat. Poprzez poznawanie nowych miejsc wzbogacane jest słownictwo dzieci, poszerzana wiedza i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć młodemu pokoleniu wiele niezapomnianych i głębokich wrażeń oraz może być źródłem radości, kreatywności i satysfakcji.

Wszystkie te działania przyczynią się rozwinięcia lub nabycia (w przypadku młodszych dzieci) kluczowych kompetencji tj.:

• porozumiewanie się w języku ojczystym,

• kompetencje społeczne i obywatelskie,

• świadomość i ekspresja kulturalna.

Poprzez wspólne działania dwóch grup/klas, również najmłodsze dzieci odczuwają przynależność do społeczności szkolnej.