• Program Wychowawczo-Profilaktyczny

•      Projekt edukacyjny w naszej szkole Projekt edukacyjny w naszej szkole

Projekt edukacyjny to metoda nauczania kształtująca wiele umiejętności oraz integrująca wiedzę z różnych przedmiotów. Istotą tej metody jest samodzielna praca uczniów, wykorzystujących wiedzę z wielu dziedzin, prowadząca do realizacji określonego celu (tematu), w oparciu o założone cele.

Efektywność tej metody polega na tym, że rozwijamy samodzielność, kształcimy umiejętność pracy w grupie, rozwijamy myślenie twórcze, metoda ta umożliwia zaprezentowanie i zintegrowanie wiedzy z różnych dziedzin z uwzględnieniem zainteresowania, uzdolnienia uczniów oraz daje możliwość samooceny i wyrażania własnego zdania.

Stosując metodę projektu kształtujemy u uczniów następujące umiejętności: organizacji pracy, selekcji zebranych materiałów, współdziałania, posługiwania się komputerem, korzystania i poszukiwania różnych źródeł informacji, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji za siebie i grupę, kulturalnego dyskutowania i prezentowania.

Aby wzmocnić cele edukacyjne wynikające z nowej podstawy programowej oraz zwiększyć motywację uczniów postanowiłam zapoznać uczniów z pracą metodą projektu. W październiku, listopadzie i grudniu uczniowie klasy VI na lekcji przyrody i uczniowie klas VII i VIII na lekcji chemii pracowali tą metodą.

Tematy projektów:

Kasa IV: „Odkrycia geograficzne” i „Camera obscura”.

Klasa VII: „Zanieczyszczenia powietrza”.

Klasa VIII; „Skutki zanieczyszczeń powietrza”.

Po kilku tygodniach pracy zgodnie z zaplanowanymi czynnościami podlegającymi ocenie, prace zostały zaprezentowane, ocenione i wystawione na korytarzu szkolnym.

Klasa VI w II semestrze realizowała następujące projekty”

1. Przyroda i jej zasoby.

2. Globalne skutki zanieczyszczenia środowiska.

3. Międzynarodowa współpraca na rzecz ochrony przyrody.

(Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej)