"Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
Jarosław Iwaszkiewicz
26 lutego 2024 roku w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Choć języka polskiego używamy codziennie, często o nim zapominamy. Język ojczysty to wspólne dobro kulturowe wszystkich jego użytkowników. To on pomaga nam wyrazić nasze emocje, pragnienia czy obawy. Dzięki niemu porozumiewamy się na co dzień. Być może w pewien sposób kształtuje on również nasz sposób myślenia. Dlatego też o jego poprawność, zarówno w mowie, jak i piśmie, warto zadbać.
W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie z klas 1-8 wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami. Wszystkie klasy zajęły miejsca na specjalnie przygotowanych dla nich stacjach zadaniowych. Na początek na projektorze został wyświetlony spot reklamujący obchody święta. Potem uczeń klasy 7 przeczytał informację o obchodach Dnia Ojczystego. Następnie trzy uczennice z klasy 3 i 4 po kolei przeczytały pięknie wiersze: "I mówić po polsku....", "0bawa" i "21 luty - Dzień Języka Ojczystego". Potem prowadzący - narrator - zaprosił swoje koleżanki i kolegów do rywalizacji w konkursie "Znamy język ojczysty". Uczniowie z każdej klasy razem lub w grupach pracujących przemiennie, mieli do wykonania 6 zadań konkursowych.
Przeprowadzenie konkursu miało nie tylko popularyzować język polski, ale przede wszystkim rozwijać postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, kształcić umiejętności uważnego słuchania i zapamiętywania, rozwijać spostrzegawczość i logiczne myślenie. Podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń językowych dzieci rozwijały umiejętności współpracy w grupie klasowej. Zadania związane były z czytaniem trudnych powiedzeń, wypisywaniem nazw zwierząt usłyszanych podczas czytanego przez nauczyciela wiersza, rozwiązywaniem rebusów, krzyżówek z hasłem, układaniem wyrazów z liter podanych wyrazów oraz wykreślaniem z podanych par błędnych zapisów wyrazów czy wyrażeń, z którymi często dzieci, a nawet i dorośli mają kłopot.
Po zakończeniu emocjonującej rywalizacji i dostarczeniu jury w pudełku kartek z wykonanymi zadaniami wszyscy wysłuchali śpiewu czterech piosenek o Polsce i języku ojczystym w wykonaniu uczniów z klasy drugiej. W tym czasie jury sprawdzało wykonanie zadań i zaliczało punkty. Przed ogłoszeniem wyników dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawie językowej polegającej na dopasowaniu początku do końca znanych polskich przysłów i powiedzeń typu: "Co się odwlecze, to nie uciecze". Było przy tym trochę zamieszania, ale wszyscy uczestnicy zabawy poprawnie połączyli się w pary i zaprezentowali oraz przeczytali swoje przysłowie lub powiedzenie.
Zanim jury, w którego skład wchodzili pani Aleksandra Kiełbasa, pani Ewa Masierowska, pani Joanna Mikołajczyk oraz pan Mateusz Ziarniak, przedstawiło wyniki konkursu uczniowie przeliczyli swoje punkty za zadania, które komisja konkursowa włożyła do pudełek.
Najwięcej punktów - 78 uzyskali uczniowie z klasy V i zajęli 1 miejsce w konkursie. Na 2.miejscu uplasowali się uczniowie z klasy VIII, zdobywając 74 punkty. 3 miejsce zajęła klasa 1, której uczniowie uzbierali 71 punktów. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i nagrody w postaci gier językowych związanych z naszym językiem ojczystym. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły zatem w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno w dalszym ciągu będzie gościć w naszej szkole i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.
Uroczystość zorganizowały i przygotowały: pani Agnieszka Ośrodek, pani Justyna Raj i pani Aleksandra Kiełbasa.