• Świetlica szkolna

Działalność opiekuńczo-wychowawcza świetlicy
                    obejmuje wszystkich uczniów naszej szkoły.

Świetlica czynna jest w godzinach 07:00 - 16:15.

Opiekunowie świetlicy szkolnej:

• Anna Bielecka
      • Ewa Masierowska
      • Dorota Błaszczyk
      • Katarzyna Duch
      • Mateusz Ziarniak

Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie spędzają czas między lekcjami a także po ich zakończeniu oczekując na autobus szkolny bądź rodziców.

Świetlica funkcjonuje w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole.
      Czas oraz godziny pracy dostosowane są do potrzeb uczniów.

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom po zajęciach lekcyjnych, w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, zabawy i odrabiania prac domowych.

W świetlicy uczniowie mają czas na zajęcia swobodne, zgodnie z ich zainteresowaniami.
      Wraz z nauczycielem dbają o estetykę i ciekawy wygląd świetlicy.

I. Cele i zadania zajęć wychowawczo-dydaktycznych w świetlicy.

1. Organizacja pracy świetlicy.

- Zapoznanie z regulaminem świetlicy.

- Ustalenie norm obowiązujących w świetlicy.

- Integracja zespołu.

- Poznanie praw i obowiązków uczestnika świetlicy szkolnej.

2. Kształtowanie pozytywnych postaw wychowanków.

- Kształtowanie właściwego zachowania się w miejscach publicznych i podczas uroczystości szkolnych.

- Wskazywanie na właściwe relacje w rodzinie.

- Wyrabianie właściwego stosunku do pracowników szkoły i innych uczniów.

- Wartościowanie różnych zjawisk życia społecznego w grupie świetlicowej, klasie, szkole.

- Kształtowanie właściwego stosunku do mienia szkolnego oraz własności prywatnej.

- Dbanie o estetykę i porządek w świetlicy i w szkole.

- Ukazywanie sposobów kulturalnego zachowania się wobec innych, zachowania się przy stole.

- Wyrabianie prawidłowych nawyków w zakresie czynnego wypoczynku.

- Dbanie o dobry wizerunek wychowanka œświetlicy szkolnej.

- Rozpoznawanie uczuć, emocji i sposobów radzenie sobie w sytuacjach trudnych.

- Kształtowanie postawy właściwego porozumiewania się z innymi.

- Nabywanie umiejętności rozwiązywania konfliktów.

3. Wzmacnianie wychowanka w rozwoju intelektualnym.

- Zorganizowanie warunków i zapewnienie stałego czasu na odrabianie zadań i naukę w rozkładzie dnia świetlicy.

- Pomoc w odrabianiu lekcji.

- Dbałość o poprawność wypowiedzi w mowie potocznej, ćwiczenia w poprawnym czytaniu i mówieniu.

- Wyrabianie umiejętności spostrzegania i wyciągania wniosków.

- Rozwijanie kreatywności, poznawanie różnych technik uczenia się.

- Organizowanie zabaw i gier dostosowanych do wieku dzieci.

- Stosowanie w czasie zajęć zagadek, krzyżówek, rebusów oraz innych form edukacyjnych utrwalających wiadomości i rozwijających logiczne mylenie.

4. Budzenie i rozwijanie zainteresowań wychowanków poprzez organizację różnych form zajęć:

- plastycznych poznawanie nowych i doskonalenie wcześniej poznanych technik plastycznych, organizowanie wystaw prac dzieci, wspólne dekorowanie sali, udział w konkursach plastycznych;

- czytelniczo-medialnych udział w imprezach kulturalno-rozrywkowych organizowanych w szkole (zabawy, apele, uroczystości, mikołajki, andrzejki), œwiadome i odpowiedzialne korzystanie ze środków masowego przekazu, komputera, oglądanie filmów edukacyjnych, współpraca z biblioteką szkolną.

- umuzykalniających - prowadzenie zabaw muzyczno-rytmicznych, nauka nowych piosenek i utrwalanie już znanych, słuchanie wybranych utworów muzyki klasycznej i współczesnej, tańce integracyjne;

- hobbystycznych;

- sportowo zabawowych.

5. Kształtowanie postawy szacunku do kultury, tradycji, obyczajów, wartości narodowych.

- Uroczyste obchody rocznic i świąt państwowych.

- Wykonywanie gazetek i wystaw okolicznościowych.

- Poznanie tradycji szkoły i jej patrona.

- Organizowanie i udział w imprezach kulturalno-rozrywkowych według kalendarza imprez.

6. Edukacja ekologiczna.

- Wskazywanie pozytywnych i negatywnych aspektów ingerencji człowieka na środowisko naturalne.

- Wyrabianie nawyków segregowania œśmieci.

- Udział w akcjach: np. Sprzątanie œwiata, Dzień Ziemi i innych tego typu.

7. Edukacja prozdrowotna.

- Wdrażanie do aktywności fizycznej jako formy czynnego wypoczynku (organizowanie gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu i w sali gimnastycznej przy udziale nauczyciela wych. fizycznego).

- Wyrabianie nawyku dbania o własne zdrowie (higiena osobista, właściwe odżywianie się).

- Rozróżnianie czynników wpływających pozytywnie i negatywnie na zdrowie i rozwój.

8. Edukacja czytelnicza i medialna.

- Czytanie dla zdobycia wiadomości i zaspokojenia potrzeb poznawczych.

- Rozwijanie czytelnictwa przez różne rodzaje działań inspirowanych tekstem.

- Współpraca z biblioteką szkolną przy organizowaniu imprez związanych z książką.

II. Plan zajęć.

Zajęcia relaksacyjne.

Odrabianie pracy domowej.

Gry i zabawy integracyjne.

Zajęcia artystyczne (techniczne, plastyczne, muzyczne, teatralne).

Czytanie ze zrozumieniem.

Zajęcia ruchowe (ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy na œświeżym powietrzu, w Sali gimnastycznej)

Konkursy, zagadki, krzyżówki, rebusy.

Gry edukacyjne i planszowe.

Zajęcia wynikające z planu świetlicy szkolnej.

Oglądanie filmów edukacyjnych.

• GALERIA ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH 2020/2021